Hamam ve Manastır koyları.

Hamam Koyu : 36°38’45”N – 28°51’75”E

Manastır Koyu : 36°38’95”K – 28°51’00”D

   Güneyde Hamam kuzeyde Manastır koyları. Girince kalbinizi buraya bırakacağınızı ve Kleopatra’nın burayı boşuna seçmediğini daha ilk bakışta anlayacağınızı baştan söylemek isterim . 

Hamam ve Kleopatra Koyu Göcek ‘in en dibinde ve Meltemin en sert estiği yerlerden biridir. Öyle ki koyun en içine girene kadar  sizi hırpalamaya devam eder ta ki kıyılara yaklaşana kadar. Güneydeki koya Hamam diğer adı ile Kleopatra Hamamı denir. Antik Lykia döneminde inşa edilen hamamın kalıntıları bulunan koyda iki rivayet  vardır. Birincisi: Kleopatra’nın Akdeniz kıyılarına yaptığı bir ziyarette  burayı görüp aşık olması ve buranın yerlilerinin ona bir hamam yaptırıp hediye etmesidir ve Kleopatra’nın güzelliğinin buradan geldiğine inanılır. İkinci rivayete göre ise burada yaşayan Lykia halkının şehir kralına bir hamam inşa ettiği ve bundan sonra buranın güzelliği sebebi ile Kleopatra hamamı olarak anıldığı düşünülmektedir. Biz ilkinden yanayız 😅

Koyda aynı zamanda  denizin içinde Bizans döneminden kalma kalıntılar ve Lykia döneminden kalma  savunma duvarı bulunmaktadır ,burası 1.derece Arkeolojik SİT alanıdır.

Yeme -içme :

Manastır koyunda modern mimari ve koyun güzelliğine yakışacak bir tesis bulunmakta, Adaia Göcek. 2016 yılında Prof. Dr. Mete Düren  ve arkadaşı Atilla Akalın’ın tesisin ortağı olması ile Adaia Göcek şuan ki görünümüne kavuştu. İçindeki geniş camlı kütüphanesi, barı, restoranı, iç dizaynı ve  menüsü ile A+ bir mekan. Bunun yanında fiyatlarını da A+ olduğunu belirtmek isterim 😅

Dilerseniz burada kahvaltı yapabilir ,keyifli bir akşam yemeği yiyebilir yada  gün batımında barda içkinizi yudumlayabilirsiniz . Biz gün doğumunu da kaçırmayanlardanız .

Bana denize girmek ,bu tesiste yemekler yemek yetmez bide eşsiz doğa eşliğinde yürüyüş yapmalıyım  bu harika koyu farklı açıl

ardanda görmek isterim derseniz ,Likya yolu Adaia Göcek’in hemen yanından geçiyor .

Hamam ve Manastır koyuna nasıl gidilir ?

Fethiye ve Göcek’ten günü birlik kalkan tekne turları ile bu koyun tadını çıkarabilir, batık hamamda siz de tarihe dokunabilirsiniz.

Tekneciler için Notlar :

Hamam koyunun harika bir denizi var ve denizin yaygın bitki

  Yaygın Bitki örtüsü Posedonia oceanistir ve burada şamandıralarla belirlenmiş tonozlar dışında demirlemek yasaktır. Kıyıdan itibaren deniz çok hızlı derinleşir ve kayalık bir dip yapısı vardır . Burası için  büyüklerimiz demir takma öykülerini sıklıkla anlatır . Gündüz saatlerinde gezi tekneleri sebebiyle bu tonozlar boş bulmak mümkün değil en iyi saatler sabah erken ve akşam üstü saatleridir ☺

Bunun dışında Manastır Koyunda kıçtan kara yapabileceğiniz çok sayıda demirleme noktası bulunmaktadır.

 Adaia Göcek tesisi kullanan denizcilerin iskelesini ücretsiz  kullanmasına izin veriyor burada iskeleye yalnızca bordalayabiliyorsunuz. iskele biraz alçak olduğundan usturmaçalarınızı yanaşmadan ayarlamanız tavsiye edilir. Dilerseniz buradan su ikmali yapabilirsiniz.

 Geceyi burada bordalayarak geçirecekler için kendimden bir not eklemek istiyorum Adaia Göcek görselliği ile harika bir tesis olmakla beraber çok işlek ve iskelesi son derece dolu hatta hiç yer kalmadığında teknenize gelip yanınıza bordalamak için sizden omuz almak bile isteyebilirler.Biz kaldığımızda 3 tarafımız tekne ile çevrelenmişti. Gece geç saatlere kadar devam eden müzik ( gerek tesisten, gerekse iskelede yalnız olduğunu düşünüp son ses dinleyenlerden 🙄)  son derece rahatsız edici olabiliyor. Benim gibi doğanın sesini müziğe tercih edenler için bu uyarıyı yapmak isterim.