Kedisi olanlar yada kedilerle birlikte çokça vakit geçiren kedi severler iyi bilirler bu sesi.

Kediler onları okşadığımızda, ya da kucağımızdayken miyavlamanın dışında sanki içinde motor varmış hissi veren hırıltılı bir ses çıkarırlar.

Bu ses aynı zamanda titreşim şeklinde de hissedilebilir.

Kedilerin genellikle bu sesi mutlu olduklarında çıkarttıkları düşünülmekle birlikte, mutsuzken yada canları acırken de mırıldarlar.

Mesela doğum yapan kedilerin doğum anında mırıldadığı gözlemlenmiş, bu onlar için bir tür terapi oluyormuş. Bazı araştırmalara göre kedilerin mırlamanın verdiği titreşimler ile kendilerini hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha hızlı iyileştirdikleri de ileri sürülmekte. Kim bilir belki de onlar için söylenen “dokuz canlı” deyimi buradan gelmiştir.

Ayrıca bu gırlama veya hırıldama gibi olan ses anne ile yavru kediler arasında bağ kurmaya da yardımcı oluyormuş, yavru kediler daha birkaç günlükken hırıldamayı öğrenip bu sayede annesiyle “ben buradayım” ya da “ben iyiyim” şeklinde iletişim kurduğu da düşünülmekte.

Minik dostlarımızın kendilerini iyileştirmelerine yarayan bu ses, kimi zaman bizleri de daha sağlıklı hale getirmekte.

Bir kedinin tüylerini okşarken stresinizin azaldığını ve sakinleştiğinizi hissetmişsinizdir, aslına bakarsanız bu hissin bilimsel bir gerçek olduğu da

Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre kanıtlanmış.

Kediler 20-140 Hz aralığında mırlama titreşimleri yaymakta ve bazı bilim insanları bu sesin gırtlaktaki bir titreşim sayesinde oluştuğunu, bazıları da bu sesin kedilerin göğüs duvarındaki kan damarlarının titreşimiyle çıktığını iddia ededursunlar tüm bilim insanlarının ortak görüşü “kedi mırıltısının tedavi edici gücü” olduğu yönünde.

Bu mırıltının, hem kulak yoluyla hem de deriye yakın sinir uçları yardımıyla bizlere mutluluk verdiği ve bu esnada insan vücudunda kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlayan serotonin, prolaktin ve oksitosin hormonlarını da arttırdığı araştırmalarla belirlenmiş.

Düşük frekansta seyreden ve devamlı bir uğultu halinde olan bu ses işitildiğinde vücuttaki kan basıncının düştüğü, kişide pozitif duyguların oluştuğu da gözlemlenmiş. Kedilerle yaşayanların diğer insanlara göre yüzde 40 daha az kalp krizi riski taşıdıkları da bilim insanları tarafından kanıtlanmış.

Yani daha az stres, daha az kalp krizi riski…

Mırıltının, kedilerin kendi kemikleri üzerinde olduğu kadar onlarla birlikte olan insanların kemikleri üzerinde iyileştirici etkisi olduğu, evde kediyle yaşamanın nefes darlığı ve astım riskini de düşürdüğü ortaya çıkmış, bunun sebebinin de bu mırıltının solumum sistemimize de iyi geliyor olması.

Bu araştırma sonuçları şunu gösteriyor ki, minik dostlarımız sevimli olmalarının yanı sıra varlıklarıyla yaşamımızı daha mutlu ve sağlıklı geçirmemize de yardımcı oluyor!

Sevgiyle?kalın…

Şule Beytekin