Dünyada en fazla merak edilen ülkelerin başında gelen Küba, oldukça ilgi çekicidir. Birbirinden eşsiz lokasyonları ve uzun sahil şeridi ile ziyaretçilerin unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatan ülke, 7’den 70’e herkesin beğenisini kazanmaktadır. Fakat her ülkenin kendine özgü farklılıkları olduğu gibi Küba’nın da iklimi, doğası ve kültürü ziyaretçilere bambaşka deneyimler yaşatmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda Küba ziyaretiniz öncesinde merak ettiğiniz birçok konu hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Küba’ya ne zaman gidilir gibi cevap bekleyen soruların en net cevapları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Küba’ya Hangi Aylarda Gidilir

Küba, tropikal iklimin hâkim olduğu ülkelerden biridir. Bu sebeple Küba’ya ne zaman gidilir sorusunun en net cevabı; muson yağmurlarının olmadığı zaman demek uygun olur. Muson yağmurlarına yakalanmak istemiyorsanız özellikle haziran ve kasım aylarında gezi planlaması yapmamaya dikkat etmelisiniz. Aralık ve nisan ayları ise bölgenin en iyi hava şartlarına sahip olduğu zamanlardır. Dolayısıyla Küba en fazla turist yoğunluğunu da bu aylarda yaşamaktadır. Dünyanın en gözde politik ülkelerinden biri olan Küba, mayıs ayında da talep görmektedir. Bunun nedeni ise Küba’daki coşkulu geçen 1 Mayıs kutlamalarıdır. Öte yandan Küba, 4 mevsim ziyaretçilerinin güzel bir gezi deneyimi yaşamasını sağlamaktadır.

Küba’da Güvenlik

Küba’da genel olarak güvenlik önlemleri sokakların geceleri ışıklandırmanın zayıf olması sebebi ile yetersiz gibi görülebilir. Ancak Küba konaklamak veya günün her saatinde gezilebilen oldukça güvenli bir ülkedir. Gece hayatının hareketli yaşandığı Küba sokaklarının her noktasında bulunan polisler olası bir kargaşa veya olumsuzluğa karşı önlem olarak beklemektedir.

Şehirlerin genel yerleşim şekli küçük ve düzenli olduğu için Küba’da kolay kolay kaybolmanız söz konusu olmaz. Fakat böyle bir durum söz konusu olursa Küba sokaklarında kime sorarsanız sorun sizi konakladığınız bölgeye rahatlıkla yönlendirecektir. O sebeple bu ayrıntılar ile zamanınızı harcamayın ve sanat dolu sokakları keşfe çıkın.

Dışarıda gezdiğiniz süreçte özel ziynet eşyalarınızı yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz. Gasp veya çalınma gibi olayların yaşanma riski çok az olsa da bu asla olmayacağı anlamına gelmez. Bu sebeple tedbir almak kişisel güvenliğiniz açısından en doğru hareket olacaktır. Sonuç olarak bakıldığında her ülkeden ve her yöreden farklı farklı insanların bir arada olduğu ortamlardan bahsettiğimizi lütfen unutmayın. Pasaportunuzu yanınızdan ayırmamanızı da özellikle tavsiye ederiz. Çünkü bu ülkede internet kartı alımından döviz bozdurma işlemine kadar pasaportunuz sorgulanmaktadır.

Küba’dan Alınacak Hediyelik Eşya Seçenekleri

Küba’dan sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelerin başında şüphesiz puro, room ve kahve yer almakta. Ülkenin üretimini doğal yöntemlerle yaptığı ve dünyaya ün salmış bu ürünler sevdiklerinize hediye etmek için de en iyi seçenek olacaktır. Bunlar dışında Karayipler’e özgü takı, parfüm, saat veya antik eşyalar alabileceğiniz dükkanlardan da sıra dışı hediyelikler satın alabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlar pazar günler 10.00 ile 13.00 saatleri arasında haftanın diğer günleri ise 10.00 ile 18.00 saatleri arasında açıktır. Ancak unutmayın gezip gördüğünüz, keşfettiğiniz ve hafızalarınıza kaydettiğiniz her an sizlerin en büyük hediyesi olacaktır.