Sevgili şair ve yazar Sunay Akın bir hayalini gerçekleştirdi..

Sunay Akın’ın şehir şehir, ülke ülke dolaşarak topladığı 4000’den fazla oyuncağı sergilediği, İstanbul Oyuncak Müzesi küçüğüyle, büyüğüyle hepimizi bir hayal dünyasında yolculuğa davet ediyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında, Sunay Akın’ın 20 yıl gibi uzun yıllar boyunca 40’ı aşkın ülkeden koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla

Kadıköy Göztepe’de bulunan tarihi bir köşkte kurulmuş.

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne Kadıköy’den kalkan ve Göztepe’den geçen İETT belediye otobüsleri ile veya minibüslerle ulaşılabiliyor.

İstanbul’un yoğun trafiğinde özel aracınızla zaman kaybetmek istemiyorsanız, bölgeye ulaşımda Kartal-Kadıköy Metrosu’nu kullanmakta bir diğer alternatifiniz olabilir. Yenisahra Durağı’nda indikten sonra müzeye ulaşmak için kısa bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Müzeye giriş ücretli; tam giriş ücreti 15 TL, 3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri, 65 yaş ve üstü için geçerli olan indirimli bilet ücreti ise 12 TL. Engelliler, 3 yaş altı çocuklar, kokartlı rehber ve basın mensupları ise ücretsiz olarak girebiliyorlar.

İstanbul Oyuncak Müzesi:

-hafta içi 09.30 – 18.00 arası,

-hafta sonu ise 09.30 – 19.00 arası ziyaret edilebiliyor.

Müze pazartesi günleri kapalı.

Binlerce oyuncak öncelikle temalarına göre gruplara ayrılmış.

Daha sonra dekor olarak gerekli düzenlemeler yapılarak köşkün odalarında ve koridorlarında bulunan alanlara taşınmış. Bu alanları gezerken, “Aaa bundan bende de vardı!” cümlesini duymamak mümkün değil.

Ayrılan bu bölümlere temalarına göre Kızılderili, uzay, denizaltı gibi isimler verilmiş.

Eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra oyuncaklar üzerinden dünya tarihini anlatmak amacıyla kurulmuş olan müze bu konseptiyle ailenin her üyesine hitap edebiliyor.

Üç kuşağın bir arada vakit geçirerek ortak mutluluğu paylaşması en önemli özelliklerinden.

Müze sanki bir masaldaymış gibi hissedebileceğiniz bir konseptte kafeye de sahip.

Burada biraz bu büyülü dünyaya mola verip bir şeyler içebilirsiniz.

Ayrıca rezervasyonla kahvaltı ya da doğumgünü organizasyonları için de tercih edilebiliyor.

Bu arada bir not olarak belirtmek de fayda var müzede sergilenen eserlere zarar verdiği için flaşlı fotoğraf çekimi yasak.

Müze bünyesinde çeşitli atölye çalışmaları da düzenleniyor bu aktiviteler hakkında detaylı bilgiyi iletişim adresinden alabilirsiniz.

Siz de çocukluğunuza geri dönmek, çocuklarınızla birlikte keyifli birkaç saat geçirmek, hem de oyuncak tarihi hakkında bilgiler edinmek isterseniz tek yapmanız gereken İstanbul’da

gezilecek yerler listenize İstanbul Oyuncak Müzesini eklemek..

Sizlerin de bu harika müze hakkında gezi notlarınız varsa yorum kısmında bizimle paylaşır mısınız?

Sevgiyle ve Ege Fısıltıları ile kalın.

Şule Beytekin

Oyuncak Müzesi/İletişim Bilgileri

Adres: Ömer Paşa Cad. Dr. Zeki Zeren Sok.No:15 Göztepe / İstanbul

Telefon: 0 (216) 385 36 02