Şeker tüketimi son zamanların en çok üzerinde durulan ve en çok tartışılan konularından biridir. Şekerin insan sağlığını etkilediği herkes tarafından bilinmektedir. Peki bu etki olumlu mudur, olumsuz mudur? Bunun üzerinde duracağız.

Şeker işlenmiş (rafine) şeker ve doğal gıdalarda bulunan şeker olarak iki temel gruba ayrılır. Doğal gıdalarda yani meyve ve sebzelerde bulunan şeker vücudun ihtiyacı olan şekeri karşılar fakat işlenmiş gıdalardaki rafine şekerin insan vücuduna olumlu bir etkisi yoktur. İşlenmiş gıdalara örnek verecek olursak; paketlenmiş gıdalar, gazlı içecekler, çaya, kahveye katılan şekeri gösterebiliriz. Bunlar içerisinde rafine şeker bulunan ürünlerin sadece birkaçıdır. Günümüzde şeker, market raflarındaki ürünlerin çoğunda içerik listesinde glikoz, glikoz şurubu, fruktoz olarak karşımıza çıkar. İçerik okuma alışkanlığı edinilmesi bu hususta bize yardımcı olacaktır. Rafine şekerin sağlığa zararları konusunda hafızayı zayıflattığı, kanser riskini arttırdığı, obeziteye yol açtığı, karaciğer yağlanmasını tetiklediği, kalbe zarar verdiği, insülin direncine sebep olduğu, cilt kırışıklıklarını arttırdığı öne sürülüyor. Bu konuda çekilen “That Sugar” isimli belgeselde şekerin vücuda etkisini görmek için bir insan üzerinde deney yapılıyor ve bu insana her gün yüksek dozda rafine şekerli besin veriliyor. Sonuç olumsuz oluyor. Deneğin vücudunda birçok olumsuz durum meydana çıkıyor, kilo alıyor ve karaciğer yağlanması sorunuyla karşılaşıyor. Beslenme ve diyet uzmanı Ayça Güleryüz’ün yazısında da şekerin zararları üzerinde duruluyor.

Sonuç olarak rafine şeker insan sağlığını olumsuz etkileyen ve birçok zararı olan bir besindir. Sağlığımız için dikkat edilmesi ve ihtiyacımız olan faydalı, doğal şekerin zaten yediğimiz meyve ve sebzelerde bulunduğunun bilinmesi gerekmektedir.