Köpeğin evrimi milyonlarca yıl öncesine uzanmaktadır. Bazı kurt türleri de bu evrim içerisinde yer almaktadır. Araştırmacılar köpeklerin evcilleştirilmelerinin bilimsel yollarla yada iç güdüsel olarak gerçekleştiğini öne sürmektedirler. Yırtıcı ve çöpçü olarak yeryüzünde hayatlarına başlayan köpekler insanların beslenme alanlarındaki artıklarıyla yemek ihtiyaçlarını gidermekteydiler zaman geçtikçe beslenme alanları kısıtlandı ve belirli alanlarda kitlesel toplanmalar görüldü. Bu da köpeklerin zekilikleri ve bireycilikten çok kendi cinsini koruyan bir yapısı olduğunu göstermektedir.  Hiç fark ettiniz mi bilmiyorum birbirini tanıyan iki köpek rahatlıkla aynı yemeği paylaşabiliyor ancak üçüncü bir köpek ortama geldiğinde hırlamalar ve hırçınlıklar oluyor bunun asıl sebebi ise köpeklerin iç güdüsel olarak yakınındakileri koruma arzusudur.

  Tarihten çok davranışa bakacak olursak yıllar geçtikçe köpek ve insan bağı daha da kuvvetlendi ve bir çok insanın en iyi arkadaşı bir köpek oldu. Dostluk köpeklerin bize verdiği en sadık olaydı bekli de. Gerçek dostluğu insan insanda bulamaz hale gelmişken bir köpekte sadakati ve huzuru buldu.

  Hastalıklara sebep oluyor diyerek dışlanan hayvanların aslında bir çok bilimsel araştırmaya göre tansiyona, yalnızlığa, depresif hastalıklara fazlasıyla yarar sağladıkları görüldü. Yalnızlıktan yakınan ve deprefis hastalığı olan bir çok bireyin evcil hayvanı bulunmaktadır gerek doktor tavsiyesi gerekse çevredekilerin tavsiyeleri üzerine kendilerine sevgisini verebilecek bir canlı edinerek zaman geçirmeyi ilaç olarak görmüşlerdir.

   En iyi dostlarımız kedilerimiz ve köpeklerimiz yaşadıkları ortama aslında kolayca uyum sağlayabilen canlılardır yeter ki sizden değer görsünler. Evi evcil hayvanına teslim edip tatile gidenler dahi gördüm. Köpekler de her insan da olduğu kadar çalışma iç güdüsü vardır tek fark komut ve alışkanlık üzerine kurulu olan davranışlarıdır. Örnek olarak; arama – kurtarma köpekleri, sahil güvenlik köpekleri, bekçi köpekleri, polis köpekleri verilebilir. Bir hayvan size sebepsiz yere zarar vermez tıpkı bir insandan zarar görebileceğiniz gibi bu yüzden ilk önce kendinizi sorgulayın ufacık canı olan hayvanlardan uzak durun. Hiç kimse için hayat kolay değil ancak onlar için daha zor. İnsanlık geliştikçe yaşama alanları daralan hayvanların zorluklarına zorluk katacağımıza bir nebzede olsa yarar sağlayalım.

   Bu kış aylarında sokakta gördüğünüz hayvanlardan sıcacık atkılarınızı ve kollarınızı esirgemeyin sevgiyle kalın.