Suyu içilen, havası bir solukta içe çekilen, yeşili bir yorgan gibi üstüne çekmiş, asırlık ağaçlarıyla, sıcak ege insanlarının bereketli topraklarla karıştığı bir diyar burası.

Ödemiş İzmir ilinin en doğusundaki ilçelerden biri. Ödemiş ovasındaki en eski insan kültürü günümüzden 13 bin (M.Ö. 11 bin) yıl önceye dayanıyor. Çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Ödemiş tarihin izlerini günümüze taşımakta. Kafa dinlemek, yörede üretilen zeytin, zeytinyağı, peynir ve birçok sebze ile tatil sofralarını donatmak isteyenlerin rotası.

Geleneklerine bağlı Ödemiş’te tarihi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz şehir kalıntıları ve geleneksel el sanatları pazarı göreceksiniz.

Ödemiş’te Nerelere ziyaret edilir?

Yıldız kent arşivi

Ödemiş’e gelip de “görmeden dönme” kategorisindeki çok özel bir müzedir. Müzede sadece Ödemiş’in değil Ege Bölgesi’nin de tarihi, kültürü, sosyal yaşamı, ekonomisi ile günlük yaşamı, objeler ve dokümanlarla detaylı olarak anlatılmaktadır. Ödemiş’in ünlü otellerinden Yıldız Otel’in alt ve üst katında bulunan toplam 13 oda ve 4 koridor, restore edilerek bugün görenleri hayran bırakan bir müzeye dönüştürülmüştür. Müzedeki sergi salonunda çeyiz, gelin, düğün gibi oldukça renkli ve incelikle hazırlanmış tematik sergiler de düzenlenmektedir. Müzenin kundura, berber, saatçi gibi tematik animasyon odaları ve tütün kırma sahnesinin canlandırıldığı bölüm ilgiyle izlenmektedir. Müzenin avlusundaki kafeterya bölümünde bir şeyler içip yorgunluğunuzu atabilir, girişte yer alan satış bölümünden de yöreye özgü ipekten yapılmış iğne oyalarından satın alabilirsiniz.

Bedia Akartürk Müzesi

Türk Halk Müziği sanatçısı Ödemişli Bedia Akartürk’ ün ilk sanat ile tanıştığı yer olan Ödemiş ‘te sanatçıya ait ilk çıkarttığı albümleri, gazete haberleri, eski yıllarda kullanılan eşyaları, fotoğrafları bulunuyor. Sanat aşığı Bedia Akartürk yaşını büyüterek İzmir radyosunda çalışmaya başlıyor. Sonrasında Ankara radyosuna geçiyor. Sayısız albüme ve sinema filmlerinde sesini duyuran sanatçının isminin verildiği müze egede tatillinizi renklendirecek bir müze seçeneği.

Köy kokulu tatil isteyenlere ‘Birgi Köyü’

Bölgede gezilecek yerler arasında ilk akla gelen kesinlikle Birgi. Koruma altına alınmış evlerden restorasyondan butik otele dönüştürülmüş yerler. 

Her köşesinde buram, buram tarih kokan harika taş binalar, tarihi Çakırağa Konağı ve camileri ile tüm görkemiyle ziyaretçilere kucak açan bu köy Bozdağlar’ ın serin yamaçlarında yemyeşil bir alan içinde gizlenmiş Birgi asırlık çınar. Yüksek taş duvarlı, alaturka kiremitli, ahşap pencereli evleri ile gidilesi görülesi yaşanılası bir asırlık köyümüz. Ödemiş şehir merkezine çok yakın, Birgi’ye nasıl gidilir? İçeriğe buradan ulaşabilirsiniz. İzmir’in Yeşil Denizi Asırlara Meydan Okuyan köyü ‘Birgi’

Lübbey Köy

Coğrafi yapısı mükemmel olan kesinlikle gezilip görülecek yerler köy restore edildiğinde paha biçimlemeyecek bu köy Lidyalılar zamanından olduğu söyleniliyor. Ödemiş’e yaklaşık 20 km. mesafede bir kısmı halen yapılmakta olan dağ yolu ile ulaşılabilen büyük ve terk edilmiş bir köy. Diğer bir adıyla Hayalet köy. 

Gölcük Yaylası

Göl manzarasıyla, yaz aylarında yaşattığı serinliği ve yeşili ile muazzam bir şölen sunan Gölcük yaylası görülesi bir yer, eğer aradığınız huzursa ziyaretinizi ertelemeyin.

Gölcük’e Nasıl gidilir? Gölcük’ de ne yapılır? Kamp yapılır mı? diyorsanız bu içerikte görseller ile tüm sorularınıza yanıt bulacaksınız Ege tatili İzmir Gölcük’te 

Ödemiş Cumartesi Pazarı

Uğramadan gitmek büyük eksik olacağı bu pazarda gözlerinize inanamayacaksınız. Bölgenin en büyük açık hava pazarı olan bu pazarda her şey bulmak mümkün. Geldiğinizde yöresel lezzetler için dolaşılabilir, ne ararsan bulabileceğiniz bir pazar. Üreticilerin çok olduğu bu pazarda Köylülerin bahçelerinde ve tarlalarında yetiştirdiği, civardaki dağlardan, dere kenarlarından topladığı ot, sebze ve meyveleri sattığı, dokudukları kumaşları, diktikleri giysileri veya işledikleri oyaları hediyelikleri ile birçok çeşit bulabileceğiniz orijinal yerel bir pazara sahip Ödemiş. Bu pazarda meşhur ödemiş kebabı yemeyi ve ödemiş kök sütlü peşimet almayı unutmayın. Ve tabi ki yörede yetişen patates, incir ve kestane almadan dönmeyin. Bu pazar için de Teyyare parkında yer alan Kadın el sanatları pazarı göreceksiniz. Yöresel kadın el sanatları, ipekçilik sanatı özgünlüğünü koruyan kent dokusu ile muazzam sergilerden kendinizi alamayacağınıza eminim.

Ödemiş’te ne yemeli?

Saymakla bitmeyecek olan zengin ege mutfağında başlıca Ödemiş köfte ve töngül pidesini önerebilirim. Üstüne şambali tatlısı, serinlemek içinde kar helvası harika bir menü olacaktır.

Dost Ol Kebap’a da mutlaka uğrayın. Burası 1940 yılında açılmış ve Ödemiş köftesi denince akla ilk gelen yerdir. Töngül pidesi için de Mis pide salonu aklınızda olsun.

Ödemiş’te nerede kalınır?

İzmir Ödemiş’te 5 yıldızlı konforu yakalamak için unutulmaz bir tatil i; Güven Otel.

Ege Bölgesi’nde yer alan güzel İzmir’e bağlı Ödemiş Birgi’de yer alan birçok butik otel bulunmaktadır. Bu oteller tüm yıl açık olup misafirlerini kusursuz bir hizmet anlayışı ile ağırlayan butik oteller yeşillikler arasında muhteşem bir manzaraya sahiptir. Tarihi bir konaklama deneyimi isteyenler için Birgi evlerini tercih edebilirsiniz.

Ödemiş’e Nasıl gidilir?

Ödemiş’e hava yoluyla ulaşım: Ödemiş’e en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan havalimanı ile Ödemiş arasındaki mesafe 91 km. Havalimanından Otogar’a ya da İZBAN treni ile Gaziemir Semt Garajı’na giderek Ödemiş dolmuşlarıyla ilçeye ulaşabilirsiniz.

İzmir Otogar’dan Ödemiş’e ulaşım: İzmir Otogarı’ndan Ödemiş’e haftanın 7 günü düzenli dolmuş seferleri var. İzmir Otogarı’ndan Ödemiş’e yaklaşık 2 saatte ulaşılıyor. İzmir Otogarı’ndan sabah 05.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında yarım saat arayla dolmuş seferleri yapılıyor.

Gaziemir Semt Garajı’ndan Ödemiş’e, İzmir Otogarı’na göre daha sık dolmuş seferleri var. Semt Garajı ile Tire arasındaki mesafe 1,5 saat sürüyor. Ödemiş ilçe merkezinden Alaşehir, Kuşadası, Selçuk, Salihli ile karşılıklı dolmuş seferleri de var.

Ödemiş’e kara yoluyla ulaşım: Ödemiş, İzmir’in güneydoğusunda konumlanıyor. İlçe şehirlerarası ana yol güzergahında olmadığından ulaşım için İzmir-Aydın Otoyolu’nu kullanmak Selçuk çıkışından devlet yoluna girmek gerekiyor. Ödemiş, İzmir’e 112 km (1,5 saat), İstanbul’a 549 km (6 saat), Ankara’ya ise 542 km (6 saat 40 dk.) uzaklıkta.

Ödemiş’e demir yoluyla ulaşım: İzmir Basmane Tren Garı’ndan hareket eden İzmir-Torbalı-Ödemiş treni haftanın 7 günü, günde 5 kez karşılıklı sefer yapıyor. Trenle İzmir-Ödemiş yolculuğu 2 saat sürüyor.

 Sanat ve politik alanda Ödemiş

İlçede belli sokaklara ve binalara ismi verilmiş eski cumhurbaşkanlarımızdan Şükrü Saraçoğlu önceki dönemde Ödemiş belediye başkanlığı yapmış Ödemiş’in yerel halkındandır.

Türk halk müziğinin güzel seslerinden Bedia Akartürk’de Ödemiş’te başladığı sanatını enlere taşıyanlardandır. Yanı sıra tarihe direnen, kendine has özgün yapısı, geleneksel mutfağı, yeşiliyle şehri kucaklayan doğası ile Ödemiş  ‘Unutursam fısılda, Yeşil deniz, Tatar Ramazan gibi bir çok sinema filmlerine de ev sahipliği yapmıştır.

Yeşili tarihle buluşturan bir ege tatili isteyenler için Ödemiş bereketli toprakları ve sıcak insanları ile size unutulmaz bir tatil yaşatacak.

Ege tatil rotası olanların bu içeriklere göz atmasında fayda var.

İzmir’in Yeşil Denizi Asırlara Meydan Okuyan köyü ‘Birgi’

Ege tatili İzmir Gölcük’te 

Ege’de kış tatili Bozdağ kayak merkezi

Aşkın ve ilhamın olduğu yerde Ege Fısıltıları ile kalın.

Güneşin kızı Gülşah