2021 yılında, Sağlık Bakanlığı bünyesine bağlı olan Halk Sağlığı Müdürlüğüne bakanlık bir talimat verdi. Dünya geneline yayılan Covid-19 hastalığı nedeniyle, plajlarda önlem alınmalıydı. Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Halk Sağlığı Müdürlüğüne, verdiği emirle plajların denetlenmesini istedi. Alınan emirle, müdürlük 15 günde bir deniz sularını analiz etmeye başladılar. Kurum, yaz sezonunda 4 ay boyunca en fazla 20 numune ile tetkik yapmıştır. Deniz sularını tetkik eden kurum, plajların temizliğini 4 ana gruba ayırıyor.

2021 DENİZ SUYU ANALİZ SONUÇLARI

Gelelim, hangi plaj hangi kategoriye giriyor. Bu plajların, giriş ücretleri ve kaliteleri ne düzeyde? İşte sorularımızın cevapları. Aşağıda verilen bilgiler, yapmış olduğumuz derin araştırmalar sonucu elde edilmiştir.

Şile Akçakese Akyaka Plajı

ŞİLE AKÇAKESE AKYAKA PLAJI

Şilenin, kalabalık plajlarından sıkılanlar için iyi bir haberimiz var. İstanbul’a 60 kilometre, Şile merkeze 17 kilometre uzaklıkta olan Akçakese Köyü ve Plajı sizleri bekliyor. Köyün plajı, aynı zamanda Şile Akçakese Akyaka Plajı olarak anılıyor. Akçakese Plajı, 1 km. uzunluğunda bir plaja sahip. Ayrıca, birbirinden güzel koyları görülmeye değer. Akçakese plajına özel aracınızla geliyorsanız, aracınızı dışarıda bırakmanız gerekecek. Nedenini sorarsanız, plaja yaya olarak giriş yapmanız gerekiyor.

Denizi güvenli ve sığ olan Akçakese Plajı, yine de Karadeniz sularına girdiği için dikkatli olunmalı. Plajda, orta seviyede bulunan işletmeden WC, duş, şezlong ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün. Bununla beraber, konaklama yapabileceğiniz yerlerde var. Sahilde konaklayabileceğiniz, Yeşim Camping isimli bir kamp alanı da var. Burada, bungalov evlerinde konaklayabildiğiniz gibi karavanlarda da kalabilirsiniz. Akçakese ile Şile arasında bulunan, Kabakoz köyünde de konaklama imkanı var. Ulaşımın bir diğer yolu, belediye otobüsleri ve minibüsler. Otobüsle gelecek olan ziyaretçiler, 139A-Üsküdar-Şile-Ağva veya 139T Tepeüstü-Şileyi kullanabilirler. Geleceğiniz yer Şile ilçesiyse, Şile-Ağva minibüslerini kullanabilirsiniz. Akçakese Akyaka Plajı, ücretli ve ücretsiz olmak üzere ikiye ayrılan girişlere sahiptir. Ücretsiz alanlarda, kendi imkanlarınızla denizin keyfini çıkarıyorsunuz. Ücretli alanda kişi başı 70 – 80 TL arası fiyatlandırılır.

Bakırköy Florya Güneş Plajı

BAKIRKÖY FLORYA GÜNEŞ PLAJI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen, Florya Güneş Plajı ziyaretçilerini memnun ediyor. İstanbul Bakırköy Florya da bulunan Bakırköy Florya Güneş Plajı, Bakırköy merkeze 9 km. uzaklıkta. Yerli ve yabancı, turistlerin geldiği plajın girişi ücretlidir. Yerel halkın da hafta sonu için, kaçamak yaptığı yerler arasında yerini alır. Plajın giriş ücretleri kişilere göre değişir. Yetişkinler için giriş 30 TL iken, her yaştan öğrenci için giriş 12 TL. dir. Ücretsiz kategorisine giren kişiler; 0-7 yaşa arası çocuklar, engelli ve refakatçi vatandaşlar ücretsiz giriş yapabiliyor. Giriş ücretinizi İstanbul kartınızla da ödeyebilirsiniz. Değerli eşyalarınızı saklamak için, 15 TL ödeyerek alanda bulunan kilitli dolapları kullanabilirsiniz.

Plajda görevli olan personeller, yönetimin başında bulunan yetkililer denize ve kumsala dikkat etmeye çalışıyorlar. Fakat, ne yazık ki o kadar uğraş ve çaba gösterilmesine rağmen halkımız inatla çevreye zarar veriyor. Bir yeri, nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakmanız gerekir. Bu nedenle, gittiğimiz yere zarar vermeden dönmemiz gerekir. Kumlardaki kirleri ve atıkları, temizleyen personellere yardımcı olalım. Onların temizlediği alanı kirletmeyelim!

Florya Güneş Plajı, 7 gün boyunca sabah 08:00 ila akşam 19:00 arası hizmet vermektedir. Özel araçlarıyla gelecek olanlar, navigasyon tarifiyle plaja ulaşabilirler. Özellikle Florya Avm ve Florya Akvaryuma, 4 ila 2 dakika gibi kısa bir zamanda plajdan varılabiliyor. Ulaşımda, Marmaray Florya durağı veya Metrobüs Florya duraklarında inebilirsiniz. Daha sonra, plaja kadar kısa bir mesafede yürümeniz gerekecek. Bakırköy Florya otobüsleri veya Yenibosnadan özel dolmuşlarla plaja gelebilirsiniz.

Beykoz Poyrazköy Plajı

BEYKOZ POYRAZKÖY PLAJI

İstanbul Anadolu Yakasının, Karadeniz’e açılan kapılarından Beykozun plajlarından biridir. Beykoz ilçesinin, küçük bir balıkçı köyü olan Boğazköy de Beykoz Poyrazköy Plajı bulunur. 1000 metre uzunluğunda, kumlu ve 30 metre genişliğinde bir plajdır. Giriş ücretli olup 15 TL dir. Güneş şemsiyesi 20 TL ye kiralanabilirken, şezlonglar da kişi başı 20 TL den kiralanabilir. Sığ bir denizi olan plajın denizinin dibinde biraz yosun vardır.

İhtiyacınız olan duş, tuvalet, soyunma kabini, şezlong, şemsiye bulunur. Bu ihtiyaçlarınızın dışında; cankurtaran, gözetleme kulesi, bayrak uyarısı ve otopark vardır. Ayrıca sahilde, köyde hizmet veren restaurant ve kafelerde yemek yiyip, çaylarınızı ya da kahvelerinizi içebilirsiniz. Özel aracıyla gelecek olanlar yolu navigasyon yardımıyla bulabilirler. Otobüsle gelecek olanlar için iki yol vardır. Kavacıktan 135 numaralı otobüs, Beykozdan Poyrazköy otobüsleriyle plaja gelebilirsiniz. Eğer yaz ayında gelecekseniz, Kadıköyden Poyrazköye kalkan teknelerle gelebilirsiniz.

Çatalca Karacaköy Çobankule Plajı

ÇATALCA KARACAKÖY ÇOBANKULE PLAJI

Halk plajı olduğu için girişler ücretsizdir. Sabah 07:00 den akşam 19:00 kadar hizmet vermektedir. Her plajda olduğu gibi, duş, tuvalet, soyunma kabini vardır. Bu hizmetlerin yanında; gözetleme kulesi, cankurtaran, bayrak uyarısı, masa-sandalye, evcil hayvan ve otopark hizmeti vardır.

Plajın, uzunluğu 4000 metreyken 50 metre genişliği vardır. Plaj, hizmete başladığı 2016 yılından bu yana birçok ziyaretçiyi ağırlamıştır. Gelen ziyaretçiler, yüzmenin yanı sıra yamaç paraşütü yaparak adrenalin dolu anları yaşamaktadırlar. Bazı kişilerse, piknik yapmak için buraya gelmektedirler. Diğer, İstanbulla ilgili yazılarımızı okuyabilmek için https://www.egefisiltilari.com/kategori/istanbul-gezilecek-yerler/ tıklayınız.