Evde Yapılabilecek Doğal Maskeler

Kuru ciltler ekstra olarak bakım ister. Doğru bakım ve özenli bakım yapılmazsa, ciltte istenmeyen tahrişler ve problemler ile karşılaşılabilir. Kuru ciltlerde kabuklanma ve kaşıntı gibi problemler oldukça sık görülür. Bu gibi durumlardan uzak kalmak için cildinize doğru ve özenli bakımı uygulamalısınız.

Cildinize bakım yaparken, doğal ürünlerle hazırlanmış hazır bakım maddeleri kullanabilirsiniz ya da evde hazırlayabileceğiniz. Tamamen doğal maskeler ile bakımını sağlayabilirsiniz. Cilt kuruluğu gibi bir problem ile karşı karşıyaysanız sorunu derhal çözmeniz gerekir. İlerleyen durumlarda deri döküntüleri gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Evde Yapılabilecek Maskeler

Kuru Ciltler İçin Nem Maskesi

Bu maske sayesinde cildinizin nem dengesi sağlanacak. Sağlanan nem dengesi ile birlikte cildiniz kuruluktan kurtulacak. Nem değeri yüksek olan cilt daha çekici, daha sağlıklı görünür. Maskemiz için neredeyse her evde bulunabilecek doğal malzemeler kullanacağız.

Kuru Ciltler İçin Nem Maskesi Malzemeleri

  1. 2 Tatlı Kaşığı Zeytinyağı
  2. 2 Tatlı Kaşığı Doğal Bal
  3. 1 Adet Yumurta Sarısı

Malzemeler neredeyse her evde bulunabilecek malzemeler. Tüm malzemeleri karıştırmak için bir adet de kap almayı ihmal etmeyin. Şimdi sırada bu maskeyi hazırlayıp uygulamak var.

Kuru Ciltler İçin Nem Maskesi Hazırlanışı ve Kullanımı

Hazırlanışı oldukça basit. Orta boyutta aldığınız kabın içerisine tüm malzemeleri ekliyor ve homojenije olacak şekilde karıştırıyorsunuz. Tüm malzemelerin birbirine eşit olarak karıştığından emin olmalısınız. Hazırlanışı bu kadar, sırada kullanımı var. Maskenin kullanımı da olukça basit, dekolte bölgesine kadar tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Parmak uçlarınız ile tüm yüzünüze yedirin maskeyi. 20 dakika kadar yüzünüzde beklesin daha sonra bol ve ılık su ile temizliğini yapın. Haftada iki kere olmak kaydı ile maskeyi düzenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Yoğun Nem Maskesi

Bu maske de bir önceki tarif gibi etkili. Havuç ve yumurta beyazı ana maddeler olacak şekilde hazırlanacak. Hazırlanan maske cildi nem bakımından doygun bir hale getirecek. Bu sayede daha parlak, daha güzel, daha pürüzsüz bir cilt elde edilecek.

Yoğun Nem Maskesi İçin Gereken Malzemeler

  • 1 Orta Boy Taze Havuç
  • 1 Yumurta Beyazı

Malzemeler neredeyse her evde bulunabilir düzeyde. Tamamen doğa malzemelerden oluşması ile birlikte daha sağlıklı sonuçlar elde edebileceksiniz

Yoğun Nem Maskesi Hazırlanışı

Hazırlanışı diğer tarifte olduğu gibi oldukça basit. Öncelikle bir kap alıp içerisine yumurtanın beyazını ayırıyoruz. Ayırdığımız beyazı bir çatal yardımı ile iyice çırpıyoruz. Daha sonra taze havucu rendeleyerek kabın içerisine ekliyoruz. Havucu da ekledikten sonra tamamen eşit bir şekilde karıştırıyoruz. Hazırlanan bu maske yüz ve dekolte bölgelerine sürülebilir. Parmağımız ile nazikçe sürüyor ve yaklaşık 30 dakika bekletiyoruz. 30 dakika bekledikten sonra bol ve ılık bir su ile cildimizi temizliyoruz. Bu maske de diğer tarifte olduğu gibi haftada iki defa kullanılabilir.

Kuru Cilt Çözümü Sadece Maske Değil

Kuru ciltlerin oluşumunda birçok etken var. Çözümünde de birçok etken var. Çözüm olarak sadece maske düşünülmemeli, alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurarak değişimlere gitmelisiniz.

Kuru ciltlerin oluşumundaki en büyük etken susuzluk. Nemli bir cilt kuru olamaz,  bu nedenle düzenli olarak su tüketmelisiniz. Günlük olarak içmeniz gereken suyu hesaplayan uygulamalar sayesinde su takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamalar sadece hesaplamak ile de kalmıyor suyu içeceğiniz zamanları sizlere hatırlatıyor. Düzenli olarak su tüketimi sadece cilt için değil metabolizma için de faydalı. Su hayattır diye boşuna dememişler. Su gerçekten hayattır ve düzeni sağlar. Doğru şekilde tüketilen su metabolizmanın çalışma hızını da arttırır.