Pozitif düşünüp, sağlıklı kalabilmek bütün gayretimiz

Küresel Virüs günden güne etkin bir hal alınca evde kalmak zorunluluğu daha da önemli oldu.

Bağışıklığı güçlü tutmanın yollarının en başında, dingin ve sağlıklı ruh halinin geldiğini unutmadan, zorunlu olarak evde zaman geçirirken psikolojimizi de korumamız lazım.

Mutfakta biraz daha fazla zaman geçirir olduk, bu çoğunluğun dile getirdiği bir durum. Belki de bir süredir ertelediğiniz birikmiş dolap düzenlemelerinizi bitirdiniz. Kitap okumak, örgü dikiş vs., TV izlemek, genel ev işleri dışında kaliteli zaman geçirmek için başka neler yapabiliriz..?

✔️Çok sevdiğiniz ama bir türlü vakit bulamadığınız hobinize yönelin..

Müzik aleti yada resim tuvalinizi bıraktığınız yerden almanın şimdi tam vaktidir. Müzik ve resim gibi uğraşlar ruhumuzu besleyen günlük kaygılardan uzaklaştıran en güzel uğraşlardır. Resim paleti renklendikçe ruhunuzda renklenecek, müziğin tınısıyla bir anda tüm duygular değişecektir.   

✔️Günümüzde çizim, animasyon, el işi, dijital çizim ve daha birçok online kurs bulunuyor.

Evde bulunduğunuz süre boyunca  ilgi alanınıza göre bu online kurslara yazılabilir, konunun uzmanlarından eğitim alabilirsiniz. Yeni bir şeyler öğrenmenin, kendinizi geliştirmenin verdiği hazla, karamsar düşünceleri de zihninizden uzak tutabilirsiniz.

✔️Kültür Bakanlığı ve TRT 2 işbirliği ile 27 Mart’tan itibaren, altı hafta boyunca her Salı akşamı tiyatro oyunları, her Cuma akşamı senfoni ve opera konserleri canlı olarak TRT 2 ekranlarından evlerinize perde açacak..

Cumartesi akşamları ise dışarı çıkmadan Troya, Aida ve La Boheme gibi dünyaca ünlü operaları izleyebileceksiniz.

Küçük tiyatro severler için de; “Tembel Memiş”, “Turta Girmemiş Orman” ve “Kuzu Maydonozun Maceraları” isimli oyunları programa dahil etmişler.

Program detayları için TRT 2 yayın akışını takip edebilirsiniz.  

⚫️ Bu süreçte konserler iptal oldu, müzeler kapandı, tiyatrolar perde açamıyor. 

Ancak sanat durmadı, devam ediyor. Nasıl mı..? İnternete taşındı, ilk olarak  online konserler ile başlayan bu akım müzeleri ve tiyatroları da içine alarak devam etti. Müzeler kapılarını internet üzerinden ziyarete açtı. Tiyatrolar oyun kayıtlarını izleyicilerle buluşturdu. Bu zorunlu evdekal günlerinde oturduğumuz yerden izleyebileceğiniz, gezebileceğiniz etkinlikleri sizler için derledik…

Hadi hep birlikte sanal gezinti yapalım..

✔️”Evde İş Sanat” serisiyle Instagram hesabı üzerinden çalışmalar başlatan İş Sanat, sizi birbirinden güzel müzikler, şiirler, heykel ve resim gibi sanatsal faaliyetlerle buluşturuyor. İster ailenizle isterseniz tek başınıza biraz kafa dinlemek istediğinizde İş Sanat etkinlikleriyle buluşabilir, gününüzü güzelleştirebilirsiniz. 

✔️Bu haberimiz de çocuklarımıza; Türkiye İş Bankası’nın çocuklara özel dijital platformu Kumbara dergisi ise çocukları kitap okumaya, eğlenceli etkinliklerle kaliteli zaman geçirmeye ve geçmiş sezonda İş Sanat’ta sahnelenen çocuk oyunlarını www.kumbaradergisi.com adresi üzerinden izlemeye davet ediyor.

✔️Ünlü müzelerden bazıları müze içerisini online olarak gezebilme veya eserlerini sesli tanıtma fırsatı zaten sunuyordu. Ancak Corona salgını sebebiyle çok daha fazla müze bu hizmete katıldı ve herkese ücretsiz olarak sunuyor. 

İşte gezebileceğiniz veya eserlerini izleyebileceğiniz bazı müzeleri sizler için derledik, üzerlerine tıklayarak internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. 

İş Bankası

Panorama 1453 Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Topkapı Sarayı 

Dolmabahçe Sarayı

Efes Müzesi

British Museum

Louvre Müzesi

Rijksmuseum

Ermitaj Müzesi 

Ankara Resim ve Heykel Müzesi 

Van Gogh Museum

Solomon R. Guggenheim Museum

National Gallery of Art

National Museum of Modern and Contemporary Art, Korea

Rahmi Koç Müzesi 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ayasofya

Yerebatan Sarnıcı

✔️Vodafone, kullanıcılarına 30 gün boyunca Vodafone TV‘yi ücretsiz olarak sunuyor.

✔️ Metropolitan Operası her akşam canlı yayın gerçekleştiriyor. Yayınlar canlı olarak, New York saatine göre 19:30-03:30 arasında. Bir haftalık programı da yayınladılar. Opera severler bilginiz olsun.

✔️Kapalı olan Berlin Flarmoni Orkestrası’nın içerikleri dijital ortamda ücretsiz ve online olarak sunuluyor. Buradan siteye kayıt olarak konserleri ücretsiz dinleyebilirsiniz.

✔️Bir mobil seyahat uygulaması olan Piri, şehirlerin bilinmeyen hikayelerini App üzerinden anlatıyor. Piri, içerisinde pek çok farklı yerin olduğu kısa videolarının bazılarını resimli bir şekilde ücretsiz yayınlıyor. Türkiye’nin pek çok yerinin hikayesini bu kısa içeriklerle keşfedebilirsiniz.

✔️Kumbaracı50

Kumbaracı50 ertelenen tiyatro oyunlarının yerine hafta içi her gün saat 20.30 ile 22.00 saatleri arasında YouTube kanalı üzerinden “Kapı açık kalmış” adlı canlı yayınlar gerçekleştireceğini duyurdu.

✔️Pek çok kitaba sesli olarak erişebildiğimiz  Storytel uygulaması 30 günlük ücretsiz deneme süresi ile evde kaldığınız bir ay boyunca kitapları ücretsiz olarak dinleme fırsatı sunuyor. 

“Evdekal” günlerini hem bedensel hem de ruhsal olarak sağlıkla tamamlamanız dileğiyle, sevgiyle ve sağlıcakla kalın…