Huzur veren insanları seviyorum.

Deniz gibi berrak coşkulu,

Alabildiğine mavi,

Umut dolu …

Demiş Cemal Süreyya ne güzel de demiş. Peki Alabildiğince yeşil ve masmavi, ama bir o kadar da huzurlu, kulağınızda hiç bitmeyen ve sizi sakinleştiren müziği denizin sesi ile cennet bir köşe var desem ne dersiniz?

Hisar önü Körfezinin incisi Selimiye’yi anlatıyorum bugün. Hayatında sakinliği seven bir grup olduğu gibi hareketi, eğlenceyi, macerayı hatta adrenali de çok seven ve hayatında tutan bir çoğunluk var ama hepimizin birleştiği ortak nokta bir an gelip durmaya, soluklanmaya huzur bulmaya, nefes almaya ama en önemlisi dinlenmeye ihtiyaç duyacak olmamız. Nihayetinde biz de robot değiliz hepimiz insanız bu yüzdendir ki sizleri şimdi Ege’nin cennet köşelerinden bir yere yolculuk yapmaya götürüyorum hazır mısınız?

Selimiye. Marmaris’in en sakin ve en güvenli koylarından biridir.

İnsanı ilk bakışta çarpan; etkileyen muazzam bir görüntüsü seyir’e doymayacak güzellikte bir manzaraya sahip. Görebileceğiniz en temiz denize ve tabi ki lezzetli balıklara da sahip olduğunu söylememe gerek yok.

Ne Yenir ?

Buraya gelip de; buranın nefis ızgara balıklarını yemeden dönmeyi kimse düşünmüyordur eminim. Selimiye’nin geçim kaynağı da balık olunca kalamar, balık, ahtapot gibi çeşitli deniz ürünlerini taze taze yiyebilirsiniz.

Her yörenin eski başka adları var ve buranın eski adı ise’’Losta’’. O yüzdendir ki yörenin meşhur tatlısına da adını vermiş. Keçi peyniri ile yapılan o meşhur losta tatlısı. Benim bayıla bayıla yediğim laz böreğine benzeyen enfes bir tat olduğunu söylüyorlar. Buraya özgü başka tatlar tabi ki var kabak çiçeği dolması gibi.

Nereleri Gidilir ?

Buranın sevimli çarşısından ise Selimiye’den tatlı anı, hatıra bırakacak bileklikler, magnet ve anahtarlıklardan almayı da unutmayın. Yemyeşil doğası olan bu yerin çam balı nefis olur diye düşünüyorum. O zaman balımızı da çantaya atıyoruz ve öyle dönüyoruz ya da dönmek ister miyiz bu harikulade köyden bakın bunu bilemiyorum. Geceleri aydınlatan sokak lambasının gökyüzündeki yıldızlar olması kulağımıza bayağı hoş geliyor.

Peki bu sevimli beldeye ulaşmak için ne kadar yol kat ediliyor diye sorarsanız, Marmaris’ ten 40 kilometre uzaklıkta olduğunu ve yollarında biraz virajlı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca mutlaka bir tekne turu yapıp, Hisar önü Körfezinin Manastır, Sığ Liman, Dişlice (Aşk) Adası, Akvaryum, Bencik gibi enfes koyların da denize girmenizi ve Selimiye’nin tadını çıkarmanızı öneriyorum.

‘’Mavi huydur sizde’’ olsun sevgiyle kalın  

 İlkay GÜVEN