Eskişehir modern ve geleneklerine bağlı insanların ortak yaşam alanlarından yalnız biridir. Eskişehir denilince birçok kavram akla gelir. Bu kavramlar arasında takılar, tarihi yerler, yiyecekler, hamamlar akla gelir. Bugün sizler için bu kavramlar arasından ince eleyip sık dokuyarak seçtiğimiz başlıklardan söz edeceğiz. Yazımızı okuyunca tüm merak ettiklerinize ulaşacaksınız.

Eskişehir Takıları

Lületaşı

LÜLETAŞI TAKILARI

Ülkemizde ilk ve tek çıkarıldığı yer olan Eskişehirin dünyaca ünlü madenidir. Lületaşı birden fazla adla anılmaktadır. En bilindik adları Magnezyum, Meerschaum (Deniz Köpüğü), Sepiolite, Eskişehir Taşıdır. Yerin 150 metre altından çıkarılan bir madendir. Oluşumu için doğal magnezyum ve silikatın birleşimi gerekir. Eskişehir valiliği tarafından 1998 yılında bir karar alınır. Uluslararası Lületaşı Festivalleri ve Lületaşı El Sanatları Yarışmaları yapılmaya başlanır. 1998 yılında başlanan bu etkinlikler günümüzde halen devam etmektedir. 2008 yılına gelindiğinde İl Özel İdaresi Lületaşı Müzesi yapmaya karar verir. Müzede ziyaretçilere sergilemek amacıyla 400 eser 60 sanatçıdan satın alınır. Kurşunlu Külliyesi avlusunda bulunan müzeye giden yola ulaşmak üzere buraya tıklayınız. Alternatif online lületaşından takılar ve diğer eşyaları satın almak üzere isimlerine tıklayın. Online mağazalardan Lületaşı Dünyası ve Akın Lületaşını ziyaret edebilirsiniz.

İğne Oyası

İĞNE OYALI TAKILAR

Günümüzde iğne oyalarından takılar bir lületaşı kadar revaçtadır. Fiyatları için sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Lületaşının ülkemizdeki kaynağı Eskişehir dir. El emeği olan iğne oyalı takılar turistlerin ilgisini çeker. Şehirde Odunpazarına bağlı Eski Odunpazarı evlerinin bulunduğu bir alan vardır. Bu alandaki hediyelik eşya satan dükkanlardan bu takılara ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek Atlıhan El Sanatları Çarşısı veya online ortamda Burhan Yücel Pipo üzerinden ulaşıp sipariş verebilirsiniz.

Cam

CAMDAN TAKILAR

İç Anadolu’nun, modern ve kültürel şehrinde takılara önemlidir. Bir kolye yapılacaksa hammaddesi farklı madenlerden sağlanır. Tüm takı ve dekor ürünlerinin üretiminde cam kullanılmaktadır. Eskişehir sanata ve sanatçıya saygı gösteren bir şehirdir. Eskişehir her mevsim Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesine turist çekmektedir. Camdan yapılan takıları satın almak isteyenler Atlıhan El Sanatları Çarşısı veya çevresindeki dükkanlara bakabilirler. Online olarak satın camdan takıları satın almak için buraya tıklayın. Sizin için seçtiğimiz camdan eserleri tıklayın ve incelemeye başlayın…

Eskişehir Tarihi Yerleri

Dağlık Frigya Yazılıkaya Vadisi

DAĞLIK FRİGYA YAZILIKAYA VADİSİ

Yazılıkaya Platformu Frigyalıların tapınak olarak kullandıkları bir alandı. Yazılıkaya Platformu Bereket Tanrıçası Kibele’nin inanç merkeziydi. Eskişehirin Han ilçesinde bulunan Yazılıkaya köyünün sınırlarındadır. Frigyalılar soylu askerlerinin yaşadıkları kalelerle inanç merkezlerini korumuşlardır. Dağlık bir alanda bulunan Dağlık Frigya Yazılıkaya Vadisi turistlerden yoğun ilgi görür. Eskişehirin eski uygarlıklarından olan Frigyalıların yaşam alanları turizm adına büyük önem taşır. Eskişehirin tarihi yerlerinden sadece biri olan bu vadiyi ziyaret etmek adına buraya tıklayınız.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

KURŞUNLU CAMİİ VE KÜLLİYESİ

Odunpazarı Eskişehir’de Osmanlıdan kalan bir eserdir. 16. yüzyıla tarihlenen camii aynı zamanda külliyedir. Padişahın emri üzerine vezir Çoban Mustafa Paşa 1517 ve 1525 de Kurşunlu Camii ve Külliyesini yapmıştır. Camii ve Külliyenin mühendisi bilinsede mimarının kim kesin değildir. Tahminler ilk mimarbaşı olan Acem Alinin olduğu yöndedir. Günümüzde Camii bölümü ibadete açıkken Külliye bölümü farklı alanlarda kullanılıyor. Külliye bölümünde bugün lületaşı, hat, ebru, gümüş, tezhip ve kilim dokumacılığı yapılmaktadır. Üretilen bu ürünler gelen ziyaretçilere ve yerel halka satılmaktadır. Kurşunlu Camii ve Külliyesi değişik alanlardan oluşmaktadır. Dini bir mekan olan bu yerde külliye, imaret, aşevi, 1529 da eklenen kervansaray, 1536 da eklenen şadırvan, camii, sıbyan mektebi, medrese (hanikah), taphane bulunmaktadır. Kurşunlu camii ve külliyesini ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

Yunus Emre Türbesi ve Külliyesi

YUNUS EMRE TÜRBESİ

15. ve 16. yüzyıldaki kayıtlarda Hüdavendigar livası Sivrihisar nahiyesi Saru adlı köyde Yunus Emre Zaviyesi (Küçük Tekke) gösterilmektedir. Yani o zamanlar Türbe Bursaya bağlı bir nahiye olan Sivrihisar’da kayıtlıdır. Günümüzde Eskişehirin bir ilçesi olan Sivrihisar turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Eskişehirin tarihi yerlerinden en önemlilerinden biri hiç kuşku yok ki buradır. Eskişehir’e gelip Yunus Emre Türbesine uğramadan gitmeyiniz. Türbeye ulaşım Odunpazarından belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır. İlgili otobüsün saatlerine ulaşmak için tıklayın. Özel aracınızla gelecekseniz yol tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Seyit Battal Gazi Türbesi ve Külliyesi

SEYİT BATTAL GAZİ TÜRBESİ VE KÜLLİYESİ

Eskişehirin Seyitgazi ilçesinde yer alan türbe ve külliyeye yerli ve yabancı turistler her yıl mutlaka gelmektedirler. Yılın on iki ayı ziyarete açık olan türbe ve külliye sizleri bekliyor. Osmanlı zamanında hac vazifelerini gerçekleştirmek isteyenler burada dinlenirdiler. Ziyaretçileri ağırlamak üzere belirli odalar vardı. Bu odalar bugün turistlerin yoğun ilgilerini çekiyor. Külliyede aşevi, dergah, mescit, kabirler, türbeler, çilehaneler ve zikir odaları vardı. Tüm bu odaları ziyaret eder ve türbedeki Seyit Battal Gazinin başında dualar edip fotoğraf çekebilirsiniz. Türbeye gidebilmeniz için sizlerle yol tarifini paylaşıyorum. Yol tarifine ulaşmak için tıklayınız. Pazartesi ve cumartesi günlerinde, 08:00 ila 18:00 arası açık olan türbe ve külliye pazar günleri 19:00 a kadar hizmet vermektedir.

Eskişehir Hamamları

Alpu Uyuzhamam Kaplıcaları

ALPU UYUZHAMAM KAPLICALARI

Eskişehir Alpu ilçesinde bulunan deri hastalıklarına faydalı olan bir hamamdır. Hamamda konaklama imkanı bulunmamaktadır. Alpu’nun 16 km güney doğusunda bulunan aynı isimli köyden gelen su cilt hastalıklarını iyileştirir. Suyun derinliği 15 metre olup, 5 x 4 metrelik duvarlarla çevrilidir. Suyun sıcaklığı 290 derecelik yoğun bir sıcaklıktadır. Sadece su değil suyun yatağındaki çamurda hastalıklara faydalıdır. Hamama giden yolu sizlerle paylaşıyorum. Yol tarifine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çifteler Hamamı

ÇİFTELER HAMAMI

Tüm ağrılı hastalıkların tedavisinde kullanılan suyuyla yerli, yabancı tüm insanlara derman olmaktadır. Suyunda yoğun sıcaklık ve doğal kükürt kokusu bulunmaktadır. Hamamın suları bir azgın dere oluşturacak kadar boldur. Çifteler Hamamı Kırkızbaşı Köyünün yakınında Sakarya’nın başında bir hamamdır. Astım hastalarına kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Eğer astımınız yoksa ve ağrılı bir hastalığınız varsa ilacınız bu sularda. Çifteler Hamamına ulaşmak istiyorsanız ismine tıklayınız.

Bugün sizlere Eskişehirde bulunan turistik yerlerden bahsettik. Ege Fısıltıları ailesi olarak mercek altına aldığımız Eskişehir hakkında tüm bilgileri aktarmaya çalıştık. Bu modernizm ve gelenekselci şehrin tarihi dokusunu sizlerle paylaştık. Yazımızda sizlere Eskişehirin yaratıcı sanatkarlarından da bahsettik. Hediyelik eşyalar almak isteyenler için en iyi sitelerden ve mekanlardan seçimler yaparak sizlere sunduk. Sağlık turizmi adına da en faydalı ve temiz hamamları sizler için derledik. Son olarak belirtmek isterim ki Eskişehire gidipte balaban köfte, çiğbörek, met helvası yemeden ve karakediden boza içmeden dönmeyin.