İstanbul’daki balık tutma yerleri hakkında, sizleri bilgilendirmek adına bir araştırma yaptık. Marmara balık türünde sonlarda yer alan bir bölgedir. Balık türünün, listesinde Akdeniz ve Ege başı çekmektedir. Onları, Karadeniz ve Marmara takip eder. Ticari balıkçılığın yanı sıra hobi balık avcılığını anlatacağız. Bunun içinde İstanbul’u seçtik. İşte, İstanbul’un balık avcılığına en verimli semtleri.

1- Sarayburnu

İSTANBUL BOĞAZI / SARAYBURNU BALIK AVI

İstanbul da, balık avına çıkmak istiyorsanız bazı bilgileri bilmeniz gerekir. Marmara denizinde yaşayan balıklar yazın Karadeniz’e göç ederler. Bu göçün sebebi, balıkların serin sulara yumurta bırakmayı istemeleridir. Serin sulara, yumurta bıraktıktan sonra kışın soğuyan Marmara sularına dönerler. Balıkların Marmaray’a dönüşü için İstanbul boğazı olan Sarayburnu’ndan geçmeleri gerekir. Sonbahar ve kış aylarında balık avcıları ya da ticari balıkçılar balık göçü nedeni ile buraya gelirler. Oltaya gelen balıklar balıkçıları sevindirirler. Tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla balık avlayacaksınız. İstanbul Boğazı ya da Sarayburnu balık avı ile ilgili bilgileri sizle paylaştık.

2- Galata Köprüsü

GALATA KÖPRÜSÜ BALIK AVI

Galata köprüsü Karaköy ile Eminönün’ü birleştiren köprüdür. Köprüyü 1845 yılında Sultan Abdülmecit yaptırır. Köprü yapıldıktan sonra üzerinden ilk geçen kişi Sultan Abdülmecidtir. Böylece halk köprüye güvenerek geçişlere başlamıştır. O yıllarda iki semti bir birne bağlayan bu köprüden geçişlerde ilk üç gün ücret alınmazdı. Sonraki günlerde 25 Ekim 1845 yılında Denizcilik Bakanlığı mürüriye adıyla köprü geçiş ücreti başlattı.

Gelelim esas konumuza, galata köprüsü balık avına. Kış aylarında Karadenizden Marmaraya göçen balıklar Sarayburnu’ndan geçebilirlerse önce Arnavutköy ve Aşiyana oradan da Galata Köprüsü yönüne doğru yüzmeye başlarlar. Sarayburnu’ndan kurtulan balıklar, bu üç semtin balıkçılarına denk gelebilirler. Kısacası, balıkların yenmekten kaçışı yoktur. Zaten, bizler avlamasak bile büyük balıklar küçük balıkları yiyerek hayatta kalırlar.

3- Arnavutköy

ARNAVUTKÖY BALIK AVI

Arnavutköy balık avı, fotoğrafında da görüldüğü gibi Arnavutköy de sıradan bir balık avı var. İnsanların üzerlerindeki montlardan havanın soğuk dolayısıyla suyunda soğuk olduğunu anlıyoruz. Balıkçıların mesafeli olmalarının nedeni, devlet tarafından ön görülen bir duyuruyla topluma mesafeli duruş getirilmiştir. Pandemiden geçtiğimiz, şu son günlerde kendimize ve ailemize dikkat etmek gerekir. Belirli aylarda gelinen bu semtlerde bol bol balıklarla evinize dönebileceksiniz.

4- Aşiyan

BEBEK AŞİYAN BALIK AVI

İstanbul Bebek Aşiyan balık avında daha dikkatli olmanız gerekir. Av alanı ile yürüyüş alanı yakındır. Daha önce bir vatandaşımızın yaşadığı kötü olaydan ders çıkarmak gerekir. Sizlerle eski bir haberin linkini paylaşıyorum; https://onedio.com/haber/asiyan-da-balik-tutarken-bir-insanin-hayatini-karartti-igne-goze-kursun-kafaya-isabet-etti-779283 sonrasında olaydan bahsedeceğim. Olayda, sahilde yürüyen o zamanlar 34 yaşında olan B.G. balıkçı C.A. ‘nın savurduğu oltayla hastanelik oldu. B.G. hastaneye götürülmeden önce, oltanın kurşunu başına iğnesi de gözüne gelmişti. Sonrasında bütün çabalara rağmen görme ve konuşma yetisini kaybetti. Haberimiz, eski olsa da bu durumdan ders almamız gerekir. Bugün İstanbul Belediyesi tarafından, Bebek Aşiyan sahilini genişletme başlamıştır.

5- Büyükçekmece Gölü

BÜYÜKÇEKMECE GÖLÜ BALIK AVI

Büyükçekmece gölü son günlerde eskiye oranla daha çok rağbet görmektedir. Nedeni büyükçekmece gölü balık avı için ideal ve bereketli olmasıdır. Gelen balıkçılar her sefeinde elleri dolu dönerler. Balık avına gelirken mutlaka suyun durumuna ve balığın büyüklüğüyle orantılı olta almış olunuz. Özellike kurşun olta seçin. Son bir uyarı oltanızı denize salarken savurma esnasında çok geriye gitmeyecek şekilde ayarlayıp savurunuz. Umarız sizlere bol bereketli balık avı için faydamız olmuştur. Bol bereketli günleriniz olması dileğiyle…