Zaman zaman kendinizi bugün ne yapsam acaba diye düşünürken bulduğunuz olmuştur. Eğer bir köpekle yaşıyorsanız, birlikte parka gidebilir, oyun oynayabilir, yürüyüş yapabilir hatta koşabilir ya da sadece onun şirinliklerini izleyebilirsiniz.

Sizi hiç bitmeyen neşesi ve enerjisiyle her zaman oyalayacaktır.

Heyecanları, oyunbazlıkları, sevimli ve içtenlikleriyle bizi her gün şaşırtan köpeklerimiz hakkında her gün şaşırtıcı bir şeyler öğreniyoruz.

—Yapılan araştırmalara göre köpeklerle oyun oynamak, heyecanla sallanan kuyruk yüzünüzü güldürmeye yeterek, huzurlu ve rahatlamış hissetmenize sebep olup stresinizi azaltıyor. Hem de çok uzun değil köpeklerle geçirilecek 15-30 dakika gibi bir süre bile bunun için yeterli.

—Köpeklerle büyüyen çocukların, köpek ya da kedilerle içli dışlı olmayan çocuklara göre alerjik bünyeye sahip olma riski daha az oluyor.

—Köpeklerle büyüyen çocukların sorumlukluk bilinçleri daha kuvvetli olur.

Köpekler ile birlikte olmak özgüven gelişimini desteklerken, karşılaştıkları sorunlara karşı daha kolay başa çıkabilmelerini sağlar.

—Köpekler yavruyken bile izlemeyi ve oluşabilecek herhangi bir tehlikeyi fark etmeyi doğaları gereği öğrenirler.

Bu sebeple çok iyi bekçilik yaparlar.

Hırsızlar havlayan köpekler yüzünden çoğunlukla kaçıp giderler.

Rottweiler’lar, Alman Kurtları ve Scottish Terrier’ler genelde en iyi bekçi köpekleridir. Fakat minik köpekler bile ailesini herhangi bir şüpheli durumda uyarmakta çok beceriklidir.

—Köpeklerin günlük egzersize ve tuvalet için dışarı çıkmaya ihtiyaçları var. Bu sebeple onlarla birlikte en azından yürüyüş yapma zorunluluğu bizlerin de form da kalmamızı sağlar.

—Köpek sahibi olan ve olmayan kalp hastaları arasında yapılan araştırmaya göre, köpek sahibi olanların iyileşme oranlarının olmayanlara göre iki kat fazla olduğu görülmüş.

—Köpekler iyi bir eğitim aldıklarında, engelliler için muhteşem birer yardımcı olabiliyorlar.

Hatta eğitilebildiklerin de gelen bir sara nöbetini önceden anlayabilirler.

—Sorumluluk, sabır ve bağlılık, köpeklerle yaşamanın getirdiği, bizi daha güçlü ve iyi yapan özellikler.

Bizlerin onlara baktığımızı düşünürüz onlarında bizlere baktığını, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlığımıza iyi geldiklerini ve bunun araştırmalarla kanıtlanmış olduğunu da unutmamalıyız.

Sevgiyle kalın?

Şule Beytekin