Rotamızın Vazgeçilmez Yönü Ege

Rotamızın vazgeçilmez yönü ege ülkemizde tatil denilince kişiden kişiye değişen tatil anlayışları olsa da hepsinin ortak noktası olmayı sürdürüyor. Kimisi tatilini deniz, kum ve güneşte geçirmek isterken kimisi tarihi ve kültürel yerleri ziyaret ederek tarihi incelemek ve onlarla aynı havayı solumak isteyebilirler. Kimi insanlar da farklı kültürleri tanıyarak ve onların değişik tatlarını deneyimleyerek yeni şeyler keşfetme amacıyla yola çıkarlar. Bazı kişilerse adrenalin dolu heyecan verici tatilin peşine düşerler. İşte her kesime hitap eden, dört mevsim ziyaret edilebilen bir tatil bölgesi olan Egenin hangi mevsimde nerelerini gezebilirsiniz sizler için araştırdık.

Egede Kışın Gezilecek Yerler

Çok az kişinin bildiği bir gerçektir egede kış tatili. Egede kışın gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen İzmir’in Kayak Merkezidir. Sizlerde İzmir’in Yeşilyurt ilçesine bağlı Bozdağ Kayak Merkezinde kayak yapmanın keyfini sürebilirsiniz. Elbette İzmir ve Egenin diğer şehirleri sadece bu etkinliklerle sınırlı değildir. Mesela Ödemişte karaçam ormanlarıyla kaplı olan krater gölünün donmuş manzarası görülmeye değerdir. İzmir’e 140 km de yer alan bu gölün fotoğrafını sizlerle paylaşıyoruz. Rotanızın vazgeçilmez yönlerinden biri ege olsun…

(İzmir Ödemiş Donmuş Krater Gölü)

Kışın tadını doyasıya yaşamanız için İzmir Bozdağ Kayak Merkezi dışında Denizli Tavas ilçesine bağlı Nikfer sizlere harika bir kayak ve doğa yürüyüşü imkanı sunuyor. Kendinizi inanılmaz rahat ve mutlu hissedebileceğiniz sıcacık bir ortamı sizlere garanti ediyoruz. Bu mükemmel kış tatilini sevdiklerinizle Egede geçirebilirsiniz. Nikfer kış tatili beldesinin fotoğrafını sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

(DENİZLİ -TAVAS – NİKFER)

Sonbaharda Egede Gezilecek Yerler

Antik şehirlerden birisi olan Egenin Ödemişe bağlı kasabalarından Birgi sonbaharda egede gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelir. Bozdağ dağının eteklerinde kurulu olan ve Küçük Menderes nehrinin suladığı geniş bir ovada bulunan kasaba arkeolojik ve kentsel bir SİT alanıdır. Kasabada bulunan Ulu Camii’nin arka sokakları tarihi atmosferi halen taşımaktadır. Bu nedenle Birgi kasabasının arnavut kaldırımlı taş sokakları ve kendine has mimarisi turistler tarafından sıkça rağbet görmektedir. Birgi evleri ve sokakları hakkında bilgi sahibi olmanız için bir fotoğrafını sizlerle paylaşıyoruz.

Sonbahar aylarında Egeye gidilirde Assos ve Behramkaleye uğranmaz mı? Behramkale Çanakkalenin Ayvacık ilçesine 17 km uzaklıkta bir sahil köyüdür. Arnavut kaldırımlardan oluşan sokakları ile birbirinden güzel fotoğrafları çekebileceğiniz taş evlerle dolu olan köyde gezmeye doyamayacaksınız. Daha sonra yakınlarınız veya kendiniz için hediyelikler alabileceğiniz dükkanları gezebilirsiniz. Ardından Lidyalılar, Pers ve Romalılardan kalan tarihi eserleri ziyaret edebilirsiniz. Gezmeniz gereken tarihi şehirlerin başında Assos Antik kenti gelmektedir. Bugün birçok tarihi esere ev sahipliği yapan Behramkale köyünde M.Ö. 500 yılında yapılmış olan Athena Tapınağı başta olmak üzere Helenistik dönemden kalma nekropol adı verilen mezarlıklar hamamlar, antik tiyatrolar, dönemin eğitim merkezleri olan Gymnasium yapıları mutlaka görmeniz gereken alanlardır.

(ASSOS – ÇANAKKALE – AYVACIK – BEHRAMKALE KÖYÜ)

İzmire 80 km’de olan Tire yöresel kimliğini koruyabilen ender yerlerden birisidir. Tireye gittiğiniz zaman mutlaka yöresel yemeklerinden tatmanızı tavsiye ederiz. İzmirin sebzeli yemekleri Tire mutfağında öne çıkmaktadır. Özellikle Tireye has sebzeler dağlardan toplanıp pazarlarda satılmaktadır. Günümüzde nesli tükenmeye yüz tutmuş bazı zanaatlar Tirede halen rağbet görmektedir. Bu zanaatlara örnek vermek gerekirse; nalıncılık, urgancılık, yorgancılık gibi sıralanabilir. Tirede mutlaka deneyimlemeniz gereken tatlardan biriside Tire köftesidir. Tire köftesi yapılırken katıksız saf kıymanın tuzla ve karabiberle yoğurulup domatesli tereyağına tuz, karabiber ve pul biber serpilerek pişirilip leziz bir kıvama getirilir. Ardından genelikle domates, biber ve soğanla servis edilir. Sonbaharda kafa dinlemek ve rahatlamak aynı zamanda yeni tatlar, yerler keşfetmek isteyenler için Tire biçilmiş kaftandır.

( İZMİR – TİRE)

Ege Bölgesi Gezilecek Tarihi Yerler

İzmir Selçuk ilçesinin sınırları içinde bulunan Şirince köyü pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle ege bölgesi gezilecek tarihi yerler arasında yerini alıyor. Şirince köyüne en kolay ulaşım Selçuk ilçesinden yapılmaktadır. Köyde 1800’lü yıllarda inşa edilen ancak bellirli bir zaman sonra aslına bağlı kalarak restore edilmiş olan Aziz John Baptist Kilisesi yer almaktadır. Kilise ziyaretçilere açık olup şarap meraklıları için kilisenin şarap mahzeninde dileyen ziyaretçilere şarap satın alma imkanı sağlanmaktadır. Özellikle Şirincede üretilen ve şarap meraklılarının rağbet ettiği Şirince’nin meyveli şaraplarını mutlaka tatmanızı öneririz. Şirincede bulunan Tiyatro Medresesini mutlaka ziyaret edin. Mümkünse bu medresede etkinliklere katılın. Şirince köyünde ziyaret edebileceğiniz bir yerde 1906 yılında Rumlar tarafından işletilen Taş Mektep 1920’li yıllarda Türk çocuklarına da eğitim vermiştir. 1996 yılında Artemis Restaurant ve Şarapevi tarafından devir alınan okul bir süre hizmet vermeye devam etmiş ancak 2011 itibariyle bir kısmı müzeye dönüştürülmüştür. Taş Mektep bugün Şirince köyünde Tanzimat ile Cumhuriyet dönemleri eğitim tarihine dair belgelerin ve eserlerin sergilendiği bir müze olmuştur. Müze yedi gün ücretsiz halkın ziyaretine açıktır. Şirincede Aziz Nesinin vasiyeti üzerine Ali Nesin ve Sevan Nişanyan tarafından Şirinceye 1 km uzakta bulunan Kayser dağının yamaçlarına Nesin Matematik Köyü kurulur. Şirince deyince bu matematik köyünden bahsetmeden geçmek olmaz. Kar amacı gütmeden sadece eğitim odaklı çalışan Nesin Matematik Köyü sadece matematik alanında değil sanat ve felsefe alanında da derslere yer veriyor.

Şirincenin etrafında dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul gören Artemis Tapınağı ve Efes Antik Kenti yer almaktadır. Ayrıca Hristiyan dinine mensup vatandaşlarımızın ve turistlerin inancına göre hacı olmak amacı ile ziyarete geldikleri; Meryem Ana Evi, Yedi Uyuyanlar Mağarası, Antik Hamamlar, Celsius Kütüphanesi, Amfi Tiyatro ve Teras evler bulunmaktadır. Efes Arkeoloji Müzesi, Türkiyenin en büyük klasik otomobil müzesi Key Museum da Şirince köyünün civarında turistlerin ziyaretine açıktır.

( İZMİR – BERGAMA ( BERGAMA AKROPOL))

İzmirin 50 mil kuzeyinde yer alan Bergama kasabası bir zamanların en önemli antik kentlerinden biriydi. Bergama Akropol M.Ö. 200’lü yıllarda kentin kütüphanesindeki 200 bin civarı kitabı ile döneminin ülkeleri arasında nam salmıştı. Bergama Akropol sadece antik çağların önemli kültürel şehirlerinden biri değildi. Aynı zamanda hastaların tedavisinde kullanılan su tedavisinin bulunduğu dünyanın ilk sağlık merkezi yine burada yer alıyordu. Burası aynı zamanda eczacılıkta kullanılan sembol olan taş üzerinde yer alan direğe sarılı iki yılanın doğduğu yer olan Askeplion du. Dünyanın en önemli tarihi eserlerinden Zeus Tapınağı bir zamanlar vatanı olan Ege bölgesinde İzmirin Bergama kasabasında turistlerin ziyaretine sunuluyordu. Fakat bugün ne yazık ki Almanya’nın Berlin şehrinde bir müzede sergilenmektedir. M.S. 117 – 138 yılları arasında Bergamada bulunan dönemin pagan dinine mensup olan liderlerden Hadrian tarafından tanrılar Serapis ve İsis adına kırmızı bir tapınak yaptırır. Bizans döneminde Hadrian zamanında yaptırılmış olan bu tapınak kiliseye dönüştürülmek için bazı tadilatlardan geçirilmiştir. Adı Kırmızı Bazilika olarak değiştirilip daha önce bu görkemli pagan tapınağını şeytanın tahtı olarak adlandıran Havari Yuhannaya adayarak tapınaktan ibadethaneye çevrilmiştir. Bergamada bulunan bir diğer tarihi yer ise Bergama Arkeoloji Müzesidir. Müze özellikle 4. yüzyıldan kalan “Bergama Okulu” kalıntılarını sergilemektedir. Aynı müzede tanrı heykellerinin sergilenmesi insanların dikkatini çekmiştir. Müzenin bir başka bölümünde ise daha hüzünlü ve tozlu görünen dioramalara sahip eserler sergilenmektedir. Dört bir yanı tarih ve kültür kokan Ege sizleri dört mevsim ağırlayabilmektedir.

Ekonomik tatil yapmak isteyenlerin adresini bloğumuzda sizler için paylaştık incelemek için hemen tıklayın