Doğayla iç içe olmalıyım diyenlere güzel bir gezi rotası; Doğal Yaşam Parkı Ormanya’dayız..

Ormanya, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bir proje.

Dört bin dönüm arazi üzerinde, 3 bin araçlık otopark, 40 araçlık karavan kamp alanı, 15 km’lik bisiklet yolu, 21 km’lik yürüyüş parkuru, 100 çadırlık kamp alanı ve 5 bin kişi kapasiteli piknik alanıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.Doğal Yaşam Parkı Ormanya; kızıl geyik, alageyik, karaca, ceylan, şamua, Anadolu dağ keçisi, yılkı atı, yaban koyunu, siyah kıl keçisi, minyatür keçi, tiftik keçisi, karakaya ve karagül koyunu, oklu kirpi, mardin beyaz eşeği, lama, deve, tavus kuşu, at, midilli atı, zebra, kuğu, yeşilbaşlı yaban ördeği ve sülün gibi 53 farklı türden 467 hayvan çeşidini içinde barındırıyor. Bir çok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında nesillerini sürdürüyor ve ziyaretçiler farklı türden bir çok hayvanı doğal yaşamlarında ziyaret edebiliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olarak Kartepe Uzuntarla’da halkın hizmetine sunmuş olduğu Ormanya da sosyal tesislerin yapım düzenlemelerinin gelişerek halen devam etmekte olduğunu da belirtelim.

Ormanya’ya Giriş

Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na giriş ücretsiz. Kapıda giriş turnikeleri sizi yanıltmasın giren çıkan ziyaretçi sayısını belirlemek için konulmuş. Ormanya Pazartesi günleri ziyarete kapalı oluyor. Pazartesi günü hariç haftanın diğer günleri Sabah 09:00 ile Akşam 19:00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Kalabalık zamanlarda bile yeterli otopark alanı da bulunuyor.

Ormanya’ya Ulaşım

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinin Uzuntarla Mevkii’nde, Kocaeli – Sakarya arası D100 karayolu üzerinde bulunuyor. Kocaeli merkezinden bölgeye gitmek için D100 karayolu üzerinden Sakarya’ya doğru giderken Özdilek ve Cengiz Topel Havaalanını geçtikten sonra yaklaşık 5 km ileride Ormanya tabelaları başlıyor, tabelaları takip ederek D100 karayolundan çıkıp köprü altından yolun karşısına geçerek Ormanya’ya ulaşabilirsiniz.

Kocaeli merkezden Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüslerinin 281 ve 287 nolu Uzuntarla – Eşme otobüs hatları ile de Ormanya’ya ulaşabiliyorsunuz. Otobüsler Seka Tüneli bölgesindeki Batı Terminalinden Kalkıyor.

Ayrıca sadece hafta sonlarına özel olmak üzere Kirazlıyalı, Körfez, Derince, İzmit D-100 istikameti üzerinde 09:00 ve 13:00 kalkışlı ücretsiz ring servisleri de bulunuyor. Ormanya’dan geri dönüş ise 11:00 ve 15:00 saatlerinde yapılıyor.

[blockquote style=”blockquote_style1″ align=”aligncenter” textcolor=”#000000″ background=”#54ff9f”]Temiz Havası Ve Sakinliği Dışında Ormanya’da Neler Yapabiliriz?[/blockquote]

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbitler filmiyle tanıdığımız kahramanların kaldıkları Hobbit Evleri ve değirmeniyle mini, şirin bir köyü andıran Ormanya Tabiat Parkı, içerisinde ailecek çok sayıda aktivite yapabileceğiniz kuş sesleri eşliğinde temiz havaya doyabileceğiniz bir park. Park alanı içinde mangal yapmanın yasak olması da ayrı bir güzellik olsa gerek temiz havanın tadına varabiliyorsunuz.

Ormanya içerisinde küçükten büyüğe herkesin ilgisini çekecek bir hayvanat bahçesi bulunuyor, hayvanat bahçesinde keyifli bir tur atabilirsiniz. Hayvanat Bahçesi; Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların, sürüngenlerin, kuş çeşitlerinin bulunduğu bir çok bölümden oluşuyor. Hayvanat bahçesi içinde kurulan düzenle bu çok çeşitli hayvan türlerini çok rahat görebiliyorsunuz.

Ayrıca burada çocuklarınız at bakıcıları eşliğinde atlara binebilir, at binmek de ücretsiz.

Çocuklar, hayvanat bahçesinde birbirinden sevimli hayvanlarla vakit geçirirken aileler de burada yer alan gölet ve kafe sayesinde dinlenme imkanı bulabiliyorlar.

*Not: Hayvanat Bahçesi gezisi sırasında uyulması gereken bazı kurallar var;

Hayvanları kişisel olarak beslemek, hayvan barınaklarına yabancı herhangi bir madde atmak,

hayvanat bahçesi sınırları içerisinde sigara içmek yasak. Ayrıca fotoğraf çekerken flaş kullanılması kesinlikle yasak.

Ormanya’ya kendi yiyecek ve içeceğinizi getirebiliyorsunuz.

Oldukça geniş bir alanda piknik yapma imkanınız var ayrıca üstü kapalı masalar da bulunuyor.

Sabah erken saatlerde gelmeyi planlarsanız hazırladığınız piknik sepetinizle böyle güzel bir ortamda mis gibi bir kahvaltı yapabilirsiniz. Daha önce de dediğimiz gibi mangal yakmak kesinlikle yasak. Piknik alanının hemen yanında çocuk oyun parkları, voleybol sahası gibi eğlence alanları bulunuyor burada güzel vakit geçirebilirsiniz.

Ormanya Tabiat Parkı içinde, doğayı keşfederek ve gözlemleyerek yetişmesini amaçlayan Doğa Okulu projesi kapsamında çocuklar dört aşamalı eğitim görebiliyorlar. Bu eğitim kapsamında katılımcıların doğayı keşfetmesine olanak sunacak, meraklarını giderecek, üretici becerilerini destekleyecek nitelikte bir eğitim modeli uygulanmakta. Etkinlikler hakkında detaylı bilgi ve başvuru yapmak için iletişim adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

—Doğa yürüyüşü parkurlarının bulunduğu park içerisinde ister yürüyüş yapabilir isterseniz bisikletinizle tur atabilirsiniz. Eğer kendi bisikletiniz yoksa KOBİS (Kocaeli Bisiklet Paylaşım Sistemi) tarafından işletilen 23 adet istasyona sahip bisiklet kiralama noktası bulunuyor, buradan bisiklet kiralayabiliyorsunuz.

Bisiklet kiralamak için nakit para kabul edilmiyor. Kobis ünitesinden Kobis Üye Kartı veya kişiselleştirilmiş kent kart ile kiralama yapabiliyorsunuz.

[inline_posts type=”same_cat” box_title=”” align=”alignleft” textcolor=”#000000″ background=”#54ff9f”][/inline_posts]Ormanya Tabiat Parkı içinde küçük büyük herkesin ilgisini elbette Hobbit Evler çekiyor. Çevresi gerçekten çok güzel olan, çocukların hayal dünyalarını genişletebilecek Hobbit Evler oldukça geniş bir alana sahip. İçindeki çocuk ruhu kaybetmemiş yetişkinler için de oldukça eğlenceli olan bu minik evlere giriş yapılamıyor. Dışından bol bol fotoğraf çekebilir anılarınıza ekleyebilirsiniz.

Ormanya Tabiat Parkı; karavan park alanı ve çadır alanı ile kamp ve doğa severlere hizmet veriyor. Ayrıca kamp alanı etrafı güvenlik çitleri ile çevrili ve 24 saat güvenlik bulunuyor. Çadır alanında WC, elektrik ve su mevcut.

Ormanya’da Yeme İçme

Ormanya Tabiat Parkı içinde küçük bir büfe ve gözleme evi var.Hayvanat bahçesinin yakın noktasında Büyükşehir Belediyesinin iştirak şirketi olan Antik Kapı Restorantın bir cafesi bulunuyor, burada bir şeyler yiyebilir veya içebilirsiniz.

Ayrıca yine Büyükşehir bünyesindeki Antik Köfte Restorantta Köfte menü, Sucuk Menü, Döner Tabağı gibi menü seçenekleri var. Fiyatların gayet uygun seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Ormanya içinde çeşitli noktalarda içme suyu, mescit, WC gibi hizmetlerden de ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.

Keyifli gezi rotaları için Ege Fısıltıları’nı takipte ve sağlıcakla kalın…

İletişim Bilgileri

* Adres: Uzuntarla Mahallesi 309. Sokak No:99 Kartepe/Kocaeli

* Telefon: 0 (262) 331 66 11

Ormanya Konumu İçin Tıklayın.