Yazın şehrin gürültüsünden kaçıp sakin, huzur dolu bir tatil mi yapmak istiyorsunuz? O zaman Kumlubük koyu tam size göre bir yer..

O zaman size önereceğim çok güzel bir yer var hem tarih kokan antik kentiyle hem de huzurun sesini duyabileceğiniz sahiliyle bu muhteşem yerin ismi Kumlubük Koyu.

Plaja gidin, mis gibi kumlarda uzanın, güneşlenin. Sonra masmavi berrak sularda biraz serinleyin. Karnınız acıktığında nefis ege lezzetlerini herhangi bir restoranda tadın. Yani bu koy huzur dolu.

Marmaris’in Güneybatısında bulunan bu güzel koy harika bir plaja ve yamacında bir antik kente sahip. Bu antik kentten kısaca size bahsedeyim:

AMOS ANTİK KENTİ

Antik çağlarda Rodos’un en önemli şehirlerinden biri olan Amos, Helenistik dilde “Ana tanrıçanın tapınağı” anlamına gelmektedir.

Tepe üzerine kurulan antik kentin etrafı 1,8 metre kalınlığında ve 3,5 metre yüksekliğinde kulelerle desteklenmiş surlarla çevrilmiş. Helenistik dönemden Doğu Roma dönemine kadar sürekli yerleşim gören Amos antik şehrinin günümüzde ayakta kalabilen en önemli yapısı tiyatrosudur.

Amos, bir tepe üzerinde yer alan tiyatro, tapınak ve bazı heykel kaidelerinden oluşur. Rodos karşı yakasındaki üç tiyatrodan ikincisi olan Amos tiyatrosu bugün oldukça iyi durumdadır. Oturma yerleri, yan duvar ve sahne evinin üç odasını ayırt etmek mümkündür.

Ayrıca muhteşem bir manzaraya sahip olan bu yapıdan güneşin doğuşunu ve batışını izlemek ayrı zevklidir.

Kumlubük Koyu nerededir?

Bu koya Turunç mahallesi üzerinden gidilmektedir. Turunç ise Marmaris’e yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Kişisel aracınız ile yaklaşık yarım saatte Turunç’a ulaşabilirsiniz. Oradan koya gitmek için ise 5-6 kilometre daha güneye inmeniz gerekecektir.

Kumlubük Koyu’na ulaşım nasıldır?

Koya ulaşmak için 2 alternatif bulunmaktadır. Buraya toplu taşıma maalesef bulunmadığı için kişisel aracınızla gelebilirsiniz.

Ya da tekne turu ile hem eğlenerek hem de gezerek gelmek bence çok daha zevklidir.

Kumlubük Koyunda ne yenilebilir?

Burada bulunan restoranlardan birçok lezzetli meze ve yemek bulabilirsiniz. Yöreye ait bir sürü tatla karşılaşmanızda olağandır.

Yolunuz Marmaris’e düşerse uğramanız gereken önemli tatil yerlerinden biridir. Umarım bu eşsiz huzuru sizde tadarsınız.

SEVGİYLE VE EGE FISILTILARI İLE KALIN SEVGİLERLE MİNE.