Hafta Sonu Kaçamağının Adresi

İğneada Kıyıköy

Ben senden öğrendim deniz yazmayı

Elimden düşmüyor mavi kalem

Can Yücel

İğneada Hakkında

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir yer var. İstanbul’a yakınlığıyla ile ideal kamp alanlarından biri İğneada’ dayız bugün. Mütevellit olan tercih merkezlerinden biri olan İğneada’yı anlatıyoruz bugün.

Yaklaşık üç buçuk saat ; Batı karadeniz bölgesinde Kırklareli ili Demirköy ilçesine bağlı şirin bir beldede buluyoruz kendimizi. Masmavi bir doğa harikası olduğunu söylersek de yalan söylemiş olmayız.

İğneada sahip olduğu en büyük longoz ormanlarıyla, gölleri ve tertemiz havasıyla şehir hayatından izole bir yerde tarihi ve kültürü ile ilgi çeken eşsiz güzelliğe sahip yerlerden biri burası.

2007 yılında kurulan  ve Türkiye’nin 39’ uncu milli parkı olan; Subasar Ormanıdır. Longoz Ormanları Milli Parkı içinde bir çok kıymetli bitki ve canlının yaşadığı oluşum. Özelliği ise;  kayın, gürgen, meşe, dış budak, kızıl ağaç, ak ağaç, çınar yapraklı akça ağaç, ceviz, kızılcık, fındık ve orman meyveli ağaçları yoğunluktadır. Bir çok kuş türüne de yuva olan bir yerdir.

İğneada’ da görmeniz gereken; yerlerden birisi Türkiye’nin en batı ucunda yer alan denizden 44 metre yükseklikte olan İğneada Feneridir. Bu fenerin önünde doğal bir plaj bulunmaktadır.

İğneada Feneri

Bu doğal ortamın bize lütfettiği en iyi lezzetlerinden biri meşhur orman balı olduğunu, İğneada’nın ballarının mutlaka tadına bakılması gerektiğini öğrendim.

İğneada da kamp yapabileceğiniz yerler ve konaklayabileceğiniz oteller mevcut. En popüler destinasyonu İğneada Resort Otel olduğunu duymuştum.

Yine iğneada sınırlarında iken yöre halkının kutsal saydığı Derviş Ali Türbesi de uğrayacağınız yerlerden bir tanesi. Dua etmek ve dilek dilemek için ziyaret edebilirsiniz.

İlkbahar ve içinde bulunduğumuz mevsim Sonbahar İğneada’nın güzelliğini göreceğimiz en ideal zamanlardan birisidir.

İğneada sakinliği ve huzuru ile yoğun koşuşturmaca geçen hayatınıza kısa bir mola verip dinlenebileceğiniz rotalardan bir tanesidir.

Kıyıköy Hakkında

Buraya kadar gelmişken masmavi denizi; upuzun kumsalı ve yine yemyeşil ormanları ve balıkçılarıyla ünlü Kıyıkköy; Sanırım 43 km kadar bir yolu var. Kırklarelinin Vize ilçesinde yer alan çok sevimli görülmesi gereken yerlerden birisi. Burada kamp ve piknik alanları mevcut olduğu gibi pansiyon ve günlük ev kiralayabilceğiniz yerler de mümkün

Hırçın bir denize sahip olan Kıyıköy’ün Selvez koyunda denize girebilirsiniz. Pabuç ve Kazan Deresi olan Kıyıköy farklı bir çok balık çeşidinin bulunmasıyla balıkçılığa müsait bir yer. En meşhur balığı Kalkan ve yöre de balığının tadına, lezzetine varacağınız çok sayıda balık restaurantı var. Buraya geldiğiniz de kano ve sandal ile gezintiye çıkabilirsiniz. Kıyıköy merkez yerde bulunan Kıyıköy Kalesi, Aşıklar Tepesi ve Aya Nikola manastırına uğramayı unutmayın.

Güzelliklerle kalın. Ege Fısıltılarında tekrar görüşmek üzere.

İlkay GÜVEN