Sevgili okurlar bu gün size yaşam öyküsü ve fiziksel yapısı hakkında yüzlerce makale yazılmış bir kedi cinsinden bahsedeceğim ben onlara ‘’pokemon cat’’ diyorum. Sebebine gelecek olursak; iri gözleri, düşük kulak uçları, yumuşak tüyleri, masum yüzleri, sessiz ve sakin oluşları, kısa bacakları, kendilerini çok çabuk sevdirmeleri örnek olarak verilebilinir. Pokemonlar da böyledir sevimlidirler bir ortamda ilgi odağı haline gelmeleri çok kolaydır ancak bu sevimliliğin derinliklerinde yatan bir hüzün söz konusudur. Scottish Fold kedi cinsinin hakkında yazılan bu yüzlerce makalenin elbet bir sebebi vardır. Ne gariptir ki çoğu insan farkı sever ancak bu farklılığın dozunda ve başka canlılara zarar vermeden yapılması gerektiğini göz ardı ederler.

   İşte Scottish Fold kedi cinsi de insan doğasının farklılığı ararken bulduğu masum bir ırktır.’’Daha güzel, daha iyi, en mükemmeli bende olsun’’ diye diye çığırından çıkan insanlık bencilce düşünerek bu acı çeken masum hayvanların ticaretine bir hayli meraklıdırlar.’’Zamanla eklem yerlerinde ki ağrılar yüzünden dahi yerinden kıpırdayamayacak hale gelen bu masum hayvanlar ile sen neyin gösterişini yapacaksın acaba?’’Bu yetmezmiş gibi acısını anlamadan çocuklarına alanlar var çocuk aklıdır bilmez demeden ellerine masum hayvanı verenler var YAPMAYIN CANI YANIYOR,  SATIN ALMAYIN ACILARI SUSSUN! İnsanın insana zarar vermesi yetmezmiş gibi doğanın kanunlarına savaş açarak her canlıya karşı bencilce hareket etmeleri YETTİ ARTIK!

    Canlarının yanması sebebi ile yerlerinden kıpırdamamalarına karşın ‘’biblo kedi’’ lakabını almışlardır. Kulaklarının düşük olma sebebi ise hayvanın sevimli görünme çabası değil kıkırdak hastalığının belirtisidir. Kıkırdak hastalığının önlenmesi için Scottihs Fold kedileri British Short cinsi ile çiftleştiriliyor ancak bu da çözüm olmamaktadır. Bunun sebebi ise yavrularının yarısının Short Hair yarısının da Scottish Fold olarak doğmalarıdır. Genetik olan hastalıkları yavrularda da devam etmektedir. Eklem yerlerindeki rahatsızlıklar ve acı çekmelerinden dolayı uzmanlar bu kedilerin satılmalarına ve sürekli başka kedi cinsleri ile çiftleştirilmelerinin önüne geçilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ticaretinizi lütfen mallar üzerinden yapın canlılar üzerinden değil. Henry De Montherland’ın şöyle bir sözü vardır ‘’ Kedi sevgisinden muhakkak tırmık izi bırakır.’’ Güneş’in doğduğu Ay’ın gökyüzünde belirdiği her günden sizlerin bu sevgi karşısında daha nazik ve anlayışlı olmanızı diliyorum.


…serenity…

Büşra Çayır