Tatil için birçok öneride bulunurken sadece ülkemizden ibaret olmayıp vizesiz de tatil seçeneklerinin olduğunu düşündüm. Ve sizler için derleyip topladım. Özellikle Avrupa’ ya seyahat etmek isteyen için Schengen vizesi ile veya diğer ülke vizelerini elde etmekte son derece zor. Bu yüzden vizesiz ülkelere Türk vatandaşlarının imdadına yetişiyor. Türkiye’ den vizesiz ülkelere gidilecekler listesinden mutlaka gitmek isteyeceğiniz bir veya birçok ülke vardır. Türkiye’ den vize olmadan belli süreler veya süresiz olarak ziyaret edebileceğiniz ülkeleri öğrenebilirsiniz. veya seyahat edebilirsiniz. Dünyanın dört bir noktasından gidilecek ülkeler sizlerle..

 1. Arnavutluk 

   Arnavutluk, Türk vatandaşlarına vizesiz 90 güne kadar konaklama imkanı sağlıyor. Balkanlar’ da bir ülke olan bir ülke olan Arnavutluk’ ta turizim açısından büyük gelişmeler kaydedilmese de dünyanın pek çok noktasını görmek isteyenler için iyi bir durak. Üstelik Arnavutluk’ a Türkiye’ den direkt uçuşlar bulunuyor. Ve bu uçuşlar yaklaşık 2 saat sürüyor. Bu yönüyle de Arnavutluk, Türk vatandaşları için inanılmaz bir durak.

 1. Azerbaycan 

 Kardeş ülkemiz olan Azerbaycan, Türkiye Türklerinin çok sık ziyaret ettiği ve en sevdiği bir yer. Kültürlerin, dilin, mutfağın ve daha pek çok şeyin hemen hemen birbirinin aynısı olması Türkiye vatandaşlarının ziyaret etmesinde büyük bir rolü var tabiki de. Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinin vizesiz 90 gün konaklayabildiği Azerbaycan, sınır komşumuz olduğundan buraya aracınızla da gidebilirsiniz. Bu arada ; Azerbaycan, Asya kıtasında bilinse de.. Avrupa‘ da da toprakları olduğu için Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor.

 1. Belarus 

 Belarus veya diğer adı ile Beyaz Rusya, vizesiz 30 gün konaklayabileceğiniz bir ülke. Doğu Avrupa’ da yer alan bu ülkeye kara yolu ile ulaşım zor olabilmekte. En iyi seçenek ise direkt uçuşları olmasıdır. Havayolu ile Belarus’ a giderek burada tarih ve kültür dolu bir tatil yapabilirsiniz.

 1. Bosna Hersek

 Bosna Hersek, vizesiz gidilecek ülkeler deyince ilk akla gelenlerden. Gerek Türkiye’ ye yakınlığı gerekse de kültürel unsurların zenginliği ile Bosna Hersek Türk vatandaşları tarafından çok sık ziyaret ediliyor. Burada Türk vatandaşları Osmanlı dönemlerinden unsurlar görerek de kendi kültürlerini görebilir. Türk vatandaşları vizesiz 90 gün konaklayabilir. Buraya ulaşmak için İstanbul’ dan direkt uçuşlar bulunduğunudan transit ülke için herhangi bir vize işlemi de gerekmiyor.

 1. Gürcistan

 Sınır komşumuz Gürcistan, Güney Kafkasya’ da yer alan bir ülke ve bu nedenle Avrupa ülkeleri arasında yer veriliyor. Siyasi açıdan Avrupa’ ya bağlı olarak görülmesi nedeniyle de Avrupa ülkeleri arasında sayılan bu bölge ülkelerinden Gürcistan, vizesiz 365 güne kadar konaklayabilirsiniz. 

 1. Kıbrıs

 Yavru vatan KKTC de Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Bu ülkenin varlığını Türkiye dışında hiçbir ülke tanımadığından diğer ülkeler buraya Türkiye’ nin işgali altındaki bir toprak olarak değerlendiriyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, uluslararası olarak birçok ambargoya maruz kalsa da gezilecek ve görülecek yerleri ile oldukça zengin bir yer. Bu nedenle Türk vatandaşlarının buraya muhakkak ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

 1. Karadağ

 Balkanların  Adriyatik kıyısındaki bir ülke olan Karadağ, Türk vatandaşlarının vizesiz 90 gün konaklayabileceğini bir ülke. Kültürel anlamda oldukça farlı olan Karadağ’ da; Osmanlı dönemlerinden kalma unsurlar da bulunuyor. Bu sayede Türk vatandaşları tarafından merak konusu haline geliyor. 

 1.  Kosova

 Dünyada tanınırlığı sınırlı bir ülke olan Kosova, Balkanlar’ da yer alıyor. Türkiye vatandaşları burada vizesiz 90 gün konaklama imkanına sahip. Tarihi, kültürü ile Türkiye vatandaşları tarafından çok sık ziyaret edilen Kosova’ nın başkenti Priştine’ dir. Tarihi unsurları görmek ve farklı kültürleri tanımak isteyenler için Kosova son derece uygun bir tatil noktasıdır. 

 1. Makedonya

   Makedonya, Türk vatandaşına vizesiz 90 gün konaklama imkanı tanıyor. Osmanlı İmparatorluğunun çatısı altında; uzun yıllar kaldığınıdan Makedonya’ da diğer. Balkan ülkelerin de olduğu gibi kültürel pek çok unsur bulunuyor. Türk vatandaşlarının Balkanlar gezilerinde gidebileceği Makedonya, onlara kültürlerini yakından tanıma olanağıda tanıyor. 

 1. Moldova

  Doğu Avrupa’ da er alan ve Ukranya ile Romanya arasında bulanan Moldova, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz konaklama imkanı tanıyor. Başkenti Kişinev olan Moldova’ ya; İstanbul, Ankara ve İzmir’ den direkt uçuşlar bulunuyor. Bu sayede  hava yolu ile Moldova’ ya ulaşmak son derece kolay.

 1. Sırbistan

 Güneydoğu Avrupa’ da Panonya Ovası ile  Balkanların kesişiminde bulunan Sırbistan’ da Türk vatandaşları vizesiz 90 gün konaklayabiliyor. Kuzeyde Macaristan, batıda Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneybatıda Karadağ, güneyde ve Kuzey Makedonya, doğuda Romanya ve Bulgaristan ile çevrili olan Sırbistan da bir dönem Osmanlıların elinde bulunduğundan burası Türklerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

 1. Ukrayna

  Günümüzde Rusya ile savaş halinde olsa da Ukrayna mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer. Türkiye’ den Ukrayna’ ya havayolu ve feribotla ulaşmak mümkün. İstanbul ve Samsun’ dan ; Odessa Limanına bazı zamanlar da seferler düzenleniyor bilginize. Ukrayna, vizesiz 90 gün ziyaret edebileceğiniz Avrupa ülkelerinden biri olup iyi bir tatil seçeceğidir.