Sevimli bulup alıyoruz, oynuyoruz ve sıkılınca da ne yazık ki çok da düşünmeden sokağa atıyoruz.

Çocuklarınızı mutlu etmek ya da sevdiğinize sürpriz bir hediye olsun diye Pet Shop’lardan büyük bir hevesle alınıp sonra biraz büyüdükçe, bakmak zor gelince ya da artık yaşlandığı düşüncesiyle sokaklara bırakılan ne çok patili can var.

Peki hiç düşündünüz mü, bir anlık hevesle alınan bu evcil hayvanlar sokağa terk edilince nasıl bir travma yaşıyorlar.

Onları sokağa atmak, aslında ölüme terk etmekle eşdeğer.

Evde büyüyen hayvanlar soğuğa, sokakta büyüyen hayvanlar kadar dayanıklı olamıyorlar, evin sıcak ortamında büyüdüklerinden bu ortama ne yazık ki kolay alışamıyorlar. Aynı insanlar gibi onlar da “canlı”dırlar. Acıkıp yemek isterler ve bu konuda çok da şanslı olamayabiliyorlar.

Sokakların çetin halleri ve terk edilmenin verdiği travmayla birlikte çoğu zaman ölebiliyorlar.


Bir de tabii barınaklar var.

Barınaklar, belediyelerin sokak hayvanlarının rehabilite edilebilmesi amacıyla kurulmuş geçici yerlerdir.

Hasta, yaralı ya da hamile olanlar geçici olarak bu rehabilite merkezlerine alınıp kısırlaştırma ve kuduz aşıları gibi tedavi ve bakımları yapıldıktan sonra tekrar geri bırakılır. Saldırgan ve özel bakıma muhtaç olanlar ise bu merkezlerde kalıcıdır.

Bazen de insanlar sokağındaki hayvanlardan rahatsız olup belediyeyi arayıp şikayet ederler. Belediye ekipleri de şikayet üzerine gelip hayvanı bulunduğu bölgeden alıp barınağa koyar, yaşadığı tüm bu olaylardan dolayı iyice asosyal ve hırçın olanlar genelde barınaklardaki daracık alanlarda, çoğu zaman bakımsız, hastalık kaparak yaşamlarını acı içinde tüketirler.

Barınakların çoğu cins hayvanlarla dolup taşmakta, görevli ve gönüllüler yeterince hizmet vermeye çalışsalar da çoğu zaman yeterli olamıyor ne yazık ki.


Unutmayın sokak hayvanı yoktur, sokağa terk edilmiş hayvanlar vardır.

Lütfen eğer bir evcil hayvan sahibi olmak istiyorsanız önce bir kez daha bu sorumluluğu alıp, alamayacağınızı iyice düşünün ve bundan emin olduktan sonra lütfen barınaklardan sahiplenin.

Sevgiyle ve Ege Fısıltıları ile kalın.

?

Şule Beytekin