Ülkemizin gül kaynağı olan, Ispartanın doğal güzellikleri hakkında bir araştırma yaptık. Araştırma sonunda, birbirinden güzel ve görülmeye değer doğal ortamlara rastladık. Bugün, Isparta sadece gül kaynağı değildir. Gülün yanı sıra, lavanta elde edilen şehirler arasında başta gelir. Isparta, göller yöresinde bulunduğu için beş ayrı değerli gölleri vardır. Ispartanın beş gölünü oluşturan göller arasında Eğirdir gölü ilk sırada gelir. Türkiyenin üçüncü büyük gölü Beyşehir gölü Isparta sınırlarında bulunur. Eğirdir gölündeki fazla sular, yapay bir kanalla Kovada gölüne geçer. Ispartada bulunan Gölcük gölü ise ,1991 yılında Tabiat parkı olarak hizmet vermeye başlamıştır. Isparta ve Burdur sınırları arasında yer alan, tektonik olaylar sonucu oluşmuş olan Burdur gölü vardır. Burdur gölü Türkiye sınırları içerisinde yedinci en büyük göldür. Ispartada bulunan bu doğal güzellikleri incelemeye başlayalım…

Ispartanın Bahçeleri

Gül Bahçeleri

ISPARTA GÜL BAHÇELERİ

Ülkemizin, Gül kaynağı Isparta gül bahçelerini ziyarete açtı. Gül bahçeleri, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ziyaretler, Isparta turizm ekonomisine büyük oranda katkı sağladı. 2022 yılında ziyaretler yoğun bir şekilde sürmektedir. Mayıs ve Haziran aylarında, hasatı yapılan güllere yoğun ilgi var. Turistler, hasat işlemlerine eşlik edip tarihi gül fabrikasını ziyaret ediyorlar. Gül fabrikasındaki işlemler turistlere anlatılıyor. Turistler ürünlerden de satın alabiliyorlar. Turizm acentelarının Isparta turlarına gül bahçelerini de eklediklerini yetkililer açıkladılar. Ispartanın Keçiborlu ilçesine bağlı Ardıçlı köyünde bulunan Isparta Gül Bahçelerine ulaşmak için ismine tıklayınız.

Lavanta Bahçeleri

ISPARTA LAVANTA BAHÇELERİ

Ispartada bulunan, Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyünde yetişen lavantalar Türkiye lavanta imalatının %90’lık payını oluşturur. Temmuz ayında açmaya başlayan lavantaları, Ağustos ayının ortasına kadar ziyaret edebilirsiniz. Bunun sebebi, lavantaların bu aylarda açmasıdır. Ziyaretçilerin sayesinde, turizm ekonomisi güçlenmiştir. Isparta Lavanta Bahçeleri ülke genelindeki ekonomiye büyük katkı sağlamıştır. Ülkemizin, ekonomisine katkı sağlamış olan bu bahçeler Ispartanın adını yüceltmiştir. Güllerle, adını ülke genelinde ve dünyada duyuran Isparta lavanta imalatı ile de iddialı bir çıkış yapmıştır. Belirttiğimiz mevsimlerde, lavanta bahçelerini mutlaka ziyaret ediniz. Isparta Lavanta Köyü / Lavanta Bahçesi bölgesine ulaşmak istiyorsanız isme tıklayınız.

Ispartanın Parkları

Isparta Gölcük Krater Gölü Milli Parkı

ISPARTA GÖLCÜK KRATER GÖLÜ MİLLİ PARKI

Parkın içerisindeki ormanda, kızılçam, karaçam, meşe, sedir ağacı, akasya ağacı gibi ağaç türleri bulunmaktadır. Parkın çevresinde, 150 m. ile 300 m. volkanik küllü tepeler var. Akdeniz bölgesinin kuzey şehri olan Isparta, karasal iklimle Akdeniz iklimini bir arada yaşar. Sonbahar ve kış ayları serin geçer. Kış mevsiminde don olayları olur. İlkbahar ve yaz aylarında ise akdeniz iklimi hakimdir. Parkın içerisinde maki türü bitkilere de rastlanır. Parkta doğa yürüyüşü ve piknik yapabilirsiniz. Isparta Gölcük Krater Gölü Milli Parkı volkanik olaylar sonucu oluşmuştur. Günümüzde, park dört mevsim ziyarete açıktır.

Isparta Kızıldağ Milli Parkı

ISPARTA KIZILDAĞ MİLLİ PARKI

Ispartada, oksijen deposu olan milli parklardan sadece biridir. Birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapar. Parkta, tabiatta uzun soluklu yürüyüşler yapabileceğiniz parkurlar bulunmaktadır. Dilerseniz, balık tutabilir ve piknik yapabilirsiniz. Parkın içinde bulunan, tesislerde dilediğiniz lezzetleri tadabilirsiniz. Beyşehir gölünün yer aldığı, Isparta Kızıldağ Milli Parkı sedir ağaçları ile bezenmiştir. Parka ulaşabilmek için ismine tıklayabilirsiniz. Parkta ardıç , karaçam, köknar, meşe, kavak, söğüt, ıhlamur bulunur. Park, 1988 yılından bu yana sit alanı olarak korumaya alınmıştır. Yılın dört mevsimi, ziyaret edebileceğiniz yerlerdendir. 550 hektarlık ormanın, ortasında bulunan park dağ evleri ve kamp alanlarını içerir. Parkta bulunan, Büyüksivri Tepesinde tırmanışlar yapabilirsiniz.

Isparta Kovada Gölü Milli Parkı

ISPARTA KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI

Ispartanın 6534 hektarlık ormanını barındırır. Eğirdir ilçesine bağlı, milli parkın 29 km. güneyinde Kovada Gölü bulunur. Ispartanın, her mevsim ayrı bir güzelliği olan Isparta Kovada Gölü Milli Parkı birçok etkinlik için uygundur. Parkta doğa araştırması, kamp, yürüyüş, manzara seyretme, kuş gözlemlemeleri ve tırmanışlar yapılabilir. Parkta iki ayrı parkur vardır. Bu parkurlar, yürüyüş ve bisiklet parkurlarından oluşur. Dört mevsim ziyarete açık bir milli parktır. Parkın yol tarifi için ismine tıklayabilirsiniz. Kovada Gölü Milli Parkı, giriş ücretleri güncellenmiştir. Güncel giriş ücretlerine göre, yayalar 4,50 TL, motosiklet 9 TL, otomobil 13,50 TL, küçük minibüs / doblo 40,50 TL, büyük minibüs 67,50 TL, otobüs 108 TL dir.

Isparta Gölleri

Eğirdir Gölü

ISPARTA EĞİRDİR GÖLÜ

Türkiyenin, 2. en büyük tatlı su gölü unvanına sahiptir. Doğal içme suyu barındıran gölden, içme suyu ticareti de yapılır. Eğirdir ilçesinin, geçim kaynaklarına büyük katkısı olan bir göldür. Gölde balıkçılık, tarımsal sulama da yapılır. Türkiyenin, toplam 454 ayrı cins kuşlarının 225 türü bu gölün civarında yaşar. Gölün, Altınkum Plajında denize girebilirsiniz. Can Ada ve Yeşil Adayı, Isparta Eğirdir Gölüne gelmişken ziyaret edebilirsiniz. Göle ulaşmak için ismine tıklayın. Göle geldiğinizde Kovada Gölü Milli Parkı ve Aya Stefanos Kilisesine de uğramalısınız. Sizleri kendisine çeken, muhteşem atmosferleriyle tarihi ve doğayı bir arada yaşatıyorlar.

Burdur Gölü

ISPARTA BURDUR GÖLÜ

Eskiden, Türkiyenin büyük göllerinden yedincisi olan göl gün geçtikçe kurumaya başlamıştır. Gölün kurumaya başlamasının nedenleri, sıcaklarda buharlaşmaların olması başlıca sebeplerdendir. İzinsiz ve kaçak yapılan sondajlar, gölü besleyen derelere yapılan barajlar Burdur Gölünün Isparta sınırlarındaki bölümünün kurumasına sebep olmuştur. Gölün eski hali, yukarıdaki fotoğrafta görüntülenmiştir. Gölün güncel hali ise aşağıdaki fotoğrafta sizlere gösterilmiştir.

ISPARTA BURSUR GÖLÜ SON HALİ

Yazımızda, siz değerli okurlarımızla Ispartanın Doğal Güzelliklerinden seçtiğimiz yerleri paylaştık. Isparta göllerini, bahçelerini ve parklarını yazımızda dile getirdik. Özetlemek gerekirse, görülmeye değer yerleri ince düşünüp sık eleyerek sizler için derledik. Böylece siz değerli, yerli ve yabancı turistlere yeni tatil rotaları seçtik. Seçmiş olduğumuz bu tatil rotalarına ulaşabilmeniz için isimlerine tıklamanız yeterlidir.

Sonbahar ve kış aylarında gidebileceğiniz rotalara ulaşmak için buraya tıklayın…