Toplumsal cinsiyet ayrımcılığının altını çizen ve bolca farkındalık içeren çok yetenekli değerli oyuncuların başrollerini paylaştığı enfes bir oyun tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Donkişot Tiyatro Topluluğunun sahneye koyduğu yönetmenliğini Ali Gökmen Altuğ’ un yaptığı, Gonca Vuslateri ve Fırat Tanış’ın başrollerini paylaştığı ‘Erkek Arkadaşım Bir Feminist’ 5 Kasım saat 20:30 da Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde sevenleri ile buluşuyor.

İngiliz Yazar Samantha Ellis’in 18. Yüzyıldan bu yana kadının siyasal ve toplumsal haklar bakımından erkekle eşit olması gerektiğini öne süren bir feminizm akımının sözcülüğünü ve de bir erkeğin zihnine ve kalbine yerleştirerek ele aldığı bir oyundur.

Günümüz kadın erkek ilişkilerini feminist bir erkeğin gözünden seyredeceğiz. Oyun özetini de inceleyerek bu oyunun bize neler anlattığını bir okuyalım.

Barış kampında büyümüş, prensip sahibi ve annesinin Wonder Woman’a olan hayranlığından dolayı adını süper kadın kahramanın erkek arkadaşından alan Steve… 


Kötü erkekleri seven, yaşadığı ilişkilerden mutsuz ve bu kısır döngüden kurtulmaya çalışan Kate…Steve ve Kate bir kostüm partisinde tanışırlar. Oyun boyunca ilk bakışta birbirine zıt gibi görünen iki karakterin, tüm olguların, ideolojilerin ötesinde insan doğasının en saf halleri içindeki süreci izleriz. 


Steve ve Kate’in ilişkilerine eski sevgililerin, anne babaların da eşlik ettiği kimi zaman çok tanıdık kimi zaman da sürprizlerle dolu, toplumsal rollerin ve kimliklerin yer değiştirdiği bir yolculuğa eşlik ederiz.

Özetten anladığımız üzere hayatında aşık olduğu erkekler tarafından bayağı incitilmiş, üzülmüş ve muhtemelen erkeklere olan güvenini de kaybetmiş ilişkilerinde bağlanma sorunları yaşayan bir kadın olan Kate’nin karşısına kadın ruhundan anlayan bir feminist çıkıyor. Sevgili Fırat Tanış ve Gonca Vuslateri’nin oyunculuk geçmişlerine baktığımızda birbirinde çok farklı karakterleri başarı ile canlandırmış ve hayranlık uyandırmış olmaları sebebiyle bu iki değerli tiyatro sanatçısının oynadığı bu oyunun kapalı gişe oynayacağını öngörüyorum. 5 kasımda Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde perde diyecekleri oyunun biletleri tükenmiş bile. Oyunculukların konuşacağı izlemesi keyifli romantik bir komedi bizi bekliyor denemen lazım..

Oyun Takvimi

07/11/2019 20:30 Trump Kültür ve Gösteri Merkezi

09/11/2019 20:30 Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi

11/11/2019 20:30 Trump Kültür ve Gösteri Merkezi

12/11/2019 20:30 Caddebostan Kültür Merkezi

13/11/2019 20:30 Mall Of İstanbul Moi Sahne

17/26/11/2019  20:30 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

08/12/2019 20:30 Caddebostan Kültür Merkezi

İlkay Güven