İlk olarak kısaca Covid-19 virüsünden sizlere bahsetmek istiyorum. Çin’de birdenbire ortaya çıkan bu virüsün asıl sebebinin hayvanlar olduğu söylense de kanıtlanmamış içeriklerle dolu bir yığın makale yayınlanmıştır. Ancak bilimsel araştırmalar sonucunda şu kanıya varılmıştır: Çin’in Wuhan Kentinde bulunan Huanan deniz ürünleri pazarı hastalığın ilk vakalarını gösterdiği alan olduğu söylenmektedir. Yapılan araştırmalar bu zatürre vakalarının daha önceden tanımlanmamış yeni tip coranavirüs olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Konumuza dönecek olursak virüsün hayvanlardan yayıldığını duyan birçok insan evcil hayvanlarını ya sokaklara bıraktılar ya da petshoplara ancak şu anda evcil hayvanların COVİD-19 yaydıklarına dair bir kanıt yoktur. Komik olan ise bir kadının kedisine korana virüs bulaştırmasıdır.

Senelerdir neredeyse tüm hastalıkların sebebi olarak hayvanlar gösterilip sevgiden yoksun bırakıldılar bu sefer kervan döndü mü desek ne desek bilemedim. Hayvanları enfekte eden bazı korona virüsler insanları enfekte edebilir ve daha sonra insanlar arasında yayılabilir, ancak bu nadirdir. Hayvanların ABD’de COVID-19’un yayılması için bir risk oluşturduklarını gösteren herhangi bir kanıt da yoktur. Hong Kong da ki iki köpeğin test sonuçları pozitif çıkmıştır ancak herhangi bir hastalık belirtisi göstermemişlerdir. Bunun üzerine araştırmalar hala devam etmektedir.

Virüs nedeni ile değil aslında sizin ve evcil hayvanınızın sağlığı için birkaç unsura dikkat etmeliyiz bunlar: Evcil hayvanınızı düzenli olarak veterinere götürmelisiniz, kullandığı yemek kaplarını düzenli olarak temizlemelisiniz, olabildiğince temastan kaçınmalı oyun alışkanlıklarını biraz daha mesafeli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz, herhangi bir temas anından sonra ellerinizi ve temas eden bölgelerinizi temizlemelisiniz. Hasta olduğunuz zamanlar evcil hayvanınızdan uzak durmalı mümkünse eğer onu bir arkadaşınıza geçici olarak emanet edebilirsiniz. Kişisel temizliğinize önem vermelisiniz ve hayvanınız da bakımını unutmamalısınız. Hayvansal hastalıklar genelde hayvandan hayvana bulaşmaktadır ancak bu demek olmuyor ki hiçbir zaman hastalıkları bizlere bulaşmaz bu sebepten dolayı temizlik bizim şu süreçte en iyi arkadaşımız olmalı.

Son günler de virüs neden ile evlerimiz de kalmamız gerektiği için sokakta ki minik dostlarımız yiyecek bir şeyler bulmakta zorluk çekmektedirler. Lütfen onları unutmayalım sokaklara mama ve bir kap su bırakmayı ihmal etmeyelim..

#EVDEKAL