Sevgi en büyük ihtiyaç diyerek biraz köpeklerle olan yoldaşlığımızdan bahsedelim.

İnsanların köpekler ile olan bağı yıllar içinde gelişip sürmekte.

Onlarla olan ilişkilerimiz her ikimizin yaşamına da zenginlikler katmakta.

Köpeklerde de insanlar gibi sosyal varlıklardır, sevgi ve güven iş birliği ile en vahşi köpek cinsinin bile nasıl sadık bir dost olabildiğine tanık olabiliriz.

Bu nedenle ister barınaktan, ister başka şekilde sahiplenmiş olun evin kapısından içeri girdiği o ilk andan itibaren karşılıklı yoğun ilişki başlar.

Köpeklerin yaşamsal ihtiyaçları yemek, su, barınma olarak bilinse de onların sıcak samimi duygusal bağa da ihtiyaçları vardır. Bu konfor alanı fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarının yeterli sağlanması ile ancak mümkündür.

Sosyal ihtiyaçları yeterince karşılanmayan tamamen izole bir şekilde yaşayan köpeklerin strese bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıf düşer ve hastalık riski artar. Bir hayvanın yalnızlığı ve üzüntüsü, zayıflık ve hastalıklara yol açarak ölüme kadar bile gidebilir.

Köpeklerin insan ve diğer hayvanlarla dostluk bağlarından mahrum bırakılması ciddi duygusal yaralara neden olur.

Köpeklerin birlikte yaşamı paylaştıkları ailelerine bağlılıkları kendi annelerine olan bağlılıkları gibidir. Bir yavru köpek nasıl ki annesi yanından uzaklaştığında tekrar kendini güvende hissedebilmek için ağlayarak onu yanına çağırıyorsa, bunu hayatını paylaştığı insanlarından ayrıldığında da yaşar.

Bir köpek sürekli yalnız bırakılırsa, anti sosyal olarak tecrit edilirse ve hiç bahsetmek bile istemiyorum şiddet görürse, korku dolu güvensiz ve saldırgan olur.

Sorumluluk sahibi bir hayvansever olabilmek, birlikte yaşamayı seçtiğiniz hayvana iyi bir yol arkadaşı olmakla, onlara yeterince vakit ayırmak ile başlar. Fiziksel ihtiyaçlarını her ne kadar karşılıyor olsanızda duygusal ihtiyaçlarına da önem vermelisiniz.

Onları hapsetmek ve yalnızlığa terketmekte bir nevi hayvan istismarıdır.

Çünkü şiddet yalnızca fiziksel yaralamalarla değil ruhsal yaralanmalarla da ilişkilidir ve bunun iyileştirilmesi emin olun daha zordur.

Unutmayalım ki hayvanlar ve insanlar arasındaki karşılıklı sevgi, her iki tarafın da kalp atışlarını etkileyecek kadar güçlüdür.

Sevgi ile kalın?

Şule Beytekin