Yoklama alıyorum, sessiz olun!

Kaygı? burada! Hüzün? burada!

Yalnızlık? Burada! Mutluluk?

Mutluluk?…

Cemal Süreya

Hekimlik hayatım boyunca binlerce hastanın teşhis ve tedavisiyle uğraştım ve her zaman ilaç yazmayı sevmeyen bir hekim oldum ve savunduğum bir tez vardı mutluluk bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli ilaçtır. Tüm hastalarıma reçetenin altına şunu ekledim mutluluk 24*1 yani 24 saat mutlu olmak mümkün mü?

   Yapılan araştırmalar mutluluğun öğrenilebilir bir veri olabileceğini ortaya koymuş. Bu konuda psikologlar ve bu alanda çalışanlar sürekli mutlu yaşayabilmenin yollarını araştırmışlar. Öpüşmenin mutluluk ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini tespit etmişler ilginç sonuçlara ulaşmışlar. Öpüşme sırasında kalp kası güçleniyor ve salgılanan seratonin hormonu stresi azaltıyor ve kandaki savunma hücrelerinde artış oluyor. Mutluluk üzerine yapılan çalışmalar bunun pek çok faktöre bağlı olduğunu göstermiş beslenme düzenimizle de son derece ilişkili.

      Uzmanların araştırmaları stres ve Hiv (AIDS) virüsünün aynı oranda bağışıklık sistemini çökerttiğini ortaya koymuş. Çoğumuz bağışıklık sistemini güçlendirmek için eczanelere koşuyoruz halbuki bunun için bir parça hayal ve mutluluk yetiyor

Dr Alev Ersoy