Eskişehir Hakkında :

Gönül bir bağlanmış ki sorma
Her güneşli gün ve her yıldızlı geceyi özler o da bizim gibi
Kardeşiz biz sanki yağmuruyla ıslanan
Ağaç gibi kökünden bağlı kopmaz özümdür o bilinmez
Sözüm var and içilmiş bir günde dört mevsimmiş
Bu şehir benim mi bu şehir bizimmiş anla
Pes etmedik umutla yürüdük işte her gün aynı yolda
Bırakmam, terk etmem, ben gitmem bu şehirden

Geçmişini koruyan ve yeniliğe de ayak uyduran bir yerdeyiz. Eskişehir’deyiz. Tarihi kültürel miras taşıyan Anadolu’da tanınmış bir Avrupa şehri haline gelmiş olan kültürel zenginliklerden izler bulabileceğimiz bir yerdeyiz. Tarihi geçmişinden dolay;ı pek çok arkeoloji kalıntıya ev sahipliği yapıyor. Eskişehir’de ilk gezeceğiniz yerlerden biri Eti Arkeolojik Müzesi. Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan 22.500 taşınır kültür varlığı bulunmaktadır. Sergilenen eserler arasında mermer heykel ve heykelcikler, mimari parçalar, steller, pişmiş toprak günlük kullanım kapları, idoller, cam kaplar ve boncuklar, metal kap ve silahlar, takılar, sikkeler bulunmaktadır.

Ziyaret her gün 08:00- 17:00 saatleri arasında giriş ücretlidir.

Lületaşı Müzesi

Kurşunlu camii ve külliyesi içeresinde yer alan dünyanın ilk ve tek lületaşı konseptine sahip müzesidir. Müzede madenden üretilen çeşitli eserleri görebilirsiniz.

Kurşunlu Camiisi ve Külliyesi

16. yüzyıl Osmanlı dönemine ait, Osmanlı Devleti vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yapılmıştır. Kurşunlu Külliyesi’nin mimarı muhtemelen bunlar ; mimarbaşı olan Acem Ali’dir. Külliye; cami, şadırvan, zaviye (küçük tekke), talimhane, harem, imaret, Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki kervansaraydan oluşmaktadır.

YAZILIKAYA (MİDAS ANITI)

Kral Midas’ın mezarı olarak bilinir. Kendi halkı ve turistler arasında favori bir cazibe merkezi olarak görülen yerlerden biridir. Eskişehir’in 66 kilometre güneyinde Yazılıkaya köyünün de hemen batısında yer alır. Arkeoloji sevenlerin görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Porsuk ÇAYI

Eskişehir’in en güzel en hareketli; Eskişehir’in kalbi olan bir yerdeyiz. Porsuk çayındayız. Bayatçık deresi ve kızıltaş suyundan beslenen Sakarya ırmağının en uzun koludur. Eskişehir’in Venediği de diyebiliriz buraya.. Buraya geldiğinizde mutlaka gondola binerek gezintinize devam etmelisiniz.

SAZOVA BİLİM SANAT VE KÜLTÜR PARKI

Sazova Kültür Parkı

Çoçuklu ailelerin çok keyifli vakit geçireceği ilgi ve dikkatleri üzerine çeken büyülü bir park var; Sazova Kültür Parkı.

Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, ETİ Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, Sabancı Uzay Evi, Bilim Kültür Merkezi, Esminyatürk, Türk Dünyası Kültür Merkezi gibi Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli nokta bu parkta yer alan önemli bölümlerden. Buranın da keyfini çıkarıp Eskişehir’in ilk eski yerleşim yeri Odunpazarı’na gidiyoruz. Zamanda yolculuk yapmaya var mısınız? Buraya gelip de görmeden gitmememiz gereken yerlerden biri. Osmanlı mimarisinin güzel yapılarından şehrin ise en eski evleri arasında gösterilen; Tarihi Odunpazarı Evleri ; yapılan restorasyon çalışmaları ile bambaşka bir yüze kavuştu. Çocuklarınızla birlikte güzel vakit geçirip Eskişehir’in manzarasını en tepede izleyip seyre dalacağınız Şelale Park da burada bulunuyor. Burada hediyelik eşya dükkanlarına uğrayıp kendinize bir anı bırakacak bir Odunpazarı hatıralıkları alabilirsiniz. Eskişehir’i anlat anlat bitmiyor gezilecek, görülecek o kadar çok güzel yerler var ki yine bir tanesi; Balıkdamı Kuş Cenneti ‘’Üç kıtanın kuşlarının konaklama mekanı’’. Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından biri. Çok sayıda küçük gölet ve sazlık bulunmakta. Bu sulak alanda tüketimi karşılayacak kadar balık bulunduğu için bölgeye ‘’balıkdamı’’ adı verilmiş.

BALMUMU HEYKELLER MÜZESİ

Eskişehir Sokakları

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Doktor Yılmaz Büyükerşen tarafından hizmete açılan ve kendi eserlerinden oluşan bir balmumu müzesidir. Türkiye’de ilk bu konseptle hizmet veren müzedir. Eskişehir’e kara yoluyla ve tren yolu gelmeniz mümkün.. Günübirlik geleceksiniz eğer tercihinize göre; konaklamalı tur organize eden turizm firmalarını tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklama yapabilirsiniz. Eskişehir; İstanbul’un İstiklal caddesini çok anımsatıyor. Şehir merkezinde yer alan ve araç trafiğine kapalı olan İki Eylül Caddesinde çok katlı mağazalara ve çeşitli dükkanlara rastlarsınız. Caddenin bir ucunda meşhur Porsuk Nehri bulunmaktadır. Taşbaşı Caddesi bulunuyor. İki katlı yapılardan oluşan Anadolu çarşıları bulunmakta. Kuyumcular, aktarlar ve kumaşçıların olduğu sokaklara ayrılıyor.

Eskişehir’e gelip buranın meşhur çiğböreğini yemeden gitmeyin.

Ege fısıltılarında tekrar görüşmek üzere mutlu anlar’ da kalın.

İlkay GÜVEN