Bir şair, bize Güzellikten Söz Et, dedi. O da yanıtladı: ‘’Nerede arayıp, nerede bulacaksınız güzelliği; güzellik bizzat yolunuz ve rehberiniz değilse? Ve güzellikten nasıl söz edeceksiniz, sözlerinizi dokuyan o değilse.’’

Bol bol güzellikten söz edeceğimiz uzun ve güzel bir yolumuz olacak sizlerle. Bu yüzden ilk olarak  her zaman trend ve tercih olarak kalacak ; popülaritesini hiç bir zaman kaybetmeyecek bir makyaj türünden sizlere bahsedeceğim.’’Yok gibi duran makyajlar’’. Hepimizin favori makyajı olduğunu düşünüyorum . Sosyal medya da takip ediyorsunuzdur mutlaka haberiniz vardır. Uzun bir süredir No makeup No filter akımı var. Trend ünlülerle başladı ve bugüne geldi ama aslında vardı hep vardı. Bazılarımızın acele hayatlarından ; bazılarımızın makyajla ilgim yok ama soluk görünmeyeyim canlı görünsün yüzüm telaşından makyajdan hiç anlamıyorum. Ama heykel gibi görünmek istemiyorum. Biraz suratım parlasın diyen çoğunluğun olduğu ; zamanında çok makyajlı halinden ve cildinin  yaşlandığını düşünen.. Sadeleşmek doğal , sağlıklı ve bakımlı bir görünmek isteyen tüm kadınlar için makyaj tüyolarısıralıyorum.

Makyaj Tüyoları ;

1.Kural :  Bakımlı bir cilt. Bakımsız bir cilt de  sağlıklı bir tek makyajı durmaz . Yok gibi duran bir makyaj hiç olmaz. Bakımı ve nemlendirmesi  güzel yapılmış temiz bir cilt üzerine yapılan makyaj nefis durur.

2. Kural   : Yok gibi duran aydınlık ve taze bir görünüm için; daha ince formda yağ içermeyen pudra içerikli bir fondoten kulanmanızı öneririm . Fondoten olarak tercihiniz bir bb krem de olabilir. Ya da ilk yazdığımız bir tarz fondoten de olabilir. İçerdiği çinko özleri ile cilt tonlarını eşitleyen ; cilt kusurlarını kapatan maske görünümü vermeyen bb krem formatında çok güzel fondotenler piyasa da var.

Fondoten den  önce mutlaka makyaj bazı olarak da  kullanabileceğiniz akışkan ; cilde ihiyacı olan nemi fazlasıyla verecek bir nemlendirici kullanmanızı da  tekrar öneriyorum.

3. Kural   Kaşlar .  Makyajınızı gösterecek ve tamamlayacak en önemli detaylardan biri . Kaşlarınızı taramayı ve kaş tonunuzda bir kalemle doldurmayı unutmayın.

4. Kural Gözler için siyah ya da kahverengi göz kalemi yine kullanıyoruz ama iç kısmına çekiyoruz Göz içini aydınlatmak içinde krem renk göz kalemi kullanabiliriz . Far olarak nude tonlarını tercih edelim.

5. Kural :  Yok gibi duran makyajlar için tercih edeceğiniz maskara kahverengi ya da şeffaf olmalı. Yoksa doğal durmayacağını düşünüyorum.

6. Kural  : Yanaklara da canlılık vermek için allığımızı mutlaka yine kullanıyoruz. Stick allık tercih edebilir , şeftali tonlarını kullanabiliriz..Stick allıkları aynı zamanda dudaklarda da kullanabilirsiniz.

7. Kural : Dudaklar için nude ya da şeftali tonlarında bir lipgloss da tercih edebilirsiniz

Bu saydıklarımla Nude tonlarını kullandığınız sağlıklı ,doğal bir görünüme kavuşacaksınız. İkinci bir tercih olarak da gözlerde nude tonlarını tercih edip ; dudaklarda da  koyu kırmızı veya canlı pastel tonlarını tercih ederek de dikkatleri kendinize doğru çevirebilirsiniz. Etrafımızda hep varolan ve hep varolmalarını gönülden dilediğim; kılık kıyafetine önem ve özen gösteren o  eski zamanların ; adab- ı muaşeret kadınlarını çok beğenirim. Sadece dudaklarına koyu bir ruj sürerler ve çıkarlar.Ne kadar da harika görünürler. Takılarını takarlar , en güzel kıyafetlerini giyerler ve ruj sürmeden çıkmazlar.

Bir sonraki yazımda tekrar görüşmeyi dilerim . Güzel ve mutlu ve Ege Fısıları ile kalın .

İlkay Güven