Popüler Dizi Önerisiyle Merhaba

Koronavirüs pandemisi nedeniyle insanların adeta evlerine sıkışıp kaldığı bu aylarda; en çok yaptıkları şeylerden biri de dizi/film izlemek oluyor. Bu izolasyon süreci boyunca insanlar, zaman geçirmek için farklı arayışlar içerisine girdi. İnternet yayıncılığının en büyük ismi ise hiç şüphe yok ki Netflix. Platformun ülkemizde de çok sayıda kullanıcısı bulunuyor. İçinde bulunduğumuz olağan dışı zamanlarda pek çok kişi platformda zaman geçiriyor. Sizde zaman geçirmek için izleyebileceğiniz diziler arıyorsanız bu yazı tam size göre. ?

1) Vis A Vis ( Yüz Yüze)

  Vis A Vis dizisinde konu, genç ve tecrübesiz bir kızın; erkek arkadaşı tarafından kandırılması sonucu hapishaneye girmesi ve orada yaşadığı hayat mücadelesini anlatmaktadır. Başrol oyuncusu Macarena Ferrira’nın başından geçen talihsiz olaylar; bir şirkette muhasebeci olarak çalışırken âşık olduğu patronuna güvenmesiyle başlıyor. Patronu tarafından kandırılan Macarena işlediği bir suçtan dolayı 7 yıl hapse mahkûm oluyor. Ve kötü namı ile bilinen Cruz Del Sur kadın hapishanesine gönderiliyor. Bu durumu ailesine bile anlatamayan; Macarena ufak bir yalanla ailesini bir süreliğine kandırsa da.. Hapishanenin ilk günlerinde yaşadığı psikolojik bunalım geçirerek Macarena’nın gerçekleri ailesine anlatmasına sebep oluyor.

2) You (Sen)

  You, Caroline Kepnes’ın aynı isimli romanından uyarlanan bir Netflix dizisi. You dizisinin başkarakteri Joe, New York’ta bir kitapçı işletmektedir. Yakışıklı ve iyi görünümlü Joe, arkasında birçok sır barındırmaktadır. Bir gün kitapçıya gelen Beck isimli bir kızdan çok etkilenen Joe; önce onu sosyal medya hesaplarından takip ettikten sonra onu etkilemek için teknolojinin imkânlarını kullanmaya başlar. Romantik bir aşk hikâyesi beklentisi ile başlayan dizi; Joe’nun Beck’in hayatına takıntılı bir şekilde girmesi ile farklı bir boyut kazanıyor. Beck’in yakın arkadaşı Peach, her ne kadar Joe’dan şüphelense de onunla ilgili bilgi edinemez. Peach’ın Joe hakkındaki merakı, dizinin gerilimini daha da artırır.

3) Toy Boy (Oyuncak Çocuk)

 Toy Boy dizisinde genç striptizci Hugo’nun eğlence dolu hayatı; kendisinden yaşça büyük sevgilisi Macarena Medina’nın kocasının gizemli ölümüyle bir anda değişir. Yine eğlence dolu bir akşamın ardından teknesinde uyuyan Hugo; sabah uyandığın da teknede yanmış bir ceset olduğunu görür.  Cesedin sevgilisinin kocasına ait olduğunu öğrenen Hugo; bu olay dolayısıyla cinayetle yargılanarak 15 yıllık hapse mahkum edilir. Bir anda hayatı kararan genç adam; 7 yıllık hapis hayatından sonra şartlı tahliye ile dışarı çıkar. Davanın yeniden görüleceği mahkeme tarihine kadar üzerine atılan; bu suçu temizlemeye çalışan Hugo araştırmaya nereden başlayacağını bile bilmemektedir.  Son günlerde popüler olan; ve milyonlarca kişi tarafından izlenilen dizi sürükleyici senaryosu ve kurgusu ile bu başarıyı elde etmiştir. Ayrıca dizide bolca cinsel içerik bulunduğunu da belirtelim.

4) The Witcher

Muhteşem senaryo kurgusu ve kaliteli oyunculuğu bir arada sunabilen; The Witcher dizisi ütopik dünyada geçen fantastik olayları konu edinmiştir. Henry Cavill’in hayat verdiği Geralt of Rivia isimli ana karakterin mücadelesinin anlatıldığı dizide Geralt; insanlar, elfler ve cücelerin savaşması sonucu; dünyanın yok oluşunu durduracağına inandığı vaat edilen çocuğu bulmaya çalışacaktır. Sağlam bir savaşçı olan Rivialı Geralt aynı zamanda The Witcher’ın da ta kendisidir. Bu fantastik alemde günlerini canavar avcısı olarak geçiren; Geralt ‘ın yolunun güçlü bir büyücü ve genç bir prenses ile; kesişmesi bir anda hayatının değişmesine sebep olacaktır. Genel olarak bir hayatta kalma mücadelesi göreceğimiz; bu dizi de aksiyon ve macerayı sonuna kadar hissedeceksiniz.

5) Elite

Elite konusu için oldukça derin bir hikâye seçilmiş. Ancak ilk bakışta size bu kadar derin bir hikâye sunmayacağını düşünebilirsiniz. Özellikle bir özel okulda geçen hikâyenin teorik olarak; gençlik dizisi tadında geçeceğini düşünen çok fazla insan var. Fakat gerilim, suç ve dram türleriyle yoğrulan bir ana temaya sahip. İspanya’da geçen dizinin ana mekânı Las Encinas isimli özel okuldur. Okul ülkenin en prestijli eğitim kurumu olmasının yanı sıra; tüm saygın ve zengin isimlerin çocuklarına da ev sahipliği yapar. Bu durumda okula gitmeye hak kazanan fakat; aileleri saygın ya da zengin olmayan üç genç hikâyenin merkezinde yer alabilecek kadar sansasyon yaratabilir. Bu üç çocuğun bu prestijli okula kabulü ise yaşanan deprem sonrasında okullarının yıkılmasından kaynaklıdır. Tam orta kesimin çocuklarından olan bu üçlünün; okula gelmesinin ardından okulda bir öğrencinin ölmesi ise ortalığı iyice kızıştırır. Öğrenciler arasındaki konum farklılıkları durumu daha da ileriye taşır. Güçlü oyuncu kadrosuyla tatmin edici bir seyir zevki tanıyan; Elite dizisi sizi içerisine çekebilecek karmaşıklıkta bir senaryoya sahip.

6) Dark

Dark dizisi, Winden isimli bir Alman kasabasında iki çocuğun kaybolması üzerine; gelişen olayların bir anda geçmiş ve gelecek keşmekeşinde kaldığınız; radyoaktif sızıntılar ve zaman makinesine şahit olacağınız birçok etkeni konu ediniyor. 2017’yi sallayan yapımların başında gelen Dark dizisi, Netflix ekranlarında izleyicisiyle buluşuyor. Hikaye bir anda geçmiş ve geleceğin keşmekeşinde dönen olaylarla beynimizi adeta yakıyor.

7) Lucifer

Dizi, ana karakter Lucifer Morningstar’ın maceralarını konu alıyor. Cehennem lordu olan ve tüm hayatını ailesiyle birlikte cehennemde geçiren Lucifer; bu hayattan sıkılarak Dünya’ya gelir. Bir fani olarak sürdürmek istediği hayatının ilk durağı olarak Los Angeles’a yerleşir. Ve cehennemdeki yardımcısı Mazikeen ile birlikte bar işletmeye başlar. Esrarengiz karakterimiz Lucifer’in hayatı ne yazık ki planladığı gibi gitmez. Ve barının önünde işlenen bir cinayet neticesinde kendini kriminal olayların içinde bulur. Bunun yanında Lucifer’in geri dönmesi için uğraşan; tanrı babası ve kardeşleri diğer taraftan uğraşmaya devam etmektedir.

8) 13 Reasons Why ( Ölmek için 13 Sebep)

Dizi, intihar etmeden önce okuduğu lisede onun bu sona yönlenmesinde katkısı olan; diğer öğrencilere kayıt ettiği kasetleri yollayan bir gencin hikayesini konu ediyor. Bu sayede ölümünün ardından sınıf arkadaşları birer birer onu dinlemeye mecbur kalıyor. İntihar eden genç kız Hannah Baker’ın arkadaşı olan Clay Jensen’in gözünden başlangıcını yapan; 13 Reasons Why dizisinde, kahramanımız okuldan eve döndüğünde esrarengiz bir paketle karşılaşıyor. Hannah arkadaşlarına gönderdiği kasetlerde; onlardan kasetleri dinlemelerini ve kendi bölümleri bittiğinde kaseti diğer kişiye göndermelerini istiyor. Eğer bu döngüyü kırmak isteyen birisi olursa; bu durumda farklı bir grup kasetin de medyaya gönderileceği tehdidi söz konusu. Yayınladığı günden bu yana gençler arasında intihara yönelik düşünceleri arttıracağı endişesi ; ile eleştirilere maruz kalan dizi için; gençlerin seyredip ders çıkarması gereken bir dizi görüşü de mevcut.

9) V Wars

The Vampire Diaries dizisiyle adını geniş kitlelere duyuran Ian Somerhalder; insanları dönüştüren bir hastalık nedeniyle en iyi arkadaşıyla karşı karşıya gelen; Luther Swann isminde bir doktoru canlandırıyor. Swann’in en yakın arkadaşı Michael Fayne; kaptığı gizemli bir virüs yüzünden insanları yiyen bir çeşit vampire dönüşür. Hastalık çok hızlı bir şekilde yayılırken; toplum, normal insanlar ve vampirler olarak iki kutba ayrılır. Swann, olayları bir çözüme kavuşturmak için çaba gösterirken; Fayne de vampirlerin lideri hâline gelir.

Bunlar gibi tavsiye edebileceğim çok fazla dizi var hem eski arşivlerden; hem yeni türeyen başarılı dizilerden. Belki bir sonra ki yazımda efsane olan eski dizilere göz atarız. Şimdiden İyi seyirler…