Karadeniz denildiğinde, yaylaları ve bereketli suları akla gelir. Bugün sizlere doğu karadenizden üç muhteşem yaylayı anlatacağız. Doğu Karadenizin, bu muhteşem yaylaları dört mevsim turistleri ağırlamaktadır. Sizlere anlatmak üzere belirlediğimiz yaylalar kendilerine has özellikler içerir. Mesela, Ordu Aybastı ilçesindeki Perşembe yaylası üzerindeki mendereslerle dünyanın gözdesi olmayı başardı. Ünlü Anzer balının, üretildiği yayla olan Anzer yaylasına da bir göz gezdireceğiz. Karadenizin çok az bilinen, yaylalarından olan Bizeri yani yeni adıyla Akbelen yaylasını sizlere tanıtacağız. İşte sizler için hazırladığımız karadenizin en güzel üç yaylası

Ordu – Aybastı

Perşembe Yaylası

PERŞEMBE YAYLASI

1991 yılında, Bakanlar Kurulu kararı ile turizme açıldı. Ordu Aybastı ilçesine bağlı olan yayla 1500 metre rakımlı yüksekliğe sahip olan yaylaya yoğun ilgi var. Yaylaya yoğun ilgi olması adına, valilik ve yerel yönetimler fazlasıyla tanıtım çalışmaları yapmışlardır. Yaylada kültürel festivaller 912 yıldır yapılmaktadır. Yaylada düzenlenen güreş müsabakaları, konserler, sosyal ve kültürel aktiviteler yapılmaktadır. Yaylanın doğal güzelliklerinden menderesleri yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmektedir. Menderesleri besleyen Çiseli ve Uzundere şelaleleri bölgenin doğal zenginliklerindendir. Beş yıl önceki, Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar Anadolu Ajansıyla yaylanın reklamı için röportaj yapmıştı. Röportajın ve tanıtımların etkisiyle yaylanın turist sayısı arttı. Sizde, Ordu Aybastı ilçesine bağlı olan bu doğal güzelliği keşfetmek için geç kalmayın. Perşembe Yaylasına ulaşmak için ismine tıklayın.

Rize – İkizdere

Anzer Yaylası

ANZER YAYLASI

Doğu Karadeniz yaylalarından, mutlaka görülmesi gerekenler arasında. Ülkemizin, en kıymetli ballarından olan Anzer balının üretimi bu yayladaki köyde gerçekleşir. Yayladaki birbirinden değerli çiçekler Anzer balını oluşturur. Bu değerli bal üretiminden köyün büyük bir kısmı geçimini sağlar. Yayla temelde iki bölümden oluşur. Aşağı Anzer ve Yukarı Anzer olmak üzere iki bölümü vardır. Aşağı Anzerde bulunan Çiçekli Köy farklı faklı çiçekleri barındırır. Değişik çiçekler arasında dilediğiniz gibi doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Yukarı Anzer Ballıköyde ise yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Ballıköyde yetiştirilen Anzer ballarından da satın alabilirsiniz. Dört mevsim, ziyarete açık olan Anzer Yaylası Rize İkizdere ilçesine 35 km. mesafededir. İkizdere ilçesini geçip 4 km. sonra Dereköye geçerek Anzer Yaylasına ulaşabilirsiniz. Yol tarifi için Anzer Yaylası ismine tıklayınız.

Tokat Merkez

Akbelen Yaylası (Bizeri Yaylası)

AKBELEN ( BİZERİ) YAYLASI

Eski adıyla Bizeri Yaylası olan Akbelen Yaylasına, gitmeden önce ihtiyaçlarınızı almayı unutmayın. Tokat merkeze bağlı Akbelen Köyü sınırlarında bulunan yayla yılın dört mevsimi siz değerli ziyaretçilerini ağırlar. Yaylada bulunan ormanlık alanda çam ve kayın ağaçları yoğunluktadır. Çimli yamaçlarda çim kayağı yapabilirsiniz. Çim kayağı yaparken keyifli dakikalar sizleri bekliyor. İl merkezine 29 kilometre uzakta olan yayla, deniz seviyesinin 1740 metre üzerindedir. Yaylanın ortasında, seyrine doyamayacağınız bir göl yer alır. Yaylada doğadaki hayvanları doğal ortamlarında seyredebilirsiniz. Oturduğunuz yerde manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yeşilırmak havzasına kurulu olan, Tokat şehrimizin birbirinden güzel ve bereketli coğrafi alanları vardır. Bizeri yeni adıyla Akbelen Yaylası bunlardan sadece biridir. Yaylaya, ulaşabilmek için Akbelen Yaylası (Bizeri Yaylası) adına tıklayınız. Sizde Akbelen yaylasının tertemiz havasını solumak için geç kalmadan en yakın zamanda Akbelen yaylasına gelin.

Siz değerli okurlarımız için hazırladığımız karadenizin en güzel üç yaylası isimli yazımızla sizlere yeni rotalar çizmeye çalıştık. Özellikle dört mevsim gidebileceğiniz rotalar bulmak için araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Yapmış olduğumuz araştırmaların sonucunda sizler için en iyi yerleri seçiyoruz. Böylece mutlu ve huzurlu tatiller geçirmenizi sağlıyoruz. Sevdiklerinizle birlikte gidip gezip görmek isteyeceğiniz yaylaları sizler için hazırladık. Yeni anılarınızı biriktirebileceğiniz yeni yerler için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni yazılarımızda buluşmak dileğiyle…