Her yıla yeni planlar yaparak ve yepyeni etkili kararlar alarak girmek isteriz. Bazen bu planların büyük çoğunluğunu uygulayabilirken kimi zaman işler yolunda gitmez ve bir sonraki yeni yıl için gün sayarız. Her şeye rağmen yeni bir seneye güzel ve kararlı başlamak gerekiyor. Bu yüzden de planlamayı önceden yapmalı ve işleri yoluna koymak adına adımlar atmalısınız. Bu yazıda yeni yılda etkili kararlar almak için faydalı olacak tavsiyeleri bulabilirsiniz.

[blockquote style=”blockquote_style1″ align=”aligncenter” textcolor=”#e92323″ background=”#fcfafa”]Başarılı olmak istiyorsan, sana zarar veren insanları hayatından çıkar. Programlı ol! Çok kitap oku! Sağlıklı beslen ve kendini sev.. [/blockquote]

Ajandasız Plan Yapmak Olmaz!

Yeni yılda etkili kararlar almak için öncelikle donanımlı ve kullanışlı bir ajandaya ihtiyacınız olacak. Plan yapmak ve her yerine getirilen adımda o planın üzerine bir tik atmak motivasyonunuzu yükseltecektir. Bu yüzden günlük, haftalık ve aylık planlama kısımları olan bir ajanda sahibi olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra çizgisiz bir defterde haftalık plan çizelgenizi kendiniz de yapabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak haftalık ve aylık programınızı şekillendirebilir ve günlerinizi planlarken eğlenebilirsiniz.

Bu Sene Daha Da Çok Kitap Okuyun

Yeni yıl ajandanızı aldıktan hemen sonra işe bu sene okumak istediğiniz kitapların listesini yapmakla başlayın.

Belki bir önceki seni okumaya fırsat bulamadınız ya da istemediniz.

İşte size yepyeni bir başlangıç. Yıllardır okumayı düşündüğünüz ve bunu yapmak için bir türlü vakit bulamadığınız kitapların listesine tik attıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.Ayrıca ruhu beslemenin en güzel yöntemlerinden biri olan kitaplar sizi kişisel anlamda da yükseltecektir.

Sağlıklı Beslenmeyi Öğrenebilirsiniz

Etkili kararlar denildiğinde ilk akla gelen sağlıklı beslenme alışkanlığını elde etmek olmalı. Yeni bir seneye bu amaçla başlamak da hem ruhsal hem de bedensel bakımdan daha iyi hissetmenize olanak sağlayacaktır.

Bunun için de karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye bir müddet mola verebilir ve mevsim sebzelerinin tadını çıkartabilirsiniz. Şekeri azaltabilir ya da daha da ileriye giderek hayatınızdan tamamen çıkartabilirsiniz.

Kendinizi Sevin

Yeni yılda etkili kararlar almak için oldukça klişe bir kelime gurubu devreye giriyor; kendinizi sevin!

Peki kendimizi sevmek neden bu kadar etkili ve zor? Bu yıl içerisinde canınızı sıkan pek çok gelişme yaşanmış olabilir. Toplum içerisinde yaşamak ve varlığını sürdürmeye çalışmak ister istemez insanı yıpratabiliyor. Bu yüzden de insanın kendine verdiği değer de azalarak ruh halini kötü etkileyebiliyor. Yeni başlangıçlar yapmak için öncelikle kendinize değer vermeyi öğrenin.

Çevrenizdeki insanlara her zaman evet demek zorunda değilsiniz. Bu yüzden “hayır” sözcüğünü kullanmaya çalışın. İstemediğiniz bir işi yapmak ya da bulunmak istemediğiniz bir ortamda bulunmak sizi olumsuz etkiliyorsa bu durumdan kurutulmak ve kendinizi dinlemek için elinizden geleni yapmaya özen gösterin.

[inline_posts type = “same_cat” box_title = “Diğer Yazılar” align = “alignleft” textcolor = “# 080000” background = “# edebeb”]

Yeni Hobiler Yeni Deneyimler

Yeni başlangıçlar listenize yeni sene için bir hobi eklemeyi unutmayın. Bir şeyi sıfırdan öğrenmeye çalışmak hem beyninizi hem de bedeninizi olumlu yönde etkileyecektir. Örneğin uzun zamandır merak ettiğiniz ve öğrenmek ya da denemek için hiç fırsat bulamadığınız bir aktiviteyi deneyebilirsiniz.

Yeni bir hobi keşfederek bu konu hakkında bazı adımlar atabilirsiniz. Bu ister sanat alanından bir örnek olsun ister doğa ya da sporla ilgili bir aktivite olsun. Yeni sene için hadi hemen bir hedef belirleyin.