Gökova Körfezi’nin doğu ucunda yer alan, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı şirin bir kasabadır Akyaka. 

Büyük bir yer olmayabilir fakat küçük bir alanda büyük ayrıntıları sahiplenmiş, bir gittiğinizde tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz bir yer.                             

(Adeta cennetin fragmanı misali)

Şehrin tüm kalabalığından uzak, doğaya yakın kafa dinleyebileceğiniz bir yer arıyorsanız doğru yerdesiniz. 

Sadece doğasıyla değil, begonvillerin sarmaladığı, dantel gibi işlenmiş ahşap oymalarla süslü şirin evleriyle de huzur bulacaksınız. 

Gelelim Akyaka’nın nasıl bir yer olduğundan ziyade nerelere gidilip ne yenileceğine ve ulaşımına.

Akyaka’ya nasıl gidilir dediğinizi duyar gibiyim. Bu cennet belde Muğla’ya 26 km Marmaris’e 36 km, Köyceğiz’e 35, Ortacaya 50 ve Dalaman’a 60 km uzaklıktadır. 

Hava yolunu tercih ediyorsanız en yakın hava alanı Dalaman Havaalanı’dır. THY ve diğer havayollarının tarifeli seferlerine göre Dalaman havaalanından HAVAŞ’a ait Marmaris’e giden servis otobüsleri ile Gökova dörtyol kavşağına, Dörtyol’da bulunan Akyaka taksi durağından taksiler ile de Akyaka’ya ulaşabilirsiniz.

Çocukluğumdan beri gittiğim ve her yaz geldiğinde aynı heyecanla gitmek için sabırsızlandığım bu küçük cennette yapılacak aktivitelerde oldukça fazla. 

Sazlıklarla çevrili bu nehirde istiyorsanız gruplar halinde kano yapabilirsiniz. İstiyorsanız da Akçapınar’da (Akyaka’nın merkezine uzak olup görülmesi gereken yerlerden) tekne turu yapabilir ve eşsiz bir güzelliğe sahip olan bu yeri fotoğraflarla ölümsüzleştirebilirsiniz. 

Sıra geldi nerede ve ne yiyeceğinize.  Ayaklarınız nehrin içinde buz kesmişken bir yandan da meze-balık keyfi yapabileceğiniz Akyaka’nın meşhur Orfoz Restoranı. Leziz mi leziz serpme kahvaltısıyla Kordon Restoran. Her gittiğimde güveçte karides yediğim Vira Vira Restoran. (Lezzet kıyaslaması yapmak için seçim yapmak oldukça zor) Kendiniz gidip deneyimleyerek kendi damak tadınıza uygun seçimler yapabilirsiniz. 

Akyaka’nın gündüzü kadar gecesinden de keyif alabileceğiniz, eğlenmek için çok şirin mekanları var. Kokteylleri ile meşhur Deli Memet, Canlı müzikleriyle The Bar Akyaka, Mamut Pub uğramadan dönmeyin.

Tuğçe Sarı