İstanbul’a en yakın gezi noktalarından biriyle, metropole kısa bir mola için Çınarcık’tayız.

İstanbul; Günlük hayatın koşturmacası, trafiği derken yaşamayı unutturan kalabalık şehrim.

Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan, günlerin günleri kovaladığı anlarda, şöyle bir durup nasıl yapıp da biraz nefes alırız diye düşündüğümüzde, yakın yerlerini aklımıza getiririz.

İstanbul’a 2-3 saat uzaklıktaki bu yerlere, günübirlik geziler, yada haftasonlarını değerlendirmek için kısa tatil kaçamakları yapmak haftalık rutinlere başlamak için motive edici kurtarıcımız olabilir.

İşte böyle yerlerden biri olan Çınarcık, bugünkü gezi rotamız.

Çınarcık; Marmara kıyı şeridi üzerinde yer alan, Yalova iline bağlı olan ilçemiz.

Doğusunda Termal, güneyinde Bursa ve Armutlu, kuzey ve batısında Marmara denizi ile çevrilidir. 

Gezilecek tarihi yerleri, köyleri bulunmaktadır. Erikli Yaylası, Termal ve Esenköy ilçenin en bilinen gezilecek yerlerindendir. Ayrıca ilçenin köyleri de doğayla iç içe olabileceğiniz, denizin  ve yeşilin tadını çıkarabileceğiniz oldukça doğal yerleridir.

Doğası ve plajları ile turizme hizmet eden ilçede, Delmece yaylası dağ turizmi açısından önemli bir durak olurken,  kaplıcalarıyla ve yaylalarıyla da oldukça ilgi çeken Çınarcık gezi ve kısa tatillerin en iyi adresi durumundadır. 

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ilçede, Bizans ve Osmanlılar’dan kalma bir çok tarihi kalıntıya rastlayabilirsiniz.

Çınarcık’ın Rumlar dönemindeki adı temiz havası olan şehir anlamına gelen Kio’dur, şimdiki adını ise sahip olduğu ulu çınarlardan almıştır.

Yerleşik halkın çoğunu, 93 harbinde Batum’dan gelen göçmenler oluşturmaktadır.

Bağlı olduğu Yalova’ya 17 km uzaklıkta alan Çınarcık, kış aylarında oldukça sakinken, özellikle bahar ve yaz aylarında yayla turizmi, kaplıcaları, doğal güzellikleri ve deniz turizmi ile kalabalıklaşır ve bu haliyle yılın dört mevsimi ziyaret edebileceğiniz bir yer olma özelliğini taşıyabilen ender yerlerden biridir..

Çınarcık’a Ulaşım

Çınarcık’a; Yalova ve Bursa’dan karayolu ile ulaşım sağlanıyor. 

İstanbul-Çınarcık, arabayla körfezi dolaştığınızda 160 km’dir. 

Ayrıca; Yalova’dan Çınarcık’a devamlı ve düzenli Minübüs seferleri vardır. 

İstanbul’dan deniz yolunu tercih ederseniz Bostancı’dan, Yenikapı’dan, Kartal’dan, Kadıköy’den, Sirkeci’den, Pendik’den Yalova’ya / Çınarcık’a çeşitli seferler vardır. www.ido.com.tr’den tüm vapur saatlerini ve ek seferleri en son değişiklikleri öğrenebilirsiniz.

Çınarcık’ta Gezilebilecek Yerleri Sizler İçin Biraz Araştırdım Umarım Güzel Bir Rehber Olmuştur..

*Kum Plaj 

Çınarcık boylu boyunca uzanan sahiliyle hem halk plajı olarak hem de işletme şeklinde güzel sahillere sahip doğal plaj alanıdır. 

Bu alan İstanbul başta olmak üzere Yalova ve Bursa’nın önemli bir sayfiye merkezi durumundadır.  Yalova merkezine 16 km. uzaklıkta olan Çınarcık; Bursa, Armutlu ve Marmara Denizi ile çevrili olan ilin önemli bir gezi ve tatil alanıdır.

*Hasan Baba

Hasan Baba Piknik Alanı, Çınarcık’a bağlı olup, ilçe merkezine 3 km mesafededir. Yalova iline ise 20 km uzaklıktadır. 

İlçenin Güney eteklerine kurulu, olan Hasan Baba piknik ve mesire yeri geniş bir alana yayılmış olup, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçlarıyla kaplı, denize nazır konumuyla kuzeye doğru bütün Marmara Denizi ve adaları görür. Hasan Baba Piknik Alanı, bahar aylarından itibaren piknik yapmaya elverişlidir. Doğal güzellikleri ile dağlar arasında kurulmuş olan alan oldukça geniş kapasiteyle piknikçileri ağırlaya bilmektir. Ayrıca mesire yerinde, içme suyu ve yeme-içme hizmeti sunan Restoran da bulunmaktadır.

*Trekking severler için oldukça elverişli alanlara sahip olan Çınarcık’ta, ormanlık alanlar yürüyüş ve dağ bisikleti açısından son derece uygundur. 

Delmece Yaylası : Teşvikiye köyünden tabelaları takip ederek,  Delmece Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Yolun tamamı asfalt olduğu için her türlü motorsiklet veya aracın bölgeye rahatlıkla ulaşım sağlayabildiği yayla, Çınarcık sahilden 17 km içeride yer alıyor. Delmece yaylası,  yeşilin çeşitli tonlarını görebileceğiniz farklı doğal güzellikleriyle oldukça ilgi çekicidir. Büyük alanda çam, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçlarından oluşan çeşitli ağaç türlerinin, yakın çevresinde şelalelerin ve “dipsiz göl” olarak bilinen derin bir krater gölünün bulunduğu bu doğa harikası yer “şifalı su” diye bilinen bir içme su kaynağına da sahiptir.

Erikli Yaylası :  Teşvikiye Köyü’nün 8 km yukarısında yer alan Erikli Yaylası, kestane, ıhlamur, erik ve elma ağaçlarıyla bezenmiş eşsiz bir dinlenme yeridir. Fotoğraf  tutkunları için olduğu kadar, doğayla baş başa kalıp kamp yapmak isteyenler için de ideal yerlerden biridir. Ayrıca dere kenarında yürürken karşınıza çıkan şelaleler buraya ayrı bir güzellik katar. 10 km’lik parkur biraz efor harcamanızı gerektirse de doğası ile buna değer dedirtir.

Erikli Şelalesi: Teşvikiye Köyü üzerinden Delmece Yaylasına çıkılan yol üzerinde bulunan Erikli Şelaleleri de, eşsiz doğası ile kamp kurmak isteyenler ve doğa ile Trekking tutkunları için harika bir bölge konumundadır..

Sudüşen Şelalesi: Termal ilçesine bağlı Üvezpınar köyüne yaklaşık 8 km uzaklıkta ki Sudüşen Şelalesi ve çevresi de doğa tutkunları için muhteşem bir şölen niteliğindedir. Kamp, piknik ve doğa yürüyüşü için elverişli bir doğaya sahip olunca özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak tercih edilmektedir.

*Termal Sular

Yalova merkezden kolaylıkla ulaşım sağlayacağınız termal kaplıcalar Türkiye’nin öncelikli tesislerindendir. Cilt, bağırsak, romatizma, kalp, kadın hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi gelen kaplıcaları tercih edebilir, Çınarcık termal kaplıcalarında sağlık bulabilirsiniz.

*Çınarcık’ta Eğlence

Çınarcık’ta da yayla şenlikleri ve festivaller düzenlenmekte. Temmuz ayında buraya bir gezi planlarsanız, gelenekselleşmiş; Delmece Yaylası Şenlikleri ve Altın Çınar Festivali’ne denk gelebilirsiniz. Eğlence hayatı da oldukça popüler olan Çınarcık, özellikle yazın ve hafta sonları belirli günler de ünlü isimlerin sahne aldığı konserlere de ev sahipliği yapıyor. Bar, disco, cafe ve gece kulübü gibi mekanlarda gece hayatı sabaha kadar devam etmekte, DJ performans ve canlı müziklerle eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Çınarcık’ta Konaklama

Çınarcık konaklama anlamında oldukça hesaplı bir tatil bölgesi. Çınarcık’ta bütçenize göre uygun ve ekonomik konaklamalar yapabilirsiniz.

İlçenin genel havasını yansıtan sadece oda, oda kahvaltı ve yarım pansiyon hizmet sunan Çınarcık otellerinin büyük bölümünü pansiyon ve butik oteller oluşturuyor. Tercihiniz lüks bir konaklama konforu ise  Çınarcık bu anlamda da beklentilerinizi karşılayacak tesislere sahip.

Çınarcık Eylül Pansiyon, Hayriş Pansiyon, Peri Pansiyon, Grand Koru Otel Beach, Grand Krone Hotel, Huzur Motel Bungalow bunlardan bazıları..

Çınarcık da Ne Yenir

Yalova – Çınarcık’ta, hem Karadeniz hem de Marmara yöresine özgü lezzetleri bulabilirsiniz. Eğer Çınarcık’ta ne yenir acaba derseniz;

Yumurta Tiridi, Termal Tatlısı, Yalova Köftesi, Kara Lahana Yemeği, Çirbuli, Çubiyiş Gayi yöresel olarak tadına bakabileceğiniz lezzetlerden.

Ayrıca sahilde yer alan dondurmacılar da yaz aylarında oldukça uzun kuyruklar oluşabiliyor. 

Yayla turizmi, kaplıca ve doğal güzellikleriyle Çınarcık sizleri bekliyor.

Sosyal mesafeyi korumaya dikkat ederek, keyifli tatiller diliyor, bir başka gezi rotasında buluşmak üzere diyorum…

Sağlıkla ve Ege Fısıltıları ile kalın..