Human Papilloma Virüs (HPV) Farkındalığı

    HPV bütün dünyayı saran , viral geçişli cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. %99 cinsel ilişkiyle bulaşır. En sık rahim ağzı kanseriyle ilişkili olup HPV’nin bazı tipleri de genital siğil ilişkilidir.

    Servikal Sitolojik Smear Testi ile erken tanı ve tedavi mümkün olmakta ve bu da rahim ağzı kanseri görülme sıklığını oldukça azaltmaktadır. Bu testin ucuz ve kolay yapılabilir olması erken teşhis sağlamakta ve hastanın yaşam şansını arttırmaktadır.

    Çok eşlilik HPV bulaşımı için en önemli risk faktörüdür.

    HPV’nin sebep olduğu genital bölgede görülen siğil hem erkek hem de kadınları etkiler. Genital bölgede kaşınma ve ağrı yapar. Düzenli jinekolojik muayene ve HPV aşısı önem kazanmaktadır

    HPV aşısı hem erkek hem de kadınlar için önerilmektedir.11 ila 26 yaş arasında yapılabilir. Bir kadın doğum uzmanı tarafından önerilmesi ve hastane ortamında yapılması önemlidir.

   Rahim ağızı kanserleri erken dönemde teşhis edildiği taktirde rahmin tamamının alınmasına gerek kalmadan basit cerrahi operasyonlarla tedavi edilebilir. Genital siğiller yakılarak veya dondurularak tedavi edildikten sonra tekrarlayabilir. Bu nedenle tanı ve tedavi için birkaç ay süre gerekli olabilir.

Tüm cinsel hastalıklardan korunmada eğitim , tek eşlilik ve rutin periyodik kontroller önemlidir.

Dr. Alev ERSOY