Türkiye de denize en çok kıyısı olan Muğlayı tanıyalım..

Masmavi deniz, sıcacık kumlar dedik ve ilk aklımıza gelen elbet Muğla oldu..

Muğla, Ege Bölgesinin ve hatta küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesinde olan, ülkemizin turizm açısından en çok talep gören ili olma özelliğine sahiptir.

Birçok beldesiyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Eşsiz güzellikteki sahilleri ve plajlarıyla ünlüdür. Ortaca,Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve  Bodrum bunlardan bazılarıdır.

Muğla; Hititler, Lidyalılar, Persler, Bizans, Selçuklular ve Osmanlılar gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmasından dolayı Muğla’da yer alan tatil beldelerinin çoğu antik kentlerin izlerini de taşımaktadır. Bu özellikleriyle turizmin gözbebeği olmasında haklı bir gurur taşımaktadır.

Plajları, eğlenceli gece hayatı yada sakinlik ve huzur arayanlara değişik alternatifleriyle, keyifli bir yaz tatili isteyenlere cevap verebilecek Muğlanın  harika tatil noktalarına kısaca bir göz atalım.

Knidos Antik Kenti: Kent tarihi güzelliğinin yanısıra berrak sulara sahip bir koyun birleşiminden dolayı Datça’ya yolu düşenlerin görmeden geçmemesi gereken güzellikte. Antik kent içindeki Afrodit Tapınağı da görülmeye değer.

Ölüdeniz Fethiye

Ölüdeniz: Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır.

Hani “Çarşaf gibi ” deriz, işte bu tarife en çok uyan denizlerden biridir.

Sedir Adası: Pırıl pırıl temiz deniziyle,  Muğla’nın Ula ilçesinde yer almaktadır.

Saklıkent Kanyonu: Fethiye de yer alan tarihi ve doğasıyla keyifli anlar yaşayabileceğiniz tam bir doğa harikasıdır.

İztuzu plajı: Caretta Caretta kaplumbağaların dünyadaki nadir üreme alanlarından biri olan Dalyan İztuzu plajı, tuzlu ve tatlı su arasında özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı ender plajlardan birisidir.

Karaincir Koyu: Bodrum’un saklı güzelliği. İsmini bir zamanlar incirin bolca bulunduğu yer olarak tanınmasından  dolayı almış. Koyların en ılığı, en temizi ve dibi en kumlusudur.

Muğla Gökova

Akyaka Gökova: Muğla’nın Ula ilçesine bağlı, yeşil ile mavinin birleştiği doğal güzellik.

Mavi tur denince en sevilen duraklardan. Sakinlik, gürültü ve kalabalıktan uzak bir tatil tercihinizse Akyaka Gökova doğru adres.

Muğla gibi büyük tatil merkezinin ilçelerini daha detaylı öğrenmek ve tatil rotanızı belirlemek için Ege Fısıltıları ile kalın.

Muğla ilçe ve beldelerinin fotoğraflarına buraya tıklayarak bakabilirsiniz..

Sevgiyle iyi tatiller.

Şule Beytekin