Bir insanın en yakın arkadaşı hamsterdır bence.. Çünkü o dünyanın en güzel ve sevimli arkadaşı bence..

Küçük ama mutluluk verici hikayeme başlamadan önce bir şey söylemek istiyorum ‘’ sevgi denilen büyüyü lütfen hayvanlardan esirgemeyin.’’

Benim Hamster Hikayem..

Üniversite sınavları açıklandı. Konya’ yı kazanmıştım. Evde mutluluk olsa da annemin üzüntüsü gözlerinden okunuyordu resmen. Bir gün yine bol şekerli kahvelerimizi annemle balkonda yudumluyorduk. Bir yandan da sohbet ediyorduk. Annem ben gidince yalnız kalacağını ve canının sıkılacağını söylüyordu.. Artık balkondaki kahve fincanı bir tane olacaktı. Sonuçta anneler çocuklarına çok bağlıdırlar.. Herkes bu özlemi ve hüznü illaki hissetmiştir derinlerde. Üniversite alışverişi sırasında evden gitmeden anneme bir hediye almak istemiştim ancak aklımda hiçbir şey yoktu. Kuş kafesleri satan bir dükkana girdim yıpranmış içerisinde pamuklar bulunan bir kafes dikkatimi çekti birden.. Parmaklarımla demirlerin arasından pamukları kaldırdım iki tane minnacık göz bana bakıyordu o kadar tatlıydı ki sıcacık bir gülümsemesi vardı sanki yüzünde.. Evet sesinizi duyar gibiyim o fare değil hamster!!

Dükkan sahibine bu kahverengi dağ çileği gibi gözleri olan miniği anneme hediye almak istediğimi söyledim. Adam bir duraksadı eee sonuçta fare dimi. Dükkan sahibinin bakışlarından her şeyi anlamıştım ama bilmediği bir şey vardı annem hayvanlara aşıktı ‘’bu karınca neden yamuk yürüyor’’ diye ağladığını dahi hatırlıyorum ahh anneciğim benim…

Hamster’ı minik bir kutuya koyduk ve kutuda rahatsız olmasın diye alışverişi boş verip doğruca eve gittim. Hamster’ı usulca kutudan çıkardım ve avucuma aldım annem kapıyı açtığında ise çok şaşırmıştı ne yapacağını bilemedi. O gün ismini Badem koyduk.

Gel zaman git zaman Badem annemin en yakın arkadaşı oldu resmen dert ortağı oldu. Hatta bazen annem beni aramayı dahi unuttu neymiş efendim Badem’in yuvasını temizliyormuş kıskanmıyor değilim. Badem’e iğrençmiş gibi bakanlarda oldu ama pamuk gibi tertemiz eve hiçbir zararı olmayan yeni arkadaşımızdı. Her hayvan gibi alışması biraz zaman aldı. Annem her seferin de avucuna biraz fındık alarak kendisine alıştırdı. En güzel şeyde Badem’in gerçekten annemin ona verdiği sevgiyi hissetmesiydi. Badem şimdi 1,5 yaşında tuhaf olan ne biliyor musunuz annemin omzuna gelip annemi öpmesi evet şaka gibi geliyor ama gerçek boynuna yaklaşıyor ve minnak minnak sırnaşıyor. Evde gezerken kaybolunca annem ne zaman ‘’Badem’’ dese ayağının dibinde bitiyor. İşte annemin arkadaşı dert ortağı Badem minik olmasa kocaman sarılırdım. Sizlere bir önerim var ‘’bir insan seveceğinize bin hayvan sevin daha iyi’’ ama önce işe kendinizi sevmekle başlayın.

Büşra Çayır