Sokak hayvanlarının sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Birçok insan onlara yardım edebilmek adına ya bir kuruluşa üye oluyor ya da kendi çabaları ile yardım etmeye çalışıyorlar. Sokak hayvanlarını beslerken dikkat etmemiz gereken birkaç husus söz konusudur nasıl evdeki en iyi arkadaşlarınız kedilerinize ve köpeklerinize ilgi alaka gösteriyorsanız sokak hayvanlarını da bundan mahrum etmeyin.

  Bazı insanlar sokak hayvanıdır her şeyi yer kafası ile zararlı olacak birçok yiyeceği vermektedir hayvanlara. Ancak insanların sağlık sorunları olduğu gibi hayvanlarında sağlık sorunları olmaktadır bu göz ardı edilemez bir gerçektir.

Şimdilerde her sokakta olmasa da birçok sokak köşesinde hazır mama parçacıkları görebilirsiniz artık daha duyarlı bir toplum haline gelmek ne güzel ancak sizlere şunu söylemek istiyorum ucuz mamalardan kaçınalım sokak hayvanlarının bünyeleri her gün evde beslediğiniz hayvan dostlarınızdan daha zayıftır. Bu nedenle mama içeriklerini okumaya dikkat edelim.

Hayvanlar eti seveler, ayıklanan balıkların iç kısımları genelde çöpün kenarına bırakılır bura da ise balığın bayat olmamasına dikkat etmeliyiz. İç organlarının bayatlama hızı daha fazladır bu da hayvanın zehirlenmesine neden olabilir.

Yemeklerini temiz kapların içinde vermelisinin. Temizlenmemiş kabın içerisinde bakteri üretimi söz konusu olur hayvanları ishal edebilir. Küflü yemek ve ekmekleri özellikle yavru kedi, köpeklerden uzak tutun. Küflenmeden oluşan mikroorganizmalar hayvanların vücudunda toksik etki yapar ve ölümlerine sebep olabilirsiniz. Çok baharatlı, sarımsaklı, salçalı ve yağlı besinler de aynı etkiyi yaratmaktadır hayvan dostlarımız üstünde. Tatlılar köpeklerin vücutlarında toksin oluşumuna yol açan teobromin içerir. Ek olarak, sokak köpekleri evcil hayvanlardan daha düşük bir bağışıklığa sahiptir bu nedenle tatlı besinleri çöpün içine direk atın.

Son olarak kedi ve köpekleri beslerken bir yer belirleyin ve orda beslemeye özen gösterin ancak grup halinde değil mümkünse mamayı uzak mesafelerde bölerek verin buda onların kendi aralarında hırçınlaşmalarına engel olur.

Bir canlıya yardım etmek çok ince bir davranıştır ancak doğru şekilde bu sorumluluğu yerine getirmek muhteşem bir olaydır.

Büşra Çayır