Son günlerin en trend hastalıklarından biri olan halk dilinde MİDE gribi bizim dünyamızda NOROVİRÜSLER bugünlerde sık rastladığımız vakalar nedeniyle gündemimizi dolduruyor.

     NOROVİRÜSLER çevresel etkenlere sıcak ve soğuğa son derece dayanıklılar su ve gıdalara bulaşmak suretiyle hızla yayılıyorlar ve kalabalık ortamlarda salgınlara neden oluyorlar.

  Her yaş grubunda etkili olurlar ve bulantı kusma ishal şiddetli mide ağrısı yapması nedeniyle de mide gribi diye de adlandırılırlar. Salgınların önlenebilmesi için şehir su şebekelerinin kontrol edilmesi özellikle el hijyenine dikkat edilmeli enfeksiyonun görüldüğü alanlar dezenfektanlarla temizlenmelidir  Çok önemli ve önlem alınması gerekli bir enfeksiyon hastalığıdır. Dışkı ve kan örnekleriyle tanı konulabilir Hastanelerin enfeksiyon hastalıkları klinikleri teşhis ve tedavi için ilk baş vurulacak yerlerdir. Özellikle kalabalık işletmelerde ve seyahat gemilerinde yaygın salgınlar yapabilmektedir. Çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ciddi sağlık sorunları yaratmaktadır. Yatak istirahati ve su açığının kapanması ve semptomatik ilaç tedavisi 72 saat gibi bir sürede iyileşme sağlayacaktır.

Dr Alev Ersoy