Bursa’nın sembolü kış turizmimizin önemli merkezlerinden Uludağ..

Uludağ, Bursa ili sınırları içinde Marmara Bölgesinin 2543 metre ile en yüksek dağıdır. 1933 yılından beri kayak merkezi olan Uludağ, 1961 yılında milli park olarak ilan edilmiştir.

Uludağ; Kayak sporunu seven ve kış tatillerinden vazgeçmeyen yerli ve yabancı tatilcilerin en çok tercih ettiği, zengin konaklama seçenekleri ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezidir.

Özellikle kışa denk gelen bayram günlerinde, okulların sömestr tatillerinde ve yılbaşında oldukça kalabalıktır.

Uludağ’da kayak yapmak isteyenler için en uygun dönem Kasım ayında başlar. Şubat ayının sonuna kadar bu dönem devam eder. Özellikle Aralık ve Ocak ayları Uludağ’ın ziyaretçisinin en çok olduğu dönemdir. Uludağ her ne kadar kış sezonunun gözdesi olsada konumu ve sunduğu imkanlar ile yaz geldiğinde trekking ve kamp meraklılarını da ağırlamaktadır.

Uludağ Kayak Merkezine Ulaşım

Bursa; İstanbul’a 240, İzmir’e 330, Ankara’ya 380 km uzaklıktadır.

Bursa’ya 40 km uzaklıkta bulunan Uludağ Kayak Merkezi’ne ulaşım için, Bursa şehir merkezine gelmeniz ve buradan kayak merkezine çıkan telesiyej ve teleferiklerden yararlanmanız gerekiyor.

Özel aracınızla geliyorsanız otoban yolunu takiben; doğudan gelenler İstanbul mevkiinde, Heykel yakınlarında bulunan Pınarbaşı tarafından, batıdan gelenler Ankara mevkiinde ilerledikten sonra, Heykel semtinin batısında kalan Çekirge tarafından tabelaları takip ederek Uludağ’a oteller bölgesine ulaşabilirler.

Ayrıca ulaşım tercihiniz otobüs ise çeşitli firmaların düzenli seferleri ile Ankara’dan 6, İstanbul’dan 4 saatlik bir sürede kayak merkezine ulaşabilirsiniz.

Bursa Yenişehir Havaalanı’na Türk Hava Yollarının ve Atlas Jet’in, çeşitli havalimanlarından aktarmalı veya aktarmasız direkt uçuşlarla varmanız mümkün. Havalimanından sonra kalan 90 km’lik yolu toplu taşıma veya araba kiralama gibi seçenekleri kullanarak tamamlayabilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi Pistleri

Uludağ Kayak Merkezi 20 civarında kayak pistine sahip bulunmakta.

Kayak pistleri zorluk derecesine göre iki bölgeye ayrılmış, 2. Bölge’sin de, 1. Bölge’ye nazaran daha zorlu kayak pistleri bulunuyor.

Her seviyeye göre pistin olması da kayakçıların keyifli vakit geçirebilmesi için önemli bir etken elbette. Zor ve profesyoneller için uygun pistler; Beden Terbiyesi ve Kuşaklı pistleridir. Maden Pisti ise orta zorlukta nitelendirilen oldukça popüler bir pisttir.

Zirve, Kuşaklıkaya, Tutyeli tepesi, Cennet Kaya ve Fatin olmak üzere 5 tepeden meydana gelen Uludağ Kayak Merkezi’nin en uzun pisti 2750 metre uzunluğundaki Tutyeli pisti.

1. Bölge’nin en hareketli yerlerinden biri olan Beceren pisti de 900 metre uzunluğa sahip. Kolay denilebilecek 650 metre uzunluğundaki Osman Yüce kayak pisti, 800 metre uzunluğa sahip Ergün kayak pisti, 2750 metre uzunluğunda olan Kuşaklıkaya kayak pisti (ayrıca burada telesiyej sistemi de mevcut), 800 metrelik Belvü kayak pisti, 1100 metre uzunluğundaki Kervansaray kayak pisti seçenekleriniz arasında olabilir.

Uludağ Kayak Merkezi’ne Giriş Ücretli Mi?

Uludağ Kayak Merkezi’nde ilk olarak Skipass denilen teleski veya telesiyej ile zirveye çıkmak için geçiş sistemine okuttuğunuz karta ihtiyacınız olacak. Skipass uygulamaları ve fiyatları her kayak merkezinde farklıdır.

Kayak Merkezine Giderken Yanınızda Olması Gerekenler

Kış tatili yapmaya karar verdiyseniz valizinize koymanız gerekenler ya da günübirlik kayak yapmak için plan yaptıysanız yanınıza almanız gereken kayak malzemeleri neler bi bakalım;

•Kayak Takımı ve Kıyafeti

Kaymak için elbette yanınıza almanız gereken ilk malzeme kesinlikle kayak takımlarınız olmalı. Ama eğer sadece yılda birkaç kez kullanacağım ya da taşımak istemiyorum diyorsanız, satın almak yerine gittiğiniz yerde kiralama da yapabilirsiniz. Kendinize uygun olan kayak botu ve boyunuza uygun olan kayak da bulunduktan sonra kiralamakta da son derece mantıklıdır. Kayak malzemelerini satın almayabilirsiniz ama sizi sıcak tutacak ve kar suyunu geçirmeyecek kayak tulumu ya da kayak pantolonu ve kayak montu mutlaka alın. Belki başka kalın ve sıcak tutan giysilerim var diyeceksiniz ama kayak için yapılmış özel giysiler kadar rahat olmaz. Ayrıca sizi sıcak tutacağı için içinize kat kat giyinmek zorunda kalmazsınız. Kat kat giyinmek hareketlerinizi kısıtlayacağı gibi kayarken ısınacak olan vücudunuz kat kat giysilerle sizi terletir. Kayak kıyafetleri teri içinde tutmayan, suyu içine geçirmeyen teflon ve gratex kumaştan yapılır ve son derece rahattır. Kayak keyfinizi ıslanarak ya da terleyerek yarıda kesmemek için yanınıza mutlaka bir kayak kıyafeti alın.

•Kask

Kayak yaparken yanınıza almanız gereken olmazsa olmaz hiç şüphesiz kasktır. Kayağı çok iyi biliyor yeni öğrenmiyor olabilirsiniz ama kaskınız yine de kayak yaparken başınızda olsun. Kask sizi düştüğünüzde başınızı yere vurmaktan, korumanın yanı sıra soğuktan ve rüzgarın şiddetinden de korur.

•Kar Gözlüğü

Kayak yaparken gözlerinizi hem güneş ışınlarından, hem karın parlaklığından korumak için kar gözlükleri takmanız gerekir. Kar gözlükleri daha sağlıklı bir bakış açısı edinmenizi sağlar. Ayrıca eğer numaralı gözlük kullanıyorsanız ve kayarken gözlükleriniz ile kayacaksanız; üzerine muhakkak kar gözlüğü takmalısınız. Böylece düştüğünüz zaman gözlüklerinize zarar gelmesini önlemiş olursunuz.

•Su Geçirmez Eldiven

Kayak yaparken ellerinizin üşümemesi ve kayak sapanlarını rahat kullanabilmeniz için ellerinizi sıcak tutup ıslanmayacak şekilde koruyacak eldivenleriniz yanınızda olmalı.

•Cilt Bakım Ürünleri ve Koruyucu Kremler

Kayak çantanızı veya kış tatiliniz için valizinizi hazırlarken, yüzünüzü soğuğa ve kış güneşine karşı koruyacak koruyucu cilt bakım ürünlerinizi, düşüp morarmalara karşı gerekli merhemleri de almayı unutmayın. Boğazınız hassassa, yanınıza boğaz pastilleri almanızda da fayda var.

•Sırt Çantası

Kayak yaparken elinizde bir şey taşımanız elbette mümkün değil. Bu yüzden yanınıza mutlaka sırt çantanızı alın. Kayarken sizi rahatsız etmeyeceği gibi, ihtiyacınız olacak su, atıştırmalıklar, yedek kıyafetleriniz gibi her şeyi de içine koyabilirsiniz.

*Not: Eğer kendi ekipmanlarınıza sahip değilseniz oteller bölgesinde kiralama hizmeti veren dükkanlardan ihtiyaç duyduğunuz her türlü ekipmanı kiralayabiliyorsunuz.

Uludağ’da Kayak Eğitimi

Uludağ’da birçok kayak okulu ve kayak eğitmeni bulunuyor. Ama özellikle kaymaya yeni başlayacaksanız kesinlikle profesyonel bir eğitmenden ders aldıktan pistlerde kendinizi gösterin. Çünkü her spor gibi kayak da zevkli olduğu kadar riskli bir spordur.

Eğitimler yaklaşık 60 dakika kadar sürmekte ve fiyatları kayak okullarına ve eğitmenlere göre farklılık göstermektedir.

Uludağ’da Gezilecek Yerler

Kayak yapmanın dışında Uludağ’ın saklı kalmış güzellikleri de görülmeye değer. Dağlar hakkında bilgiler edinmek, tarihi mekanları ve doğal güzelliklerini görmek için rehberli turlar bulunmakta eğer isterseniz bunlara katılabilirsiniz.

Uludağ’ın gezilecek yerlerine ilk olarak Milli Park’tan başlayabilirsiniz. Milli Park’a Sarıalan Yaylası yolundan ya da teleferikle ulaşabilirsiniz.

Zengin flora ve faunasına tek kelimeyle hayran kalacağınız Uludağ Milli Parkı’ndaki bitki ve hayvan topluluklarını inceleyebilirsiniz.

Uludağ’da bir günde gezebileceğiniz yerleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

* Softaboğan şelalesinin küçük göletleri

* Saitabat şelalesinin yürüyüş yerleri ve doğal güzelliği

* Kirazlıyayla ve Sarıalan yaylası

* Çobankaya, Bakacak, Cennetkaya Tepesi

* Yazın kuruyan, bahar aylarında ise kartpostal tadında görüntüler sunan Kara Göl, Aynalı Göl, Kilimli Göl, Koğuk Dere, Heybeli Göl, Buzlu göl ve Çayır Dere olmak üzere toplamda 7 gölden oluşan Sirk Gölleri’ni görmeden Uludağ’dan ayrılmayın.

Ayrıca Uludağ’da gezilecek yerleri gördükten sonra vakti kalanlar ve kent merkezini de görelim diyenler; Ulu Camii, Kozan Han, Yeşil Türbe, Emir Sultan Türbesi, Ayvaini Mağarası, Botanik Park gibi Bursa’nın önemli yerlerini de gezebilirler.

Uludağ’da Konaklama

Uludağ’da ki oteller; pistlere uzaklıkları, tam ve yarım pansiyon gibi her bütçeye uygun seçenekleri ve manzaraları ile çok çeşitli.

Ayrıca otel seçenekleri pistlere yakınlığı açısından 1. Bölge ve 2. Bölge diye ayrılıyor.

Beceren, Alkoçlar, Grand Yazıcı, Kervansaray, Fahri, Atasu, Genç Yazıcı, La Chalet Yazıcı, 1. Bölge’nin en çok tercih edilen otellerinden.

Alkoçlar Zone, Monte Baia, Ağaoğlu My Mountain ve Karrina otelleri daha zorlu pistlere sahip, 2. bölgenin hizmet veren otel seçeneklerinden.

Otelinizi kayacağınız piste yakın seçmeniz size kolaylık sağlayacaktır.

Uludağ’da Ne Yenir?

Uludağ’ın geleneksel lezzeti sucuk ekmek, özellikle kayaktan sonra acıkanların vazgeçilmez tercihi. Otellerin verandalarında bekleyen mangallar, kayaktan yorulmuş misafirlerini müthiş kokularla beklemekte. Ayrıca otelinizin restoranında hazırlanan açık büfe yemeklerin de tadına bakabilirsiniz. Akşamları ise hem eğlence hem de ziyafet sizleri bekliyor olacak.

Bursa’nın ünlü yemeklerinden İskender Kebap ve İnegöl Köfte mutlaka tatmanız gereken en önemli lezzetler. Kemal paşa tatlısı ve kestane şekeri de damaklarınızı tatlandıracak yöresel lezzetler. Elbette eğer isterseniz 35 km uzaklıktaki mesafeyi göze alarak şehir merkezine giderek farklı yemeklerin de tadına bakabilirsiniz. Ancak yemeğinizi yedikten sonra yorgunluk kahvenizi kesinlikle dağ manzarasına karşı içmelisiniz derim.

Dönüşte yanınızda götürmek için Bursa’nın nefis tadı kestane şekerinden de almayı unutmayın.

Uludağ’da Eğlence

Ben kayak yapmam kahvemi yudumlar ve enfes kar manzarasının tadını çıkarırım diyorsanız işte Uludağ’ın asıl keyfini siz çıkartıyorsunuz demektir. Özellikle otellerin bulunduğu birinci bölgede pistlere karşı bulunan cafe ve restoranlarda keyifli vakit geçirmeniz garanti, ayrıca kayak yapanlarla yapamayıp düşenleri izleyebilir, kitabınızı ve derginizi de okuyabilirsiniz.

Kayak yaptınız, çevreyi gezdiniz derken günü bitirdik ama Uludağ geceleri de gündüzü kadar hareketli geçiyor. Otelinizde sizi bekleyen barbekü partileri, konserler ya da sabaha kadar sınırsız after-ski eğlencelerine katılabilirsiniz.

Dileyenler şömine başında dostlarıyla keyifli sohbetler yapabilir. Hafif müzik, biraz şarap ve güzel manzaranın keyfiyle vaktin nasıl geçtiği anlaşılamıyor bile.

Malum kış geldi ve tatillerde beyaza boyandı diyerek, kar beyazı tatil rotalarını anlatmaya devam, bunun için sevgiyle ve Ege Fısıltıları ile kalın diyorum.

Şule Beytekin