Gezilecek Yerleri

Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan doğasıyla kıskandıran, koylarıyla meşhur olup tatilcilerin en gözde yerlerinden biri olan Ortaca’dayız bugün. Bulunduğu konumuyla hem Egeyle hem de Akdeniz’in ortasında kaldığı için Ortaca adını almış. Diğer merkezlere de yakın bir bölge olan Ortaca günü birlik turlara katılarak diğer yerleri de rahatlıkla gezip görebilirsiniz. Merkezinde ise gerçekten gezilebilecek ve bir o kadar meşhur yerleri bulunan kendini geliştirmeye aday gayet modern bir yer. Gece hayatı olarak Köyceğiz ve Dalaman’ a göre daha hareketli. Bunun sebebi de yaz aylarında tatilcilerin özellikle turistlerin gözde mekanları bulunmaktadır. Hadi gelin bugünde Ortaca’ da nereleri gezer ne yer ne içilir bakalım…

1) Dalyan

Bir önceki yazımdan da bahsetmiştim size ama şimdi biraz daha detaylı anlatacağım. Türkiye’nin hatta dünyanın dört bir yanından gelen tatilcilerin çok rağbet ettiği bir yer. Haliyle hem tarihiyle hem doğasıyla etkilenmemeniz mümkün değil. Eğer bu güzellikleri görmek isterseniz muhakkak tekne turunu çıkmanızı tavsiye ederim. Günü birlik gezebileceğiniz yemyeşil kanalıyla sazlıkların arasından geçmeden sakın dönmeyin derim. Peki bu tekne turları ne zaman kalkıyor ne kadar ücreti var teknede yemek oluyor mu derseniz hemen cevaplıyım. Tekne turları birçok yere geziler düzenledikleri için nereye gitmenize bağlı size pek çok alternatif sunuyor. Tabi ücretleri de buna bağlı olarak 20 tl den başlayıp 130 tl gibi rakamlarla farklılık gösteriyor.

Dalyan

Kaunos’ un Hikayesi

 Daha bitmedi hazır tekne turuna çıkmışken Kaunos Kral Mezarlıklarına gidebilirsiniz. Size gitmeden buranın hikayesinden bahsedeyim isterseniz. Apollo’nun oğlu olan Karya Kralı Miletos’un ikizleri olur. Erkeğe Kaunos kıza da Byblis adı verilir. İkizler büyüdüklerinde Byblis, erkek ikiz kardeşi olan Kaunos’a  aşık olur ve bu aşk kardeş sevgisinden de öteye gitmeye başlar. Lakin Kaunos buna karşılık vermez. 

İlerleyen zamanlarda bu yasak aşkı öğrenen babası Miletos, Byblis’i ülkesinden kovar. Byblis te kendini sevenlerle birlikte Lidya sınırındaki şimdiki Dalyan’a gider ve buraya yerleşir. Byblis kendisinden uzak olan kardeşi Kaunos’u düşünmeden yapamaz ve bir gün ona bir mektup yazar. Fakat mektuptan da bir cevap alamayınca Byblis göz pınarları kuruncaya kadar ağlar ve kayadan atlayarak canını kıyar. Fakat Nympheler adında su perileri ona acır ve onu bir pınara dönüştürür. Labirent şekline benzeyen bu kanal bugün ki Dalyan kanalı Byblis’in gözyaşından oluştuğu inanılır. Biraz acıklı olan bu efsane pek çok tarihi kitaplarında da geçer.

Dalyan’ a Ulaşım

Peki bakalım şimdi bu yere nasıl ulaşırız nasıl gideriz dersenizde söyleyelim tekne ile 10 dk sürüp tepe ye kadar 15 dk daha yürüyorsunuz. Ve işte Kaya Mezarlıkları, bunun yanı sıra antik tiyatro, hamam, bazilika, agora ve tapınakları görmeniz mümkün. Gezip göreceğiniz en güzel tarihi eserlere sahip Kaunos’a giriş ve çıkış saatleri de yaz ve kış saatine göre farklılık göstermekte olup saat 08:30 dan 17:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti olarak 12 tl – Müze kartı geçerlidir.  Ayrıca Dalyan merkezde ve sahilde birçok restaurant olup birbirinden güzel deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Kalmak isterseniz de konaklamak için birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Gelmişken birde meşhur mavi yengeçle fotoğraf çekinin derim

Kaunos Kral Mezarlıkları

2) Sarıgerme Plajı

Şehir merkezinden 15 dk uzaklıkta olan özellikle deniziyle Mavi Bayrak almış olan Sarıgerme Plajı Ortaca için büyük bir önem taşıyan bir yer.  Bu nedenle hem yerlileri tarafından hem de tatilciler bakımından en çok tercih edilen yer olmuş. Plajda birçok işletmeciler olup büfe, duş, wc, bulunup 10 TL. gibi bir rakamla şezlongları kiralaya bilirsiniz. Plajın girişi ise araçla 20 TL. ve 4 TL. arasın da sezonluk olarak rakamları değişiyor tabi. Bu arada kısa bir dipnot halka açık bir plajın nasıl oluyor da ücret alıyor diye sorarsanız da hemen cevaplayım SARCED yani Sarıgerme Çevre Eğitim Derneğine gelir ve katkı destek payı olarak alıyorlar. Bunun yanı sıra eğer piknik alanları var yiyeceklerinizle gelebilir siniz. Ayrıca Sarıgerme de konaklamak için birçok güzel oteller ve pansiyonlar bulabilirsiniz.

Sarıgerme Plajı

 3)  Aşı Koyu

Dağların arkasında saklı kalmış doğasıyla eşsiz güzellikte bir koy olan Ortaca’nın en güzel en berrak denizi aşı koyu . Berrak suyunda yüzmek dipteki balıkları görmek istiyorsanız bu yer tam size göre olabilir. Arılar sizi belki rahatsız edebilir ama siz yine de denizin ve güneşin tadına çıkarmaya bakın. Aşı koyu Ortaca merkezden 30 dk. kadar uzaklıkta olup ulaşımı belki biraz taşlı tozlu olsa da değecektir.  Peki geldiğiniz zaman ne yer ne içeriz derseniz de burada da özel bir işletme buluyor fakat fiyatları biraz tuzlu olduğu için size naçizane bir tavsiyem yiyeceklerinizi yanınızda getirebilirsiniz. Giriş ücreti ise 20 TL. olup şezlong ücreti 30 TL. dir.

Aşı Koyu

4) İztuzu Plajı

Eşsiz deniziyle cam ağaçlarının kokusuyla nefesinizi açacak sakinliğiyle huzur verecek Avrupa’nın en iyi plajlarından biri seçilmiş caretta carettalar’ın yumurtalarına yuva olan Ortaca’nın en güzel plajlarından biri İztuzu plajı.

İztuzu Plajı Caretta Carettalar

Aynı zamanda Özel Çevre Koruma Bölgesi olduğu için korunaklı bir bölgedir. Bölgede bir tarafı tatlı bir tarafı tuzlu olmak üzere iki çeşit denizi bulunmaktadır. Biliyorsunuz ki Ortaca’nın bir yanı Akdeniz’e bağlı olduğu için bu kanaldan geçip denizle birleşiyor. Bir diğer özelliği ise deniz kıyısı oldukça sığ  o yüzden boyunuzu aşmasını istiyorsanız biraz yürümeniz gerekecek. Yani eğer çocuklu bir ailesiniz ve fazla yüzme bilmiyorsanız size biraz daha uygun olabilir. Belediye tarafından da işletildiği için gayet makul fiyatları vardır. Büfesi olsun, soyunma kabinleri tuvaletleri hep ahşaptır. Temizliği bakımından da gayet düzgün olan İztuzunda tatilinizi burada devam edebilir güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Nasıl gidilir derseniz de Ortaca merkezden de gidebilirsiniz eğer aracınız yok ise araçlar kalkıyor eğer isterseniz de dalyan kanalından tekne turlarına katılarakta gelebilirsiniz.

İztuzu Plajı

5) Sulungur Gölü

Sakinliğini koruyup huzur veren adeta gizli bir cennet olan Sulungur gölü İztuzu plajına giderken hemen sağ tarafınızda kalıyor. Eğer İztuzuna gidecek olursanız buraya bir uğrayın derim. Ya da vaktiniz varsa da birçok piknik alanları mevcut olup manzaranın tadını çıkartıp piknik yapabilirsiniz. Bunun dışında göl kenarında yürüyüş yapıp varsa imkanınız bisiklet turu da yapabilirsiniz.

Sulungur Gölü

6) Gökbel Radar Tepesi

Tüm Dalya’nı görebileceğiniz, muhteşem manzarasıyla sizi adeta hayran bıraktıran yer Radar tepesi… Buraya İztuzu plajına yakın olup jeep veya safari turuyla da gelebilirsiniz ancak yol biraz taşlı olduğu için sizi biraz yorabilir ama inanın bana buna değecektir. Eşsiz gün batımına şahit olup tadını çıkartırken birkaç kare çekip bu anı kesinlikle ölümsüzleştirin derim.

Gökbel Tepesi

Biraz huzur biraz mavi birazda Ege Fısıltılarıyla kalın hoşçakalın…

Sezen Türkel