Yılbaşı çiçeği olarak bilinen kokinalar çiçekçi tezgahlarındaki yerini almaya başladı bile.

Aralık ayı geldi geliyor derken koskoca bir yılın daha sonuna geldik.

Senenin soğuk mu soğuk son ayı, kışı da beraberinde getiriyor elbette.

Kim bilir gelirken belki de yeni bir aşkı, yeni umutları da beraberinde getirecektir

Belki bilenleriniz vardır, bilmeyenler için de biraz bahsedelim. Aralık ayının gelmesiyle özellikle İstanbul’da çiçekçi tezgahlarını yeşiliyle kırmızısıyla kokinalar süslemeye başlar.

Kırmızı ve yeşilin albenisi olarak karşımıza çıkan kokina; iki ayrı bitkinin birleşmesiyle dekoratif bir çiçek oluyor.

Bir bütün gibi dursa da “Silcan” adı verilen kırmızı meyveler; ve “tavşan memesi” denilen çalı görünümlü yeşil bitkinin bir araya getirilmesiyle oluşur. Bu kokina çiçeğini hazırlamak da öyle kolay bir iş değil.

Genellikle Roman aileler tarafından ormanlık alanlarda; çalıların tepeleri ya da diplerinden toplanan yeşil; ucu iğnemsi dikenli yapraklı dallara; salkım salkım kırmızı taneler iple bağlanarak, birleştirilince el emeği şık bir çiçek ortaya çıkıyor.

Kokina Çiçeği yapımı

Kokina eski İstanbul Rumları’nın yeni yıl süslemesi olarak kullandığı; Rumca da kırmızı anlamına gelen; “kokino” dan dolayı bu ismi almış ve bitki olarak günümüze kadar gelmiştir.

Ayrıca sahil kenarlarında yetişen ve akdeniz iklimini seven; tavşan memesi olarak isimlendirilen bu bitkinin yeşil yaprakları, Antakya Bölgesi aktarlarında kurutulup satılıyormuş. İdrar arttırıcı ve böbreklerde taş düşürücü olarak da satılıyormuş. Yani sağlıkla da ilgili bir etkisi varmış ama ; tabii yine de bu alternatif tıp bilgisini sakın doktorunuza danışmadan kullanmayın derim. Ayrıca kırmızı meyveler dediğimiz silcan da yemek için asla tüketilemez. Ve evlerimizde sevimli dostlarımız varsa eğer özellikle uzak tutmalıyız.

Kokina genellikle yılbaşında evleri süslemek amacı ile tercih edilen bir süs bitkisidir. Niye özellikle yeni yılda tercih ediliyor derseniz; sebebi evlere huzur, bereket ve şans getireceğine olan inanç.

Yeni yılda edilen dilekler; bu çiçek sayesinde kabul edilmesi anlayışı sadece ülkemizde değil birçok ülkede de yaygın.

Ve hatta eğer bir sonraki yıla kadar bu çiçek çürümez; veya bozulmazsa yeni bir ev alacağınıza bir işaret olarak da kabul edilir.

Eğer siz de yeni yıla böyle güzel dileklerle girmekten yana olanlardansanız yılbaşına yakın; caddelerde, sokak başlarında ve marketlerde bile oldukça uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Sizde kokina çiçeklerinden bir buket alıp evinize güzellik katabilirsiniz.

Yeni yılın gönlünüzde ne varsa size onu getirmesi; onu nasip etmesi, hayallerinizin gerçeğe dönüşmesi dileğiyle, sevgiyle ve umutla kalın.

Şule Beytekin