Merhaba,

Muğla gezimize kaldığımız yerden devam etmek istiyorum. En son Akyaka‘daydık .

Azmak Nehri’ni bitirdikten sonra Dalyan’a doğru yola koyulduk. Akyaka’dan 6 Km uzaklıkta bulunan meşhur Akçapınar Köyünü ziyaret etmeden geçip gitmek istemedik. Ben bir yere gittiğim zaman oranın meşhur yemeği neyse mutlaka yemek isterim o yüzden Akçapınar köyüne uğradığımızda Akçapınar tostunun tadına elbette baktım. Tost çok güzeldi ve tamamlayıcısı olan o açık ayranın da mutlaka tadına bakmalısınız.

Akçapınar Tostçusu

Akçapınar Köyünde boyları 20 Metreyi bulan okaliptüs ağaçları ile çevrili Aşıklar Yolu’nu mutlaka turlayıp  hüzünlü hikayesini okuyun derim. Yol boyunca kurulmuş olan tezgahlardan doğal yağlar ve sabunlar satın alabilirsiniz.

Aşıklar Yolu

Dalyan’da gideceğimiz yeri belirledik. Sıradaki rotamız Dalyan İztuzu Plajı oldu. Bu plajın işletmesi tamamen belediyeye bırakılmış durumda. Plajda acıkırsanız Muğla’nın yerlisi teyzelerin elinden gözlemelerinizi yiyebilirsiniz. Denizi ve kumsalı gerçekten harikaydı.

İztuzu Plajı

 İztuzu Plajına vardığımızda saat 18.00 civarıydı ve kapanmasına az kaldığını söylediklerinde şaşırdım. Meğer bu kumsalda Caretta Caretta türü deniz kaplumbağaları yumurta bıraktıkları için Mayıs’tan Eylül’e akşam 20.00’den sabah 08.00’e kadar plaja girilmesi yasakmış. Caretta Carettalar için göstermiş olduğumuz bu özene bayıldım ve 19.30 da hazırlanmaya başlayıp plajdan çıktık.

Akşam olmaya başladığı için kalacak bir yer aramaya başladık. Tatilimizin kuralını bugün de bozmayarak kamp yapmalıydık. Civardan aldığımız tavsiyeler doğrultusunda Dalyan Camping’de çadırımızı kurduk. Dalyan’da kamp yapacaksanız kesinlikle burada kalabilirsiniz. Manzarası ve samimiyeti bizi çok memnun etti.

Nazos


Sabah uyandığınızda  kahvaltınızı hazırlayıp bu manzara eşliğinde kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Dalyan’ da gece eğlenmek isterseniz Nazo’s isminde keyifli bir mekan keşfettik. İstanbul’dan gelen 4 arkadaşın açtığı samimi ve kaliteli bu mekanın atmosferi de müzikleri de ayrı güzeldi . Kaliteli bir müzik dinleyip eğlenmek istiyorsanız mutlaka buraya gitmelisiniz.

“3 Gün 3 Arkadaş 600 Km – 2 “  adlı yazımı Dalyan ile sonlandırıyorum. Hepinize keyifli haftalar ve bol gezmeler diliyorum..

Eda Saçak