Türkiye’nin, her yaz turizm ekonomisine büyük oranda katkı sağlayan bölgelerinden birisidir Akdeniz. Akdeniz iki bölümden oluşur. Birinci bölümü Antalya bölümünden oluşur. İkinci bölümü, Orta Torosların bulunduğu Adana bölümüdür. Akdenizin incilerinden Mersin Adana bölümünde yer alır. Son zamanlarda sahip olduğu mağaraları, kaleleri, akarsuları ve plajlarıyla turist sayısını arttırmıştır. Sırayla Mersinin değerlerini inceleyelim…

Mersin Mağaraları

Mersin Aydıncık Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası

MERSİN AYDINCIK AYNALIGÖL (GİLİNDİRE) MAĞARASI

Mersin Aydıncık ilçesinde bulunan mağara, kireç taşlarının suda çözünmesiyle oluşmuştur. Buzul devrinin, su değişimine dair kalıntıları halen taşıyan mağara günümüzde turistlerden yoğun ilgi görüyor. Sonraki devir olan, jeolojik döneme ait izleri taşıyan mağara dünyaya rehberlik ediyor. Denizden, 50 metre yukarıda bulunan mağara 555 metre yatay uzunluğunda ve 46 metre derinliğindedir. Mağarada sarkıt, dikit, sütun, mağara incisi, bayrak traverten, duş başlığı birbirinden güzel doğal oluşumlar vardır. Silifkeden Aydıncık ilçe merkezine giden yolda mağarayı gösteren levhalar vardır. Bu levhalarla Mersin Antalya karayolundan deniz kenarına sapılır. Mağaraya giriş 7 TL dir. Mağaraya giden yol tarifi için buraya tıklayınız. Mersin Aydıncık Aynalıgöl (Gilindere) Mağarası sizi tarihe götürüyor.

Mersin Silifke Astım Mağarası

MERSİN SİLİFKE ASTIM MAĞARASI

Astım mağarası turizme katkı sağlar. Kısa ve sağlığa faydalı bir hikayesi vardır. Eski Roma imparatorlarından Antiochus, kızı Annayı astım hastalığının geçmesi için mağarada birkaç gün beklettirir. Kralın kızı bu bekleyiş süresi bitince iyileşir. Mağaranın adı, o gün bugündür Astım Mağarası olarak kalır. Astım mağarası, 3. jeolojik dönemde silis minerallerinin birikimiyle oluştu. Mağaranın içeriğinde nem oranı yazın %85 kışın %95 artıyor. Astım üzerindeki olumlu etkileri ile mağaraya girip çıkan hastalarda astım hastalığının oranının düştüğü gözlenmiştir.

Derinliği 15 metre olan mağaranın uzunluğu 200 metredir. Mağaranın içini gezebilmesi için ziyaretçilere merdivenler, platformlar ve ışıklandırmalar yapılmıştır. Astım hastalarının iyileşmelerine faydası olan mağarada Şifa bölümü adında ayrı bir bölüm açılmıştır. Bu bölümde ısı 18 dereceye düşerken, nem oranı %80 artar, basınç 761.5 oranında artar. Mağaranın ziyaret saatleri yaz döneminde 08:00 ila 18:45 arasıdır. Bu saatler sonbahar ve kış aylarında 08:15 ile 16:45 arasında değişir. Girişlerde 18 yaş üzeri ve 65 yaş altı tüm ziyaretçiler 45 TL giriş ücreti öderler. Mağaraya ulaşım Mersin Silifke Narlıkuyu köyünden özel otobüslerle yapılmaktadır. Kendi aracınızla gidecekseniz buraya tıklamanız yeterli. Hem sağlık turizmi hem doğa turizmi için Mersin Silifke Astım Mağarası en doğru tercihlerden birisi.

Mersin Kaleleri

Mersin Erdemli Kız Kalesi

MERSİN ERDEMLİ KIZ KALESİ

Mersin Erdemli ilçesinde, kıyıya yakın bir adaya inşa edilmiştir. Kalenin kıyıya uzaklığı 600 metredir. Kale surlarla kaplıdır ve surlarda 8 burç vardır. 192 adet surla kaplı kalenin adı Kız Kalesidir. Kalenin 2 ayrı rivayeti vardır. İlk rivayete göre, zamanında burada huzur içinde yaşayan insanlar bulunurmuş. Kralları bir gün gözünden sakındığı kızının geleceğini öğrenmek istemiş. Sarayına kahinlerden birini çağırmış. Kahin sarayda kralın kızının geleceğine bakmış. Üzülerek başını kaldırıp kızın bir yılan tarafından sokulup öleceğini anlatmış.

Bu haber üzerine kral bugünkü kız kalesini inşa ettirmiş. Kızını bu kalede yaşamaya ikna etmiş. Bir gün halkını ziyaret ederken üzüm satan bir vatandaşını görmüş. Hemen kızına üzüm göndermek istemiş. Adam sepete üzümleri doldururken ağaçtan gizlice bir yılan sepete girmiş. Sepet, kızın yaşadığı kaleye gelince yılan kralın kızının bileğini sokarak kızı öldürmüş. Kuzeyden girilen Kız Kalesinin ikinci rivayeti Roma ve Bizans devrinde korsanların barınağı olduğudur. Mersin, otogarından kalkan 170 numaralı obüsler buradan geçmektedir. Ulaşımı, Mersin Silifke arası minibüslerle de sağlayabilirsiniz. Özel aracınızla gelmek için buraya tıklayınız. Tarih meraklıları için Mersin Erdemli Kız Kalesi ideal bir durak.

Mersin Silifke Silifke Kalesi

MERSİN SİLİFKE SİLİFKE KALESİ

Helenistik dönemde inşa edilen kale Orta Çağ zamanında yeniden düzenlenmiştir. Kale ilçeden 185 metre yüzde yer almaktadır. Etrafı hendekle çevrili olan kalenin adı Silifke Kalesi olarak geçer. Kalede kemerli galeriler, su sarnıçları, depolar ve farklı bölümler bulunmaktadır. Anadoluyu tamamen alan Osmanlı zamanında kalenin içinde bir cami ve 60 hane bulunmaktaydı. 17. yüzyılda Evliya Çelebi notlarında Silifke Kalesine de yer verir. O zamanlar 23 burcu bulunan kalenin bugün 10 burcu ayaktadır. Kaleye gitmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Mersin Silifke Silifke Kalesi meraklı ziyaretçilerini bekliyor…

Mersin İbadethaneleri

Mersin Silifke Uzuncaburç

MERSİN SİLİFKE UZUNCABURÇ

Helenistik dönemde var olan Ura / Olba krallığının tapınağıydı. Roma İmparatorluğu devrinde inşa edilen bir tapınak ve antik kenttir. 7 metrelik kapıdan törenin yapılacağı alana girebiliyor. Avluya bu kapıdan girip alandaki çeşmeye ulaşılıyor. Çeşmeyi geçenler 36 adet sütunun sardığı Zeus Tapınağına ulaşıyorlardı. Bazı zamanlar, kralın ve halkın izlemesi için tiyatro oyunları düzenlenirdi. 3 bin kişinin izleyebileceği amfi tiyatro salonu yine bu antik kentte yer alır. 1071 yılında Malazgirt’te Selçuklu Türkleri Bizans’ı yenip Anadoluyu Türk yurdu yapınca kentin adı Uzuncaburç olarak değişti. Bugün Mersin Silifke’nin 30 km kuzeyindedir. Turizm açısından önemli bir yeri vardır. Mersin Silifke Uzuncaburç Antik kente ulaşmak için tıklayın.

Mersin Silifke Cennet Obruğu ve Meryem Ana Kilisesi

MERSİN SİLİFKE CENNET OBRUĞU VE MERYEM ANA KİLİSESİ

Doğadaki hareketler sonunda oluşmuştur. Mersin Silifke ilçesine bağlı sınırlarda bulunan, Cennet ve Cehennem Obrukları turizme katkı sağlar. Cennet obruğunun ağız bölümü 110 x 250 metredir. Mağaranın derinliği 70 metredir. Cennet obruğu mağarasının tabanına ulaşmak için 450 basamak inilmesi gerekiyor. Cennet mağarası girişinde bir tapınak vardır. Bu tapınak Zeusa adanmıştır. Hristiyanlık döneminde kilise olarak kullanılmıştır. Bu Tapınağa verilen isim Meryem Ana Kilisesidir. Tapınak dindar bir adam olan Paulusun isteği üzerine kiliseye dönüştü. Tapınak olarak inşa edilen bu kilise, Helenizm döneminde yapılıp kuzey kısımına 130 din adamının isimleri yazılmıştır. Kilisenin doğusunda keşiş odaları vardır. Bu odaların üzerleri kubbe şeklinde bir Apsisle örtülüdür. İçeride Hz. İsa ve Havarilerinin freskleri vardır. Mersin Silifke Cennet Obruğu ve Meryem Ana Kilisesine ulaşmak için tıklayınız

Mersin Silifke Cehennem Mağarası

MERSİN SİLİFKE CEHENNEM MAĞARASI

Cennet Obruğuna 75 metre mesafede olan bir mağara. Girişin olduğu ağız genişliği 50×75 metredir. Obruğa inmek mümkün değildir. Nedeni dış kenarında bulunan içbükey oluşumdur. Obruk Cennet Obruğuna göre daha derindir. Toplamda 128 metre derinliği vardır. Bir rivayete göre Zeus Tpko isimli bir ejderha ile savaşır. Zeus Tpkoyu yenince, Etnaya kapatmadan önce bu Cehennem obruğunda tutar. Cehennem obruğu o günden bu yana birçok yerli ve yabancı turisti çekmektedir. Obrukların ziyaret tarihleri ve saatleri yaz- kış dönemine göre değişir. 1Nisan 1 Ekim arası yaz dönemi ziyaret tarihleridir. Yaz dönemi ziyaret saatleri 08:00 ila 19:00 arasıdır. 1 Ekim ve 1 Nisan arası kış dönemi ziyaret tarihleridir. Kışın obruklar saat 08:00 ile 17:00 arası ziyarete açıktır. Tek bir biletle bir kişi hem obrukları hem de 300 m.ilerdeki Astım Mağarasını ziyaret edebilir. Mersin Silifke Cehennem Mağarası bilet ücreti 45 TL dir. Yol tarifi için buraya tıklayınız.

Mersin Mut Alahan Manastırı

MERSİN MUT ALAHAN MANASTIRI

Manastırın kuruluş tarihini, ölmüş olan Keşiş Terasisin lahitinde yer alan ölüm tarihinden buldular. Tarihçilere ve Arkeologlara göre 450 yıllarında inşaatına başlandı. Manastırın inşası I. Leon tahttan inmeden tamamlanmıştır. Bu kanıya Keşiş Terasisin ölüm yılı olan 13 Şubat 462 yılından varıyoruz. Manastırda bulunan kabartmalı kapıdan 115 metre ötede Doğu Kilisesi var. Doğu Kilisesi yolunda bulunan vaftizhane duvarları, apsisi ve zeminindeki haç şeklindeki havuzu halen ayaktadır. Kubbeli kiliselerin öncüsü Doğu Kilisesi günümüze sağlam bir şekilde gelmiştir. Mersin Karaman karayolu üzerinde Mut ilçesine bağlı bir manastırdır. Manastıra ulaşım için buraya tıklayınız.

Bugün Mersin’de görülmesi gereken yerler ile ilgili araştırma yaptık. Elde ettiğimiz verilerle siz değerli okurlarımıza ilginç rotalar çizdik. Doğal olaylar sonucu oluşmuş olan oluşumlardan tarihi eserlere pek çok yapıdan bahsettik. Sizlerle bu yapıların hikayelerine eşlik ettik. Yılın on iki ayı boyunca gezebileceğiniz yerleri liste haline getirdik. Bu listelerden en iyilerini seçip sizlerle paylaştık. Yazılar hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda belirtin lütfen.