Tıpkı erkeklerde de olduğu gibi pek çok farklı nedeni olan saç dökülmesi kadınlarda da görülen en büyük psikolojik sıkıntılara sebep olan durumdur. Bu durum çevresel faktörlerden kaynaklanabilir veya biyolojik olabilir. Eğer çevresel faktörlerden kaynaklanıyorsa saç dökülmesi geçici olabilir. Kadınlarda saç dökülmesi ne kadar erken başlarsa o kadar fazla ciddi psikolojik sorunlara neden oluyor. Saç dökülmesi yaşayan kadınlar kendilerini huzursuz, mutsuz ve değersiz hissedebiliyorlar. Eğer bu durum sizde de görünüyorsa vakit kaybetmeden tedavilere başlamanızı öneririm.

Kadınlarda saç dökülmesi

Hızlı bir şekilde ortaya çıkıp bir anda etki gösteren kadınların saç dökülmesi sorunu erkeklerde de aynı şekilde gözükebiliyor. Yaşa bağlı olmayan kadınlarda saç dökülmesi etkilerini şöyle gösterebiliyor; Saçların incelmeye başlaması veya saç ayrımının günden güne genişlemesi. Eğer saç dökülmesi çok şiddetli ise dikkatli baktığınızda saç ayrımının daha da açılması veya seyrekleşmesi gözünüze çarpacaktır. Kadınlarda saç dökülmesi çoğunlukla geçici görülse de hormonal veya genetik faktörlere bağlı olan saç dökülmeleri kadınlarda kellik oluşmasına neden olabiliyor. Biyolojik unsurların başında gelen, erkeklik hormonu testesteronun bir diğer türevi olan DHT hormonu saç dökülmesine neden oluyor. DHT hormonu metabolizma içinde üretiliyor ve saç tellerinin beslenmesine engel oluyor bu yüzden saçların dökülmesine neden olmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan bu türün farkı, başın tepe noktasındaki saçların seyrekleşmesi ve saç ayrımının dökülmesinden dolayı genişlemesi şeklindedir.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri oldukça çeşitlidir. Her sağlıklı insanın günde ortalama 50 ila 100 saç teli kaybetmesi doğaldır. İnsan metabolizması dökülen saçların yerine yenilerini ürettiği için, dökülen saçların yerine yeni çıkan saçlar kellik oluşumunu engeller. Saç tellerinin zayıflaması ile aşırı boyutlara ulaşan saçların dökülmesi durumunda saçların gittikçe seyrekleşmesi kaçınılmazdır. Kadınlarda saç dökülmesinin en başındaki nedenlerinden biri hormonal dengesizliklerdir. Menopoz döneminde görülen saç dökülmeleri çok ciddi boyutlara gelmektedir. Bu yüzden ortalama 50 yaşına yaklaşan kadınların saç dökülme sorunu ile karşılaşması çok normaldir. Maalesef menopoz döneminden önce de genç yaştaki kadınlarda saç dökülmesi sorunları oldukça fazla görülmektedir. Vücutta östrojen hormonunun salgılanmasına neden olan bir hormon değişimi genç yaştaki kadınlarda saç dökülmesine neden oluyor. Tiroid, diyabet, anemi gibi hastalıklar aniden başlayan saç dökülmesinin nedenleri arasında gösteriliyor. Bunun yanında Polikistik Over Sendromu kanser hastalığının medikal tedavi yöntemleri saç dökülmesine neden oluyor.

Biyolojik sebepler dışında saç dökülmesinin en yaygın görülen nedenlerinin başında stres ve yoğun üzüntü geliyor. Kadınların hamilelik yaşamasından sonrası da Saç dökülmeleri meydana gelebilir. Doğum sonrası hormonların normal seviyeye dönmesi ile birlikte saç dökülmesi yaşanması normaldir. Bunların dışında ise düzenli beslenme çok büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucunda saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilir.

Kadınlarda saç dökülmesinin tedavisi

Kadınlarda saç dökülmesinin tedavisi ilk başta saçın neden döküldüğünü bulmaktan geçmektedir. Eğer şikayetçi olduğunuz saç dökülmesinin nedeni bir hastalıktan çıkıyorsa doktor gözetiminde ilaç tedavisine başlanması tavsiye edilmektedir. Bu kolay tıbbi yöntemle hem hastalığın tedavisi hem de saç dökülmesi önlenebilmektedir.

Eğer saç dökülmesinin nedeni herhangi bir hormonal değişimden kaynaklanmıyor ise birtakım yöntemler uygulanarak saç dökülmesinin engellenmesi mümkün kılınabilir. En yaygın yöntem olan serum kullanımı çoğu kişi tarafından da tavsiye edilmektedir. Octeine ve Aminexil saç köklerini beslemesi ile bilinen ve çok etkili olan saç serumlarını her gün düzenli olarak kullanmak saç dökülmesini engelleyebilmektedir.

Son olarak ise saç derisinin kirliliği, toz ile temas halinde bulunması ve saç şekillendirmeler de kullanılan ısıdan dolayı dökülmelere neden olabilmektedir. Arginine ve 5 proteini içeren şampuanlar saç dökülmesini büyük ölçüde engellemektedir. Ayriyeten kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde biotin içeren takviyelerin kullanılması önerilmektedir.