Sevgili okurlar ; bugün size yaşam öyküsü ve fiziksel yapısı hakkında yüzlerce makale yazılmış bir kedi cinsinden bahsedeceğim. Ben onlara ‘’pokemon cat’’ diyorum. Sebebine gelecek olursak; iri gözleri, düşük kulak uçları, yumuşak tüyleri, masum yüzleri, sessiz ve sakin oluşları.. Kısa bacakları, kendilerini çok çabuk sevdirmeleri örnek olarak verilebilinir. Pokemonlar da böyledir sevimlidirler bir ortamda ilgi odağı haline gelmeleri çok kolaydır. Ancak bu sevimliliğin derinliklerinde yatan bir hüzün söz konusudur. Scottish Fold kedi cinsinin hakkında yazılan bu yüzlerce makalenin elbet bir sebebi vardır. Ne gariptir ki çoğu insan farkı sever ancak; bu farklılığın dozunda ve başka canlılara zarar vermeden yapılması gerektiğini göz ardı ederler.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı cat-2310384_960_720.jpg

İşte Scottish Fold kedi cinsi de insan doğasının farklılığı ararken bulduğu masum bir ırktır. Ne yazık ki bazı ticaret karı elde etmek için; bu kedi cinsini kullanarak akıllarınca para kazanmaya çalışmalarından dolayı şiddetle kınıyoruz. ’’Zamanla eklem yerlerinde ki ağrılar yüzünden dahi yerinden kıpırdayamayacak hale gelen bu masum hayvanlar ile ; sen neyin gösterişini yapacaksın acaba ?’’Bu yetmezmiş gibi acısını anlamadan çocuklarına alanlar var. Çocuk aklıdır bilmez demeden ellerine masum hayvanı verenler var. Lütfen sırf bunun için yapmayın. İnsanın insana zarar vermesi yetmezmiş gibi; doğanın kanunlarına savaş açarak her canlıya karşı bencilce hareket etmelerini de şiddetle kınıyorum. Lütfen böyle bir şey yapmayın artık..

Ticaret değil gerçek sevgi için satın alın..

Scottish Fold kedi cinsi de insan doğasının farklılığı ararken bulduğu masum bir ırktır. Ne yazık ki bazı ticaret karı elde etmek için; bu kedi cinsini kullanarak akıllarınca para kazanmaya çalışmalarından dolayı şiddetle kınıyoruz. ’’Zamanla eklem yerlerinde ki ağrılar yüzünden dahi yerinden kıpırdayamayacak hale gelen bu masum hayvanlar ile ; sen neyin gösterişini yapacaksın acaba ?’’Bu yetmezmiş gibi acısını anlamadan çocuklarına alanlar var. Çocuk aklıdır bilmez demeden ellerine masum hayvanı verenler var. Lütfen sırf bunun için yapmayın. İnsanın insana zarar vermesi yetmezmiş gibi; doğanın kanunlarına savaş açarak her canlıya karşı bencilce hareket etmelerini de şiddetle kınıyorum. Lütfen böyle bir şey yapmayın artık..

    Canlarının yanması sebebi ile yerlerinden kıpırdamamalarına karşın ‘’biblo kedi’’ lakabını almışlardır. Kulaklarının düşük olma sebebi ise hayvanın sevimli görünme çabası değil kıkırdak hastalığının belirtisidir. Kıkırdak hastalığının önlenmesi için Scottihs Fold kedileri; British Short cinsi ile çiftleştiriliyor ancak bu da çözüm olmamaktadır. Bunun sebebi ise yavrularının yarısının Short Hair yarısının da Scottish Fold olarak doğmalarıdır. Genetik olan hastalıkları yavrularda da devam etmektedir. Eklem yerlerindeki rahatsızlıklar ve acı çekmelerinden dolayı uzmanlar; bu kedilerin satılmalarına ve sürekli başka kedi cinsleri ile çiftleştirilmelerinin önüne geçilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ticaretinizi lütfen mallar üzerinden yapın canlılar üzerinden değil. Henry De Montherland’ın şöyle bir sözü vardır ‘’ Kedi sevgisinden muhakkak tırmık izi bırakır. ’’ Güneş’in doğduğu Ay’ın gökyüzünde belirdiği her günden sizlerin bu sevgi karşısında; daha nazik ve anlayışlı olmanızı diliyorum.


…serenity…

Büşra Çayır