Mardini sizlere tanıtmak için yeniden keşfettik. Mardinin çoğu insan tarafından bilinmeyen yüzünü sizler için açığa çıkardık. Doğal güzelliklerinden, tarihi yerlerine kadar araştırdık. Yazımızı okuduktan sonra merak edip gitmek ve oraları görmek isteyebilirsiniz. Birbirinden kıymetli okurlarımızı yollara düşürecek bir yazı hazırladık. Dört mevsim gidebileceğiniz bir şehir olan, Mardinde mutlaka yapılması gerekenler sırasıyla yazımızdadır.

Mardinin Doğal Güzellikleri

Mardin Beyazsu Tesisleri

MARDİN BEYAZSU YAZ SEZONU

Mardinin gizli cenneti Mardin Beyazsu Nusaybin ve Midyat ilçeleri arasındadır. Nusaybin karayolundan Midyata giderken yol üzerinde Beyazsu levhalarını takip ederseniz bu cennete ulaşabilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında yukarıdaki yer sofralarında piknik yapma imkanı sağlanmaktadır. Birden fazla şehirden gelen ziyaretçiler burada yaz aylarında piknik yaparlar. Sonbahar ve kış aylarında yöre halkı sularını buradan karşılar. Sonbahar aylarında gelen ziyaretçilerde burada bulunan çardaklarda çay, kahve içerler. Beyazsu restorantlarında balıkları tadın. Özellikle beyazsudan tutulan taze balıklar hayatınızda yiyip yiyebileceğiniz en lezzetli balıklardandır. Beyazsudan bir sonbahar görüntüsünü sizlerle aşağıda paylaşıyoruz. Beyazsu tesisine ulaşmak için buraya tıklayınız.

MARDİN BEYAZSU SONBAHAR SEZONU

Mardin Kızıltepe Yeşil Gurs (Xurs) Vadisi

MARDİN YEŞİLTEPE GURS VADİSİ

Mardin Kızıltepe ilçesine bağlı, 12 köyün 3 köyünün ortasında bulunan bir şelaledir. Gurs şelalesinin bulunduğu alanda restorant ve kafeler mevcuttur. Burada restorantların yanı sıra piknik alanları da vardır. Şelalenin vadisinin uzunluğu 12 kilometredir. Bölgede birden fazla tesis var. Ulaşım belediye otobüsleri ve servislerle sağlanıyor. Servis saatleri sabah 06:00 ila akşam 17:00 arasındadır. Servisler Kızıltepe ilçesinden kalkarak bölgeye ulaşır. Bölgeye özel aracınızla gelme imkanınız varsa yol tarifi almak adına buraya tıklayınız.

Mardin Savur Dilbe Savur Yeşilsu

MARDİN SAVUR YEŞİLSU

Mardin Diyarbakır karayolunda bulunan Savur ilçesinin Dilbe mevkiisinde bulunan bir piknik ve kamp alanıdır. Savur çayında bulunan Savur Yeşilsu bölgeye turistleri çekmektedir. Bölgede piknik ve kamp yapanların WC ve lavabo ihtiyacınızı giderebileceğiniz kafeler, büfeler ve restaurantlar var. Bölgeye ulaşım Savurdan servisler ya da taksilerle sağlanmaktadır. Mardin Savur Yeşilsu bölgesine kendi aracınızla gitmek için tıklayın.

Mardinin İbadethaneleri

Mardin Midyat Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhanesi

MARDİN MİDYAT MERYEM ANA KİLİSESİ VE PATRİKHANESİ

Mardin Midyat Cumhuriyet Meydanında bulunan bir kilisedir. Katolik cemaatine üye olan Süryanilerin kilisesidir. 1895 de Patrikhane bölümü inşa edilmiştir. 1986 yılında Antakya Patriği tarafından kilisesi inşa edilmiştir. Patrik İgnatios Antuhan Semheri kilisenin inşaatı ile yakından takip etmiştir. 1988 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilmiştir. 1995 yılında turistlerin ziyareti için Patrikhane müzeye dönüştürülmüştür. Mardin Midyat Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhanesinin yol tarifine ulaşmak amacıyla buraya tıklayabilirsiniz.

Mardin Midyat Mardin Ulu Camii

MARDİN ULU CAMİİ

Mardin Midyatta milattan sonra 12. yüzyılda yapılan camii üzerinde müslüman süryani ve ermeni asıllı ustaların emekleri vardır. Camii en son restorasyonunu 1888 ve 1889 yılları asında geçirmiştir. Bugünkü minaresi kare bir akide üzerine gelecek şekilde restore edilmiştir. 16 farklı kitabesi bulunan camii günümüzde halen hizmet vermektedir. Yerli ve yabancı tüm turistlerin ziyaretine açıktır. Camii 1176 yılında ilk inşasının imzasını taşıyan kitabede Diyarbakır Meliki II. Kutbettin İlgazinin adı geçmektedir. İkinci kitabede ise Artuklu Hüsameddin Yavlak Arslanın imzası yer almaktadır. Camiiye giden yol tarifini almak için buraya tıklayınız.

Bugün sizler için Mardinde mutlaka yapılması gerekenlerden bahsettik. Mardinin en güzel yerlerini sizler için seçtik. Derleyip düzenlediğimiz bilgileri sizlerle paylaştık. Dört mevsim ziyaret edebileceğiniz Mardini sizlerle yeniden keşfettik. Mardine ulaşım en kolay hava yoluyla sağlanmaktadır. Kendi aracınızla gidecekseniz uzunca bir yola hazır olun. Acelem yok otobüsle geze geze gitmek istiyorum derseniz yine uzunca bir yolculuk sizi bekliyor. Sonunda kat edeceğiniz mesafelere değecek güzellikte bir tatil sizi bekliyor.