Uzun zamandan beri yazı yazmadığımın farkındayım. Bu covid yüzünden, tadımız tuzumuz kalmadı maalesef. İnsanın aklına gezmek bile gelemez oldu. Ama yine de içimizde ki o umudu saklı tutarak bir yerden başlamak gerek diyerek rotamızı oluşturduk.

İğneada; Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı, Istranca Dağları’nın yeşilini ve Karadeniz’in renk cümbüşü maviliğini almış doğa harikası yerlerden biridir.

Trakya’nın Karadenize uzanan sahil güzelliğinin yanı sıra, ormanıyla, geniş kum sahili, denizi, dereleri ve bolca oksijeni ile doğa tatili isteyenler için şirin mi şirin tatil yeri.

Dağ havasına, çam kokusuna, yeşilin her tonuna aşık olanlardansanız, mutlaka görülmeye değer.

Uzun bir kumsala sahip olmasıyla denize girmek isteyenler için rahat bir imkan sağlar ancak Karadenize sahili olması sebebiyle meşhur Karadeniz rüzgarından da nasibini epeyce alıyor.

Eğer deniz tatili planınız yoksa, İğneada’ya gelmek için en güzel zaman bahardır.

İlkbahar da yemyeşil longozların huzuru tüm bedeninizle birlikte ruhunuzu da saracaktır. Tabii ki Sonbaharın o birbirinden güzel kızıldan sarıya dönüşen rengarenk yaprak dökümüne tanıklık etmekte eminim ayrıcalıklı olacaktır.

Yani demem o ki ne zaman giderseniz gidin illa ki bir güzelliğe tanık olacaksınız.

İğneada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’a olan yakınlığıyla dikkat çeken İğneada, kısa tatilleri değerlendirmek isteyen İstanbullular için ideal bir seçenek.

Özel aracıyla yola çıkanlar; Saray, Vize, Poyralı, Demirköy ve İğneada tabelalarını takip ederek 4 saat gibi kısa sürede ulaşabilirler. Edirne ve Lüleburgaz tarafındaysanız bu süre daha da kısa sürüyor. Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar biraz daha şanslı olabilirler tabi ama uzaktan gelmek isteyenler için de farklı şehir merkezlerinin pek çok yerinden Kırklareli’ne otobüs seferleri var. Yeter ki görmek isteyin bu bölgeye rahatlıkla gelebilirsiniz.

İğneada da Neler Yapılabilir?

İğneada’nın doğal manzarasının tadını çıkarırken, eğer kamp yapmayı da seviyorsanız işte burası tam size göre bir yer. Birbirinden farklı kamp yerlerine ev sahipliği yapan İğneada da, Longoz Ormanları’nın içinde doğa ile baş başa harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Longoz Ormanları

Longoz Ormanları; Longoz halk arasında “Subasar” olarak da biliniyor. İlkbahar ve Kış mevsiminde yağış miktarının fazla olmasından dolayı,  tabanı sularla kaplanan ormanlık alandır.

İğneada, Saroz körfezi ile beraber bölgenin doğal güzellikleri en iyi korunmuş, en keyif verici bölgesidir. Ekolojik açıdan tam bir cennet desek hiç de abartmış olmayız. Endemik türlerin sayısı bilinmiyor. İğneada Longoz Ormanı, Türkiye’nin 39. Milli Parkı olarak tescil edilmiş ve 3155 hektarlık dev bir alanı kaplıyor.

Koruma altına alınmasının başlıca sebebi dünya üzerinde Longoz Ormanları’nın git gide yok olmasıdır.

İğneada Ormanları, Mert, Erikli, Hamam Gölü ve Longozu, Pedina ve Saka Gölü Longozu gibi irili ufaklı göllere ev sahipliği yapıyor.

İğneada zengin canlı çeşidine ev sahipliği yapmasının yanında, yapılacak aktiviteler açısından da oldukça zengin.

Bu doğa harikası yerde ister kano ile isterseniz trekking yaparak gezebiliyor, mis gibi havayı içinize çekerek, oksijene doyabiliyorsunuz.

Longoz Ormanları içerisinde doğa sporları dışında yaban hayatı gözlemciliği, kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılık, ATV safari, at binme gibi etkinlikler de yapabilirsiniz.

Kano Turu

İğneada’ya gelmişken Mert Gölü’nde kano turu yapmayı mutlaka deneyin. İğneada’nın merkezinde Mert Gölü’nün denizle birleştiği noktada kanolara ulaşabilirsiniz. Mert Gölü sahilinden başlayan rota longoz ormanlarının içine kadar ulaşıyor. Bu yolculuk bayağı iyi bir görsel şölende sunuyor.

Kamp Kurma  

Eğer kamp tutkunuysanız, burası kamp için en rahat yerlerden birisi. Zaten sahilde, ormanda ve kamp alanlarında bolca çadır görüyorsunuz. Hatta çadırınız yoksa bile çok uygun fiyatlara kiralayacağınız yerler de var.

Limanköy – Fransız Feneri

İğneada’ya 10 dk uzaklıkta, Balkanlardan gelen Türkler tarafından kurulmuş olan Limanköy yazın başka kışın bambaşka güzellikleriyle dört mevsim kafa dinlemek, doğayla iç içe kalmak, bedeniniz kadar ruhunuzu da dinlendirmek için tercih edilebilecek harika yerlerden sadece biri.

Limanköy’ün en bilindik yeri Fransız Feneri. 1866 yılından beri denizcilerin yolunu aydınlatan, Sultan Abdülmecit döneminde Fransızlara yaptırılan fener, denizden 50-60 metre yüksekte kayalıkların üzerinde ve hala işlevsel.

İğneada Fener’in den bakıldığında güneş, denizin içinden olgun bir portakal gibi yükseliyormuş gökyüzüne. Müthiş bir gündoğumu manzarasına sahipmiş denk gelenlerin yorumu böyle.

Doğruluk payı nedir bilemem ama rivayete göre açık havalarda gidip ufuk çizgisine baktığınızda Dünya’nın yuvarlak olduğunu görebiliyor muşsunuz! Yolunuz İğneada’ya düştüğünde mutlaka İğneada Feneri’ni de görün.

Beğendik Köyü

İğneada’ya yaklaşık 12 km uzaklıkta olan bu köy Karadeniz’in en batısı ve Bulgaristan’a komşu. Bulgaristan’ın Rezovo Köyü ile Beğendik Köyü arasında Rezve (mutlu) Nehri sınır görevi görüyor. Nehir diğer tarafında bulunan Rezovo Köyü‘nden ismini alıyor. Köyün sahiline indiğinizde iki komşu köyü ve sınırı görebilirsiniz, fakat sınır karakolu sebebiyle sahilin sonuna kadar gidilemiyor. Bulgaristan sınırında bulunan köy, insanı büyüleyecek kadar temiz bir denize sahip. Denizin çok kalabalık olmaması biraz şaşırtıcı olsa da bozulmadan, kirletilmeden kalması da denizin çok fazla bilindik bir yer olmadığının göstergesi. Beğendik Köyü’nde öyle uzun tatiller yapamazsınız, fakat bir hafta sonu aracınızla gidip vakit geçirerek kısa süreliğine kalabilirsiniz.

Çünkü köyde ve deniz kenarında konaklama tesisi bulunmuyor.

Beğendik sahilinin denizi kumsalı ve sakinliğiyle baş başa olmak ne kadar güzel olsa da buraya geldiğinize pişman olmamak için hazırlıklı gelmenizde fayda var. Ayrıca bu bölgeye yakın köylülerin işlettiği salaş mekanlar da var onlardan yöresel lezzetlerin tadına bakabilir wc ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.

İğneada da Konaklama?

İğneada da hem otel, hem pansiyon, hem de kamp yapma imkanı olduğundan dolayı tercih tamamen size kalmış.

İğneada kamp alanları içerisinde hem ücretsiz hem de ücretli yerler bulunuyor.

İğneada Mert Gölü Mesire Yeri (Ücretsiz)

Burası tamamen doğal bir yer. Yoğun orman dokusu, bol bol temiz hava isteyenlere ideal. Ayrıca merkeze yakın, Mert Gölü’ne de yürüme mesafesinde olması güzel bir avantaj.

Alanda ateş yakılabiliyor. Kamp için oldukça geniş bir meydana sahip. Mesire yerinin girişinde çeşme bulunuyor.

Tek sıkıntı, duş ve tuvalet. 1 tane derme çatma tuvalet yapılmış, tuvalet ve duş konusunu, Mert Gölü çevresindeki kafe ve tesislerde çözebilirsiniz.

Beğendik Köyü Plajı (Ücretsiz)

Ormandan çıkıp biraz deniz kıyısında kamp yapalım derseniz Karadeniz kıyısındaki Beğendik Köyü Plajı oldukça uygun.

Kamp kurulan alan, düzlük ve geniş bir araziye sahip. Bu alanda kamp kurmak harika fikir olsa da hava rüzgarlıysa biraz sıkıntılı olabilir, yine ormanın içinde kamp yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu arada Beğendik Plajı, merkezden araçla 15-20 dakika sürüyor. İhtiyaçlarınızı köyden geçerken almanızda fayda var. Çünkü plajda herhangi bir işletme yok. Dolayısıyla duş, tuvalet gibi hizmetler de yok.

Bay Edi Çadır ve Karavan Kampı (Ücretli )

Bay Edi, özellikle ilk defa kamp yapacak olanlar için, en uygun yer gibi gözüküyor. Çünkü duş, tuvalet ve elektrik gibi tüm imkanlar var. Belli bir ücret karşılığında kendi çadırınızı da kurabiliyorsunuz.

Ayrıca hemen sahilin yanında, merkez ile liman arasında bulunuyor.

Akşam yürüyerek deniz kenarındaki restoranlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Eğer kamp alanında kalmak isterseniz, Bay Edi’nin kendine ait restoranından da yararlanabilirsiniz.

Otel ve Pansiyon Seçenekleri?

Karadeniz sahilindeki İğneada küçük bir yer olduğu için öyle çok fazla bir seçenek yok. Otel ve pansiyonların büyük bir kısmı, İğneada merkezde yer alıyor. Bazıları denize sıfır farklı donanımlı hizmetleri olduğu gibi bazıları da butik otel tarzında kendi mutfağınız gibi bile kullanabileceğiniz rahatlıkta merkeze daha yakın konumda.

İğneada Resort Hotel, İğneada Nur Otel, Meltem Hotel, Longoz Hotel bunlardan bazıları.

İğneada da Ne Yenir?

İğneada küçük bir yer olduğu için gidebileceğiniz yeme-içme yerleri belli. Mesela limana doğru giderken ve liman tarafında genelde balık restoranları bulunuyor.

Balkanlara yakınlığıyla tahmin edersiniz ki, İğneada içerisinde balkan mutfağı sıkça karşınıza çıkacak.

Ev yemekleri, kahvaltı mekanları ve restoranları merkezde kolayca bulabilirsiniz.

Köy havası olan salaş bir mekanda denizi izleyerek kahvaltı yapmanın keyfini yaşamak isterseniz Uğur’un Yeri iyi bir tercih olabilir.

Limankafe Limanköy’de bulunan şirin bir kafe. Kahvaltısı ve közde kahvesiyle oldukça isim yapmış.

Pan İğneada, İğneada merkezde sahile kurulmuş hem kahvaltı hem bir şeyler içmek için iyi bir tercih gibi gözüküyor.

İğneada’ya giderken Demirköy’ün çıkışında yer alan Taş Mekan müthiş et yemekleriyle tanınmış bir yer, akşam yemeği için en doğru yer olabilir.

Demirköy’den İğneada yolu üzerinde görebileceğiniz, Selanikli Usta’nın Yeri; çardak konseptine sahip,  salıncaklarında keyif yapabileceğiniz ve lezzetli et yemekleri yiyebileceğiniz doğal bir restoran.

İğneada’dan Ne Alınır?

İğneada gibi doğal güzellikleri fazla olan bir yere gidince, eve alınacak şeyler de doğal ürünler oluyor.

Buranın balı çok meşhur. Bölgedeki ağaç ve bitki çeşitliliği dolayısı ile balları çok güzel.

Mesela bal seviyorsanız, kesinlikle İğneada balını denemelisiniz. Beğenirseniz de mutlaka almalısınız. Çünkü bu ballar, Dünya’da nadir rastlanan Longoz ormanlarından çıkıyor.

İğneada balı, organik olan ballardan bile farklı özelliklere sahip. Neden derseniz, bölgede inanılmaz bir bitki ve ağaç çeşitliliği var. Dolayısıyla buradaki balda bundan yeterince nasibini alıyor.

Ayrıca ev yapımı doğal  tarhana, erişte, reçel, turşu vs bulabilirsiniz.

Sakinliği sadece kuş seslerinin bozduğu bu muhteşem güzellikteki yerde tatil yaparsanız havayı bizim içinde şöyle içinize çekmeyi unutmayın.

Şuraya da minik bir not bırakayım😊yola çıkarken yanınıza köpek maması alırsanız orada ki köpekler için büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Hem size hem de onlara bolca mutluluk olsun.

Sevgiyle ve Ege Fısıltıları ile kalın…