Merhabalar, kısa bir tatiliniz var ve nereye gitsek diye düşünüyorsanız Belgrad iyi bir seçenek olabilir. Belgrad seyahatinizde size kolaylık sağlayacak tavsiyelerle karşınıza gelmiş bulunuyorum.

Öncelikle Belgrad’a gitmek için vize almanıza gerek yok. Pasaportunuzun olması bu şehri ziyaret etmeniz için yeterli. Fakat kış mevsiminde Belgrad’a gidecekseniz termal içliklerinizi yanınıza götürmeyi unutmamalısınız. Ben aralık ocak aylarında gittiğimde daha önce hiç üşümediğim kadar üşüdüğümü söyleyebilirim. O sebeple naçizane tavsiyem bu şehre bahar ve yaz mevsimlerinde gitmeniz.

KALINACAK YERLER

Belgrad’ın meşhur caddesi Knez Mihailova civarında kalmanız her yere yürüyerek ulaşmanız açısından doğru bir tercih olacaktır. Fakat Belgrad ’ta taksi kullanmak oldukça ucuz olduğu için şehir merkezinde kalmanız gerektiğini düşünmüyorum. Ben Aziz Sava Katedrali civarında “ Villa Allegra” isimli çok tatlı bir butik otelde kaldım. Otelin sahipleri oldukça tatlı bir çiftti size her konuda yardımcı oluyorlar ve otelden çıkış yaparken şampanya hediye etme inceliğini gösterdiler. ?

GEZİLECEK YERLER

Belgrad ‘ta gezebileceğiniz yerlerin başında “ Kalegmedan “ geliyor.  Knez Mihailova caddesinden yürüyerek ulaşabileceğiniz bu tarihi yer Belgrad kalesi ve aynı zamanda şehrin en büyük parkı burayı ziyaret edip güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

“Aziz Sava Katedrali” , dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak bilinmekte ve bence Belgrad’a gitmişken görmeniz gereken harika bir yapı. Aziz Sava Katedraline gelmişken yürüme mesafesinde ulaşabileceğiniz “Nikola Tesla” Müzesine de uğrayabilirsiniz.

Akşam yemeğini bence şehrin en sıra dışı mekanında yemelisiniz. “Lorenzo Kakalamba” dekorasyonu ve yemekleriyle mutlaka keşfetmeniz gereken bir yer. Fakat bir turist olarak mekânın neresinin fotoğrafını çeksem diye düşünmekten yemeklere konsantre olamıyorsunuz ?Rezervasyon yaptırmayı unutmayın. 

Eğer riske atmak istemiyorum ve güzel bir kahvaltı yapmak istiyorum derseniz “Red Bread” bence kahvaltı menü zenginliği ve lezzetiyle oldukça güzeldi. Küçük olan mekân oldukça kalabalık oluyor ama biraz sıra beklemeye de değecek bir yer benden söylemesi ?

Pizzalarına bayıldığım ve hala tadı damağımda olan “Botako’da” pizzaların tadına bakın ve ülkemizde pizza yemediğimiz gerçeğiyle yüzleşebilirsiniz. ?

Cumhuriyet meydanı şehrin göbeğinde keşif sırasında mutlaka buradan geçeceksiniz ve Knez Mihailova’da yürüyeceksiniz.

Bir diğer görülmesi gereken yerler arasında “Skardalija” bulunmakta. Ben kış ayında gittiğim için sakin olan bu bölgenin yazın çok daha zevkli olacağını düşünüyorum. Sokakta bulunan geleneksel içkilerden içerek ısınmaya çalışabilirsiniz. ?

Buraya kadar anlattığım yerlere, eğer hava güzelse yürüyerek ulaşım sağlamanız oldukça kolay. Belgrad kalesinin karşısında kalan “Zemun” bölgesi kış ayı olmasından dolayı bana terkedilmiş bir yermiş hissi uyandırdı. Fakat gitmişken görülmesi gerekenler listesinde olduğu için birkaç saatimi de oraya ayırdım.

Yeni yıla Belgrad’ ta girmek güzel bir seçim miydi diye sorarsanız bence evet. Farklı bir ülkede hiç tanımadığınız insanlarla aynı coşkuyu paylaşıyorsunuz. Sokaklarda sıcak şarap içerek dans eden insanlar ve şahane havai fişek gösterileri. Yeni bir yer keşfetmek her zaman iyi geliyor insana. Eğer başka sormak istedikleriniz varsa instagramdan bana ulaşabilirsiniz. Bol seyahatli günleriniz olsun. Hoşçakalın ?

Eda SAÇAK

İnstagram: Edasacak