Şimdilerde şehirden kaçıp doğaya sığınmanın tam vakti…

Bugün rotamızı Bolu iline bağlı, muhteşem doğasıyla büyüleyen Yedigöller Milli Parkı’na çevirdik.

Yılın her mevsimi ideal bir bölge olan Yedigöller, kamp tutkunu ve doğa severler için vazgeçilmez bir konumda. Yedigöller sonbahar mevsiminde çok güzel. Kışın kar bembeyaz güzelliği ile her yeri kapladığında ise ayrı bir güzel.

Yedigöller Nerede?

Yedigöller Batı Karadeniz’in Bolu ilinin 42 kilometre kuzeyinde, İstanbul ve Ankara arasında yer almakta. Bolu Yedigöller arası yaklaşık 1 saat 15 dakika mesafede. İzzet Baysal Caddesi yönünden Yedigöller yoluna bağlanabiliyorsunuz, fakat kışın Yedigöller’e kar yağdığında bu yol kapalı olabiliyor, ulaşım için en iyi alternatif, Yeniçağa-Devrek yolundan ulaşım. Adı üstünde Yedigöller Tabiat Parkı’nı oluşturan yedi göl muhteşem güzellikleri ile çok değerli ve 1965 yılında koruma altına alınmış.

Bolu’nun çok çeşitli bitki türüne sahip, doğa harikası bu tabiat alanı birbirine çok yakın olarak sıralanan, heyelanlar sonucu oluşmuş;

  • Büyükgöl
  • Deringöl
  • Nazlıgöl
  • Küçükgöl (Kurugöl)
  • İncegöl
  • Sazlıgöl
  • Seringöl

bu göllerden oluşmuş.

Büyükgöl, Yedigöller’de canlı alabalık, yetiştirilmesi için damızlık amaçlı kullanılmaktadır. Ülkemizde ilk alabalık üretme istasyonu 1969 yılında burada kurulmuş.

Çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan milli park, yurdumuzun en güzel, karışık doğal ormanlarına sahiptir. Başlıca ağaç türleri olan kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, kara çam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak ağaçlarıdır. Yaban hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşan ile kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin ve keklik gibi bir çok canlıyı içinde barındırmaktadır. Bu özellikleriyle Yedigöller Milli Parkı tam bir doğa cenneti durumundadır.

Yedigöller de Konaklama

Bu göllerin etrafında isterseniz çadırla, isterseniz karavanla kamp yapabiliyorsunuz. Yedigöller’de konaklama için otel tarzında konaklama yerleri yok, çadır kampları veya bungalov evleri mevcut. Eğer aradığınız tam pansiyon bir otel hizmetiyse Bolu merkezde konaklayarak Yedigöllere günübirlik gezmeye gelebilirsiniz. Ya da Milli Park’a çok da uzak olmayan köylerde pansiyon ya da dağ evi seçenekleri de olabiliyor.

Kamp alanı hakkında biraz bilgi topladım onları da sizlerle paylaşayım☺️

✔️Milli Park içinde çadır ya da karavan kiralama hizmeti yok. Konaklamayı ancak kendinize ait ekipman ile yapabiliyorsunuz.

✔️Piknik yapabiliyorsunuz ama gün içinde mangal ya da ateş yakmak kesinlikle yasak. Sadece akşam 20:00 ile sabah 7:00 arası, görevlilerin verdiği teneke kutular içinde ateş yakabiliyorsunuz.  

✔️Kamp alanı içerisinde tuvalet, abdesthane ve bay/bayan mescit mevcut. 

✔️İçme suyu ihtiyacınız için çok sayıda çeşme bulunuyor. 

✔️Elektrik ihtiyacı içinse mescitteki ve tuvaletteki prizler var.

✔️Duş alanları yok.

✔️Park içinde market yok. Sadece çay, kahve gibi günübirlik ihtiyaçlarınız için ufak bir büfe var. İhtiyaçlarınızı yanınızda getirmelisiniz. 

Milli Park içinde konaklama için tercihiniz ahşap bungalov evler de olabilir. Özel bir şirket tarafından işletilen bu evler Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı..

Habitat Mesire Bungalov Evleri sayıları az olmakla birlikte Yedigöller Milli Parkı içinde oldukça rağbet görüyor, o yüzden erken davranıp rezervasyon yaptırmanız oldukça önemli.

Habitat Mesire Evleri ile ilgili gerekli detay bilgi için iletişim adresi:

  • Ofis: 0 (850) 241 1581
  • Yedigöller: 0 (374) 229 4010

Yedigöller de Neler Yapılabilir

Sonbaharda dökülen sarı kırmızı yapraklar, yazın serinleten güzelliği, kışın o bembeyaz bir örtüyle kaplı hali çok değişik manzaralara tanıklık etmenizi sağlıyor. Bolu Yedigöller, tam bir doğa cenneti ve mevsim geçişlerini en güzel fotoğraf karelerine yansıtabileceğiniz milli parklardan.

Göllerin çevresinde mükemmel trekking rotaları var, ATV ya da bisiklet sürüşü de yapabilirsiniz. 

Özellikle “Kapankaya Manzara Seyir Yeri”ne çıkarak göllerin ve doğanın eşsiz güzelliklerini görmeyi unutmayın.

Kentin gürültüsünden bunalmış olduğunuzu hissettiğinizde, doğayla bütünleşip ruhunuzu beslemek istediğinizde, buralara gelerek ortamın büyüsüne bırakın kendinizi ve anın tadını çıkarmaya bakın…

Sağlıkla ve Ege Fısıltıları ile kalın..

Diğer bir gezi noktası Bolu Abant yazım için lütfen tıklayınız..

İstanbul’a yakın gezilecek yerler için lütfen tıklayınız…