Ülkemizin en büyük şehirlerinden olan İstanbullun Anadolu yakasını sizler adına inceledik. Yaptığımız araştırma sonucunda sizler için Anadolu yakasının en güzel yerlerinden seçtik. Listemizde tarihi yerlere, parklara, müzelere, korulara, ibadethanelere ve adalara yer verdik. Yer verdiğimiz mekanları sırasıyla inceleyelim. Mekanların saatleri, ücretleri ve ulaşım konusundaki bilgileri sizlerle paylaşılmıştır.

Beykoz

Anadolu Hisarı

BEYKOZ ANADOLU HİSARI

Anadolu yakasında Rumeli Hisarının tam karşısına inşa edilmiştir. Hisarın inşasının yapılması için emiri Yıldırım Beyazıt vermiştir. Boğazın en dar alanına inşa edilmiştir. 7000 metrekarelik alanı kapsayan Anadolu Hisarı gemileri kontrol etmek amacıyla yapılmıştır. Hisar Göksu deresinin boğaza döküldüğü yerde yer alıyor. Bu nedenle de derede güzel bir gezi planına olanak sağlıyor. Günümüzde Hisarı gezip, Göksu deresi ve deniz kenarındaki kafelerde dilediğinizi yiyip içebilirsiniz. Sadece Hisarı değil teknelerle denizi ve dereyi de gezme imkanı sağlanır. Anadolu Hisarına ulaşım için buraya tıklamanız yeterlidir. Dört mevsim ziyarete açık olan Anadolu Hisarı sizleri bekliyor.

Cam ve Billur Müzesi

BEYKOZ CAM VE BİLLUR MÜZESİ

Beykoz ilçesinin merkezinde Mehmet Yavuz caddesinde bulunmaktadır. Müzede Selçuklulardan Osmanlı son dönemine ait 1500 eser sergilenmektedir. Osmanlı zamanındaki Beykoz Cam ve Billurat Fabrika-i Hümayunundan almaktadır. Sultan Abdülaziz tarafından vezir olarak Abraham Paşa tarafından binası inşa edilmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzede 600 eserlik bir kütüphane var. Tam müze bilet fiyatı 30 TL, müze bahçesine giriş 10 TL, öğrenci, öğretmen, polis 10 TL dir. Otopark ücreti 30 TL iken müzekart ile de müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Hafta içi 09:00 ile 18:00 arası ziyarete açıktır. Müzeye gidebilmek için yol tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Üsküdar

Beylerbeyi Sarayı

ÜSKÜDAR BEYLERBEYİ SARAYI

1861 ile 1865 yılları arasında Sultan Abdülaziz emriyle inşa ettirilmiştir. Beylerbeyi sarayında haremlik ve selamlık olmak üzere iki ayrı hamam bulunmaktadır. Sarkis Balyan tarafından dizayn edilmiştir. Doğu ve Batı mimarisiyle inşa edilmiş olan sarayda Barok esintisi var. Sarayda 24 oda, 2 hamam ve 1 banyo bulunmaktadır. Sabah 09:00 ile 17:00 arası açıktır. Müzekartla ücretsiz gezebildiğiniz saray tam bilet fiyatı 50 TLdir. İndirimli bilet fiyatı 25 TL olan saraya ulaşabilmeniz için buraya tıklamanız yeterlidir.

Kız Kulesi

ÜSKÜDAR KIZ KULESİ

İstanbullun mutlaka gezilmesi gereken yeri Kız Kulesi. Kule 2500 yıllık tarihi geçmişe sahiptir. Milattan önce 410 yılında Atinalı komutan Alkibiades inşa ettirmiştir. Milattan sonra 1110 yılında İmparator Manuel Comnenos günümüzün kız kulesi tasarlamıştır. Osmanlı zamanında yapıya fener eklenerek kule bugünkü halini almıştır. Hem restoran hem müze olan Kız Kulesi geçici olarak kapalıdır. Kız kulesi 09:00’dan 19:00’a kadar açıktır. Tam bilet fiyatı 30 TL olan kuleye indirimli olarak 15 TL den girilebilmektedir. Üsküdar’da yer alan Kız Kulesine ulaşabilmeniz için buraya tıklayabilirsiniz.

Şile

Saklı Göl

ŞİLE SAKLIGÖL

Doğanın ortasında kuş sesleriyle harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Şile çevreyolunda Ahmetli köyüne 3 kilometrede yer alıyor. Saklı göl birbirinden güzel manzaraları içeriyor. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz mekanlar, balık tutmaya uygun gölü, trekking için müsait olan yollarıyla sizleri mükemmel ağırlıyor. Saklı gölde bulunan restoran ve kafelerde lezzetli menülerden tatmadan dönmeyin. Özellikle kiremitte menemen mutlaka deneyin. Sabahtan giderseniz aracınıza yer bulma imkanınız olur. Saklı göle ulaşabilmek adına buraya tıklayabilirsiniz.

Ağva

ŞİLE AĞVA

Dört mevsim ayrı güzel olan Ağva Şilenin en gözde semtlerindendir. Yaz, kış ziyarete açık olan mekanlarıyla doğayla başbaşa kalmak isteyenlerin bir numaralı tercihi olmaya devam ediyor. İstanbula yakınlığı kalabalıktan kendini doğaya atmak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Birbirinden kaliteli ve özel hizmetler veren otelleri sizlerin her daim yanındadır. Özel günlerinizde veya yalnız kalmak istediğinizde günü birlik olsun kaçabileceğiniz bir mekan. Mevsimin güzelliklerini tabiatta gözlemleme imkanı bulacaksınız. Ağvaya ulaşım sağlayabilmeniz için yol tarifini burada paylaşıyorum.