Doğada köpeklere ihtiyacımız var onlarında bize ihtiyaçları var. Köpeklerin evcilleştirilmelerinden bu yana aslında en iyi arkadaşları insanlar oldu bunun en büyük sebebi ise beslenmelerine yardımcı olmamızdı.

   Köpekler sevilmek, beslenmek, eğlenmek, güzel sözler duymak ve dost edinmek isterler. Ancak her insan bu ihtiyaçlarını karşılayamaz çok havlıyor, çok tüy döküyor, dost canlısı değil, saldırgan diyerek soğuk havalarda dahi sokağa bırakılıyorlar. Peki neden? Bunu hiç kendinize sordunuz mu? Hayvanların davranışlarında yatan hikayeyi öğrenmeden peşin kararlar vermekten uzak durun. Köpekleri anlamak için onlarla bol bol vakit geçirmeniz gerekir çok yoğunsanız dahi tatil günlerinizde ki etkinliklerinize onları da dahil edebilirsiniz.

   Köpekler konfor ve rahatlık severler bunun en büyük sebebi ise aslında güven duydukları ortamları sevmeleridir. Dışarıda birçok tehlike artık onları beklemektedir; zehirlenmeler ve hayvanlara karşı şiddetin ardı arkası kesilmemektedir. Daha geniş veya bahçeli bir ev beklentileri yoktur tek istekleri sevilmektir. Birçok insan market alışverişlerinde veya başka işlerinde köpeklerini arabanın içerisinde kilitleyip işlerini halletmektedirler ancak bu sağlıklı bir davranış değildir nasıl ki bir insan sıcak bir havada iki saat boyunca kapalı bir ortamda kalmak istemiyorsa hayvanlar içinde bu geçerlidir.

Köpekler oyun oynamayı, yürüyüş yapmayı ve yeni dostlar edinmeyi severler. Kapalı bir kutudan dışarı çıkarmak onlar için eğlence ve mutluluk kaynağı olmak demektir. Her köpeğin günlük yürüyüşe ihtiyacı vardır vaktiniz olmazsa bile haftada en az 2 kere yeni yerler keşfetmesine ve doğada yeni dostlar edinmesine olanak tanıyın. Egzersizler köpeğin sağlıksız olmasını, sindirim rahatsızlıklarını ve davranış bozukluklarını engeller. 

Köpekler sosyalleşmek isterler, eğer köpeğiniz çok agresif veya hırçınsa buna en güzel çözüm yeni köpeklerle ve insanlarla tanışması olur. Ne kadar çok ortama girip çıkar ve yeni dostlar edinirse o kadar çok sevimli ve dost canlısı olur. Burada dikkat etmemiz gereken birkaç husus söz konusu bunlardan ilki yaramaz, hiperaktif çocuklar ve davranışlarını kontrol etmekte zorluk yaşayan bireylerden bir nebzede olsa köpekleri uzak tutmak daha iyi olur çünkü karşı tarafın davranışlarını benimseyip ve ona göre hareket eder köpekler bu da her iki taraf için olumsuz sonuçlanabilir. İkinci olarak çok kalabalık ve bin bir türlü sesin olduğu ortamlardan uzak durmalıyız hayvanlarda seslerin karmaşası davranış bozuklukları yaratabilir.

   Köpeklerin sevilmeye ve kurallar bütününe de ihtiyaçları vardır. Tıpkı bir çocuğun hayatı öğrenme evresi gibi bir hayvanda örneklerle veya eğitilerek yaşamın ön gördüğü koşullara uyum sağlar. Tıpkı bir çocuk gibi öğrenmeye ve keşfetmeye meraklı olan hayvanlar genelde egzersizlerle merak etikleri durumlarla karşılaşıp ona göre hareket ederler. Köpekler kurallar bütününe uyum sağlayabilmek için de sahibinin ona karşı tutumunu kullanırlar ödül evresi ile onları kontrol etmek gayet kolaydır. Duygusal ve zihinsel hareket eden köpeklere karşı ne kadar iyi olursanız onlarda size karşı o kadar iyi olacaklardır.

   Sevgi dünyadaki tüm canlıların başlıca ihtiyaçlarındandır bunu minik canlılardan esirgemeyelim. Ancak bir makalede şöyle bir yazı okumuştum köpekler sarılmaktan hoşlanmazlarmış bunun sebebi ise köpeklerin kolları olmadığı için sarılmayı üstünde otorite sahibi olduğunuz ve ona hakim olma girişimi olarak algılıyorlarmış. Bizler şefkat gösterisi olarak yaklaşsak dahi onlar için korku ve endişe arz eden bu davranıştan uzak durmak en iyisi olacaktır. Köpekler mutsuzluklarını yüz yalayarak ifade eder bize kalsa tamamen mutluluk göstergesidir ancak bir köpek sürekli bunu yapıyorsa eksik olan bir şeyler mutlaka vardır, ya ilgi ya da sağlıksal bir rahatsızlığı olabilir.

Son olarak düzenli beslenme vazgeçilmezleridir ayrıca temiz bir bakım hayvanların olmazsa olmazlarındandır hem bu şekilde evcil hayvan bakımından doğacak olan sorunlara karşı önlem almış olursunuz. Dediğim gibi bir hayvanın davranışı onu eğitenin sorumluluğundadır. Yalnızlık ve terk edilmek herkesin korkusudur yazımı Stanley Coren’ in şu sözüyle bitirmek istiyorum ‘’ Köpeklerin en büyük korkusu evden onsuz çıktığınızda tekrar geri gelmeyeceğinizdir. ‘’